Dvakrát více lidí než ve stejném období minulém roce už letos zemřelo na železničních přejezdech na Vysočině. Na Vysočině došlo za první pololetí letošního roku k jedenácti dopravním nehodám na železničních přejezdech.

Letošní rok je podle statistik Drážní inspekce nejtragičtější za posledních sedm let. „Při nehodách na Vysočině zemřeli tři lidé a dalších šest lidí se při nich zranilo,“ říká policejní mluvčí Martin Dušek.

Zatím poslední tragédie na železničním přejezdu se odehrála 27. června na trati mezi Veselíčkem a Žďárem nad Sázavou. Pod osobní vlak, jedoucí z Tišnova do Žďáru nad Sázavou, tam vjelo osobní auto a následky byly tragické. Řidič osobního auta zahynul a jeho spolujezdkyně byla zraněna. Oprava vlaku stála skoro čtvrt milionu, škoda na autě byla asi poloviční.

Předchozí dvě nehody se staly na Třebíčsku. V březnu policisté vyšetřovali tragickou kolizi v Kralicích nad Oslavou a začátkem května si střet s vlakem vyžádal život u Pozďatína.

„V drtivé většině nehod na přejezdech jsou viníky řidiči aut, kol a motocyklů, kteří vjedou na přejezd v době, kdy tam nemají co dělat,“ zmiňuje Dušek.

„Na tento negativní vývoj jihlavští policisté a pracovníci organizace Besip reagovali a rozhodli se přímo u železničních přejezdů řidičům připomenout, že střet vozidla s vlakovou soupravou končívá pro osádku automobilu velmi tragicky,“ říká Dušek.

Jezděte s rozumem, nabádají policisté

V bezprostřední blízkosti železničního přejezdu ve Starých Horách v Jihlavě se proto ve čtvrtek se uskutečnila preventivně bezpečnostní akce s názvem „Bezpečně na přejezdech“. Pracovnice Besipu a policisté preventivně informačního oddělení zde ve spolupráci s dopravními policisty zastavovali projíždějící řidiče, aby je informovali o drastickém nárůstu počtu nehod na železničních přejezdech.

„Ke zbytečným dopravním nehodám dochází především kvůli neukázněnosti a hazardérství účastníků silničního provozu, které nezřídka končí zraněním či smrtí,“ upozorňuje policista Martin Dušek.

Řidiči dostali ve Starých Horách od policistů a od pracovnice Besipu informační materiály týkající se nejen bezpečného chování na přejezdech, ale také preventivní materiály určené dětem a seniorům.