Joe Biden nebyl před rokem nic víc než naděje, že se Spojené státy nemusí zhroutit samy do sebe. Protože to by se v případě dalších čtyřech let Donalda Trumpa zřejmě stalo.

Jak blízko byly Spojené státy ke svému konci tak, jak jsme je posledních sto let znali, ukázal útok na Kapitol. Útok vedený Trumpovým jménem, s jeho podporou a s cílem udržet ho u moci bez ohledu na výsledek demokratických a regulérních voleb.

Dnešní USA stále nejsou v kondici. Ale ono je to stejné jako se dostávat do kondice po téměř smrtelné chorobě. Prostě nějaký čas jste rádi, že jste rádi.

Luboš Palata
Evropská velkorysost a česká malost premiéra Fialy

Trumpovský bacil přitom dál řádí a exprezident stále ovládá unesenou republikánskou stranu. Ta se změnila z pilíře demokracie ve falangu tohoto nejostudnějšího amerického prezidenta za celou historii Spojených států.

Joe Biden nedokáže udělat zázraky. Zázračně nezachránil Afghánistán, který ale ke dnu poslaly smlouvy Trumpa s Tálibánem. Neporazil ještě zcela covid, i proto, že příznivci Trumpa bojkotují očkování. Nedonutil k ústupu Putina ani Čínu. Ale opevnil americké pozice demokracie, lidských práv a spojenectví svobodného světa.

Dobré úmysly

To, co však Bidenovi funguje a na čem Spojené státy a jejich síla stály a stojí, je ekonomika. Podařilo se schválit obrovské balíky peněz na obnovu hospodářství i americké infrastruktury. Nezaměstnanost je přes dojezd covidu pod 4 procenty a Američanům celkově se docela daří. A ještě lépe se daří akciím.

Joe Biden také znovu slepil Trumpem hodně poničené transatlantické spojenectví. I když Amerika je také pro Bidena stále na prvním místě, myslí přitom také na Evropu a demokratický svět, jehož jsou USA za Bidena opět vůdčí silou. Za Trumpa bychom si v současné krizi s Ruskem nemohli být jisti, že to s Kremlem za něco nezobchoduje. U Bidena si tím být jisti můžeme, určitě mnohem víc než u Trumpa.

Luboš Palata
Evropský parlament je ten nejlepší, který my Češi máme

Ale Biden není zázrak. Je to sice vitální, ale už velmi starý muž, který má své limity. Dá se však věřit jeho záměru vrátit důstojnost demokracii v USA a hodnotám, na kterých stojí. Možná se mu to ne vždy daří, o dobrém úmyslu netřeba pochybovat. Donald Trump a pomýlení republikáni dělají vše pro to, aby tyto dobré úmysly zhatili. Smutné, ale bohužel to tak je.

Pokud vám to v mnohém připomíná situaci v Česku, věřte, že to není podobnost ani trochu náhodná.