Vládnoucí režim v Íránu se proti sílícím lidovým protestům brání čím dál silnější brutalitou. Nepokoje začaly v září, když za podezřelých okolností zemřela mladá žena, zadržená kvůli údajnému porušení přísných muslimských předpisů ohledně odívání.
Od té doby v už tak tvrdé teokratické diktatuře ještě přituhuje a někteří protestující jsou dokonce popravováni. Podle zahraničních médií k nim patří i bývalý prvoligový fotbalista Amir Nasr-Azadani, který byl odsouzen k smrti oběšením.
Šestadvacetiletého obránce, který naposledy působil v klubu Tractor ve městě Tabríz poblíž hranici s Ázerbájdžánem, tak má potkat stejný osud jako například třiadvacetiletého Madžída Rézu Rahnavarda, jednoho z vůdců protestů. Fotografie jeho těla oběšeného na stavebním jeřábu nedávno obletěla internet.
Zavřená restaurace a klenotnictví
„Jsme šokováni a znechuceni zprávami o tom, že profesionální fotbalista Amir Nasr-Azadani má být v Íránu popraven pro podílení se na kampani za ženská práva a základní svobody ve své zemi,“ uvedla organizace FIFPRO, sdružující a hájící profesionální fotbalisty. Žádá okamžité zrušení rozsudku.
Méně hrozivé, ale přesto krajně nepříjemné následky má represe vládního režimu také pro zřejmě nejlepšího íránského fotbalistu všech dob.
Legendární útočník Ali Daeí, který byl do loňského roku absolutním rekordmanem v počtu vstřelených reprezentačních gólů (než jej překonal Cristiano Ronaldo), rovněž podporuje protesty. Vláda mu kvůli tomu uzavřela podniky, které vlastní: klenotnictví a také restauraci.
V tomto světle působí mnohem pochopitelněji hlasy těch, kteří před startem MS v Kataru požadovali vyloučení Íránu z turnaje (tým po porážkách s Anglií a USA nepostoupil ze základní skupiny). Prezident FIFA Gianni Infantino naopak start této země vehementně podporoval. Brutální potlačování protestů pro něj nehrálo roli.
Infantino: Fotbal má spojovat
„Nejde o dva režimy, které by hrály proti sobě, nejde o dvě různé ideologie. Jde o dva fotbalové týmy,“ řekl Infantino na tiskové konferenci před startem šampionátu, během níž také ostře kritizoval Evropu za údajné pokrytectví ve vztahu k porušování lidských práv v Kataru či právě v Íránu.
Podle šéfa FIFA má fotbal fungovat jako pojítko, politika musí jít stranou. „V jakém světě budeme žít, když nás nebude spojovat alespoň fotbal? V Íránu žije osmdesát milionů lidí, to jsou všichni monstra?“ tázal se Infantino dramaticky. „Copak chceme dál plivat na jiné jen proto, že vypadají jinak nebo věří odlišným věcem?“
Podle prezidenta největší fotbalové organizace je i v Íránu vidět posun kupředu, například v případě povolení vstupu ženských fanynek na stadiony. Stejně tak Infantino hájil Katar s jeho pronásledováním komunity LGBT a dalšími kontroverzními zákony a zvyklostmi.
V obecné rovině má šéf FIFA jistě pravdu, když upozorňuje na schopnost nejpopulárnějšího světového sportu spojovat národy. Na druhou stranu: v okamžiku, kdy lidé (včetně fotbalistů) končí kvůli projevení svého názoru na šibenici, musí jít veškeré ohledy stranou. Jinak se FIFA stává tichým spoluviníkem brutálního teroru.