Agrese, násilí, rvačky, alkohol a nešťastná zranění při manipulaci s pyrotechnikou. Na silvestrovskou noc někteří jen tak nezapomenou.

Jeden z nejbrutálnějších útoků se stal dvě hodiny po půlnoci v Kamenici u Jihlavy. Tam čtyři neznámí násilníci brutálně napadli privátní silvestrovskou oslavu v rodinném domku. Zbili účastníky párty tak, že čtyři museli na ošetření do jihlavské nemocnice.

Žena dostala pěstí do hlavy

„Rozsah zranění bude upřesněn během vyšetřování. Pachatelé rozbili zařízení domu za deset tisíc korun a venku poškodili dva automobily se škodou za 35 tisíc korun,“ upřesnila včera Deníku jihlavská policejní mluvčí Jaroslava Slavíková.

Další obětí silvestrovského násilí se stala po druhé hodině na Nový rok dvaadvacetiletá žena v klubu v jihlavské Březinově ulici. O tři roky starší muž ji několikrát pěstí udeřil do hlavy tak, že musela být ošetřena v jihlavské nemocnici. I letos si zábavní pyrotechnika vybrala svou „daň“. Třiadvacetiletému mladíkovi v Dobroníně na Jihlavsku v rukou vybuchl dělobuch údajně vlastní výroby.

„Mladý muž si připravoval petardu v garáži. Výbuch mu zdevastoval ruku, poranil obličej a střepiny pronikly do břišní dutiny. Hned jsme jej odvezli na oddělení rekonstrukční chirurgie do Brna,“ upřesnil mluvčí krajské záchranky Miroslav Havlík.

V obci Vintířov na Pelhřimovsku pak vypálená světlice trefila pětadvacetiletou ženu do oka. Když dorazili záchranáři, měla žena silně pohmožděný obličej a jedno oko, z nosu jí tekla krev. „Dostala zásah petardou rovnou do oka, utrpěla poranění oční bulvy. Posádka ji převezla na oční oddělení jihlavské nemocnice,“ upřesnil Havlík. Doplnil, že další úraz zábavná pyrotechnika způsobila dvacetiletému muži ze Žďárska, jenž si léčí popáleninu ruky.

Alkohol hrál poslední noc v loňském roce hlavní roli. Své o tom ví na jihlavské záchytce, kde přenocovalo celkem deset lidí. Rekord v množství alkoholu v dechu má muž z Pelhřimova, kterému naměřili pět promile.

S opilci si užili také policisté. Pár případů za všechny: „Před třiadvacátou hodinou se povaloval u autobusového nádraží muž, který nebyl schopen dýchat do přístroje na měření alkoholu, jak byl opilý. Další muž se už na Nový rok povaloval ráno po páté hodině u restaurace Na Hliništi. U něj jsme nezjistili totožnost, byl bez dokladů a nemohl ani komunikovat,“ uvedla Slavíková.

Napadl policisty

Městští strážníci v Moravských Budějovicích zase zastavili mladšího řidiče a chtěli mu dát dýchnout. Ten byl ovšem agresivní a začal policisty fyzicky napadat. Muži zákona byli nuceni použít speciálních chvatů, aby výtržníka zpacifikovali. Nakonec měl v dechu 1,75 promile alkoholu. Putoval do rukou republikové policie, která jej odvezla na odběr krve. Hříšník dostane tučnou pokutu za řízení v opilosti, bude bohatší o trestné body a navíc má na triku napadení veřejného činitele.

Naopak z běžného rámce nevybočily novoroční oslavy na Havlíčkobrodsku. Hasiči nevyjížděli od půlnoci do čtrnácté hodiny odpolední k jedinému případu požáru nebo dopravní nehodě. Nic závažného nemuseli řešit ani strážníci městské policie v Havlíčkově Brodě, Chotěboři nebo Světlé nad Sázavou.

Jako poměrně klidný Silvestr hodnotili ten letošní i policisté, záchranáři a hasiči z Třebíčska, Pelhřimovska a Žďárska.