Ministryně obrany Jana Černochová navštívila velkobítešskou firmu PBS. Mimo jiné tam řešila, jak by letecké součástky z PBS mohly pomoct Izraeli.

Ministryně obrany Černochová navštívila Velkou Bíteš. Řešila zde Izrael či F-35
Ministryně v Bíteši: řešila Izrael i stíhačky s firmou, na níž útočili hackeři

Na ten nedávno s naprosto nevídanou surovostí zaútočili teroristé z Hamásu ovládající Pásmo Gazy. Vraždili seniory i miminka, upalovali zaživa, dětem uřezávali hlavy, před očima rodičů jim vyloupávali oči. Byl to pogrom, který svět nezažil téměř osmdesát let.

Další šok přišel ze západní Evropy, kde se vzápětí zvedla vlna antisemitismu a antisionismu. Ukázalo se, že miliony muslimských obyvatel Francie, SRN, Británie či Belgie jsou ještě větší problém, než se dosud myslelo. Ti lidé zachovávají nejen své zvyky, což už dlouho činí Západu potíže, ale i svou nenávist ke všemu židovskému a izraelskému. A to přesto, že řada muslimských zemí už s Izraelem našla společnou řeč.

Ví premiér, co vás trápí? Deník.cz nabízí živé debaty s Petrem Fialou
ANKETA: Reakce Izraele stojí životy mnoha Palestinců. Jaká podle vás je?

Těžko říct, jak zareaguje měkká Evropa, ale v případě Izraele lze jeho odveta očekávat. Musí být tvrdá, musí zcela zničit Hamás, včetně jeho představitelů, kteří se zbaběle schovávají v luxusu v Kataru. Musí přinejmenším nastolit umírněnější Fatah. Jedině tehdy se Palestincům v Gaze začne dařit lépe – a snad si uvědomí, že právě kvůli jejich vůdcům nejsou v Gaze ty kvetoucí zahrady, jež vidí za plotem ve Sderotu či Aškelonu.

To prozření nepřijde hned a bude mu předcházet mnoho bolesti. Ale napomůže-li mu byť jen jediný šroubek vyrobený ve Velké Bíteši, bude to jedině dobře.