Prezident Masaryk řekl: „Demokracie je diskuse.“ Právě blížící se volby do zastupitelstev obcí jsou ideální ukázkou toho, jak moc jsou jeho slova pravdivá.

Komunální volby jsou dokonalým příkladem pluralitní politiky. Může se stát, že nějaký populistický tlučhuba sice získá nejvíc hlasů, ale ty mu budou zcela k ničemu. Lidé, kteří mají reálnější program a dokážou se mezi sebou domluvit, se spojí a pošlou onoho křiklouna do opozice. Tak zkrátka funguje poměrný systém. Nevítězí ten, kdo dostane nejvíce, ale ten, kdo umí s ostatními spolupracovat a mít realistické cíle.

Studie nové bytové lokality v lokalitě Vídeňský rybník.
Ceny bytů jsou nesmyslně vysoké, Třebíč vzhlíží k nájemnímu bydlení

Jistě, je tu určitá možnost, že tlučhuba získá více než polovinu všech křesel v zastupitelstvu nebo že najde další dvě či tři podobné populistické partaje, aby přehlasovaly realisty. Ta je ale zcela mizivá.

Sedí-li nějaká populistická strana v zastupitelstvu už delší dobu, většinou si o ní ostatní udělají jasný obrázek – zvláště útočí-li její představitelé na každého kolem sebe. Taková strana pak jde do předem prohraných voleb. Její koaliční potenciál je nulový. A dokud nezmění své jednání nebo se nezbaví těch nejhorších řvounů, je odsouzena k tomu, aby i nadále setrvávala v opozici.

Demokracie je obtížný způsob vlády – protože je nutné se neustále s někým domlouvat a hledat kompromisy. To někdy bývá velice obtížné, ale právě kompromisy posouvají v dlouhodobém horizontu společnost kupředu. Proto díkybohu za demokracii.