V ČLÁNKU NAJDETE
Na trend upozornila dcera boxera
Na trend zakrývání nosu mezi dětmi z generace Z upozornily fotografie dcery amerického boxera, Tysona Furyho, které na sítích sdílela jeho manželka. Třináctiletá Venezuela se na instagramovém kanále matky objevila hned několikrát se zakrytým nosem.
Netrvalo dlouho a zakrývání nosu se stalo mezi dospívajícími populární, píší na oblíbeném rodičovském webu Scary Mommy.
„Brzo se k trendu přidaly další děti a začaly si zakrývat nos na fotografiích, do kterých byly nějakým způsobem přinuceny,“ vysvětlují na rodičovském webu.
Nahrává se anketa ...
První generace s rodiči na sítích
Generace Z je první generací, jejíž rodiče se pohybují na sociálních sítích. Zatímco mileniálové sdíleli své fotografie online ve velkém většinou bez vědomí rodičů, děti z generace Z úplnou kontrolu nad svou podobou online nemají.
Dnešní rodiče totiž často sdílí online fotografie a videa z oslav, svátků, významných dnů, ale i dovolených. A to nejen mezi rodinnými příslušníky, ale také na rodičovských diskuzních fórech nebo stejných sociálních sítích, na kterých se pohybují i jejich děti.
„Někdy nás rodiče nebo přátelé mohou do fotografování natlačit, i když nám to není příjemné. Tohle je jen způsob, jak ukázat světu, že jsme s fotografováním nesouhlasili,“ svěřuje se k tématu uživatel diskuzního fóra Reddit.
Ochrana před umělou inteligencí i šikanou
Děti se zakrýváním obličeje brání mimo jiné šikaně. Jak informuje web New York Post, děti o sobě navzájem vyhledávají fotografie a informace sdílené rodinou. Ty mohou následně využívat k posměchu.
Prudký rozvoj technologií a umělé inteligence dal navíc šikanujícím do ruky mocnou zbraň. Pro rodiče nevinná fotografie může být použita na vytvoření deep fake fotografie nebo videa. Obličej dítěte tak může být snadno dosazen na nahé tělo, případně do jiných ponižujících situací.
Čeští rodiče rizika sdílení dětí na sítích podceňují
Podle portálu e-bezpečí, který se zaměřuje na chování rodičů a dětí v online prostředí, nedokáží čeští rodiče správně vyhodnotit rizika online prostředí.
„Nejen proto, že na internetu nejsou technicky příliš zdatní, ale i proto, že více než polovina z nich na něm nic rizikového doposud nezažila. Dokonce se sami mnohdy chovají v online světě nebezpečně – podle průzkumu například pětina z nich sdílí fotografie, na kterých jsou jejich děti částečně obnaženy, a je možné určit jejich identitu,“ píší na webu.
Studie Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a společností O2 s názvem Rodič a rodičovství v digitální éře také ukázala, že naprostá většina rodičů aktivně šíří fotografie svých dětí, ze kterých lze poznat jejich identitu.
Přečtěte si další články s rodinnou tématikou v nabídce níže.