VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ŽĎÁR NAD SÁZAVOU

Žďár nad Sázavou (německy Saar, latinsky Sar, starší název Město Žďár na Moravě) je okresní město (okrese Žďár nad Sázavou) na pomezí Čech a Moravy. Město leží v centrální části Českomoravské vrchoviny ve Žďárských vrších. Velká část města zasahuje do CHKO Žďárské vrchy.

Už kolem roku 1100 stávala poblíž dnešního zámeckého areálu tržní osada na zemské obchodní stezce u brodu přes řeku Sázavu. Poté, co byl v roce 1252 panem Bočkem z Obřan nedaleko založen cisterciácký klášter Studnice Blahoslavené Panny Marie, došlo k přestěhování osady do prostoru tzv. Starého města (pomístně Klafar, Žďár nad Sázavou 3) a krátce poté do míst okolo kostela sv. Prokopa (dnešní historické jádro města). V současném místě byl Žďár vystavěn jako tržní městečko a v roce 1293 je poprvé zmiňován soud (pod jehož jurisdikci spadalo klášterní panství), zasedající ve Žďáře. Zdroj: http://www.zdarns.cz

Vandal rozbil zadní sklo zaparkovaného auta dlažební kostkou

Žďár nad Sázavou – Poškození zaparkovaného automobilu Volkswagen Passat, ke kterému došlo ve středu kolem půl druhé v noci ve žďárské Okružní ulici, prověřují tamní policisté.

Na dračí lodě se v sobotu na Piláku nalodí Santa Clausové

Žďár nad Sázavou – Vánoce v létě se v sobotu 18. srpna odehrají u a také na hladině žďárské Pilské nádrže. V pořadí již dvanáctý ročník závodů dračích lodí, jenž tradičně pořádá Windsurfing Club Velké Dářko, totiž nese motto Veselé Vánoce.

Lidé propadají závislosti na hazardu, lákadel je stále více

Žďár nad Sázavou – Se změnou u některých svých klientů se v poslední době setkávají pracovníci žďárské adiktologické ambulance, jedná se o lidi se závislostí na hazardních hrách.

OBRAZEM: Řidiči hledají, kudy projedou

Žďár nad Sázavou - V pondělí začala platit dopravní uzavírka spojená se stavebními pracemi na rekonstrukci frekventované křižovatky ulic Novoměstská a Neumannova.

Opilá žena ležela na ulici a křičela na lidi

Žďár nad Sázavou – O pořádný rozruch se ve čtvrtek 9. srpna okolo jednadvacáté hodiny postarala ve Žďáře nad Sázavou jednadvacetiletá žena z Karvinska. Posílena alkoholem si lehla na ulici a křičela na kolemjdoucí.

Zraněného ptáka nezachránili

Žďár nad Sázavou – Zraněnou žlunu zelenou, kterou našli kolemjdoucí v parku ve Žďáře nad Sázavou, se už nepovedlo navzdory veškeré snaze zachránit. Nálezci kontaktovali nejdříve zaměstnance záchranné stanice v Pavlově.

Divizní derby na úvod nové sezony vyznělo pro domácí Žďár

Žďár nad Sázavou, Velká Bíteš – Hned na úvod nového ročníku moravskoslezské divize – skupiny D došlo na střet jediných dvou účastníků ze žďárského okresu. Předpoklady se naplnily, fotbalisté FC Žďas zdolali Velkou Bíteš 3:1.

Rekonstrukce křižovatky v Novoměstské ulici odkloní MHD

Žďár nad Sázavou – S chystanou rekonstrukcí křižovatky ulic Neumannova a Novoměstská, která začne od pondělí 13. srpna, dojde rovněž ke změně ve vedení městské hromadné dopravy v této lokalitě. Z důvodu uzavírky ulice Neumannova budou zrušeny některé zastávky na linkách číslo 3, 4, 6 a 8.

V areálu zámku odstartuje festival

Žďár nad Sázavou – Tradiční hudební festival Horácký džbánek začíná v pátek 10. srpna ve Žďáře nad Sázavou.

Jízda Žďárskými vrchy už počtvrté podpoří nemocné děti

Žďár nad Sázavou - Už 4. ročník charitativní cyklojízdy Na kole dětem Žďárskými vrchy v sobotu o půl desáté odstartuje od žďárské Pilské nádrže; registrace bude zahájena v 8 hodin. Výtěžek akce, kterou zaštiťuje Aleš Wasserbauer, handicapovaný cyklista ze Žďáru, poputuje opět do nadačního fondu Krtek a dětským oddělením novoměstské a jihlavské nemocnice.

Lidé si stěžují na zanedbané prostory před Domem kultury

Žďár nad Sázavou – Neupravené prostranství před Domem kultury ve Žďáře nad Sázavou jsou terčem kritiky místních obyvatel. Vadí jim stav obrubníků i zanedbaná květinová výzdoba. Radnice ovšem celkovou rekonstrukci prostoru, která by řešila zeleň, chodníky i zpevněné plochy v tomto místě zatím nechystá.

O hřišti na Vodojemu se bude hovořit na veřejné schůzce

Žďár nad Sázavou – Osud někdejšího hřiště v ulici Kavánova na sídlišti Vodojem ve Žďáře nad Sázavou se bude projednávat na veřejné schůzce. Tam budou moci obyvatelé Vodojemu i další veřejnost, jíž není osud lokality lhostejný, o problematice diskutovat například s místostarostou města Josefem Klementem a městským architektem Zbyňkem Ryškou. Setkání se uskuteční 20. září v šestnáct hodin přímo na bývalém hřišti v Kavánově ulici.

Přestavba rušné křižovatky zkomplikuje provoz ve Žďáře

Žďár nad Sázavou – Na dopravní komplikace se musí připravit řidiči ve Žďáře. V polovině tohoto měsíce se začne přestavovat frekventovaná křižovatka ulic Neumannova a Novoměstská, bývalá státní „devatenáctka“.

Pohanka: Zatím se spíše učím

Žďár nad Sázavou – Ze hřiště přímo na lavičku. Tak by se dal charakterizovat rychlý přesun, který v létě učinil Václav Pohanka.

Lidé se po letech dočkají nového přechodu pro chodce

Žďár nad Sázavou – Stavební práce na vybudování přechodu pro chodce byly zahájeny u křižovatky ulic 1. máje, Husova a Veselská. Činnosti, které zahrnují nejen zřízení přechodu, mají být hotovy do 20. září.

Vrchní soud potvrdil trest za pokus o vraždu

Olomouc, Žďár nad Sázavou – Vrchní soud v Olomouci v úterý potvrdil čtrnáctiletý trest pro Jana Reckziegela za pokus o vraždu známé ve Žďáru nad Sázavou. Třiačtyřicetiletý Reckziegel dostal čtrnáctiletý trest letos v květnu před Krajským soudem v Brně.

Na hrázi Kamenného rybníka hrozí nebezpečí

Žďár nad Sázavou – Vedení města varuje veřejnost, aby minimálně do pátku 3. srpna nevstupovala na cestu vedoucí po hrázi Kamenného rybníka. Ten se nachází u Žďáru nad Sázavou při Jihlavské ulici a vede kolem něj rovněž červená turistická značka.

Povodí Vltavy zakázalo vstup na hráz Piláku, lidé nechápou proč

Žďár nad Sázavou – Nemile překvapeni jsou rekreanti či jiní kolemjdoucí, kteří si před vstupem na hráz Pilské nádrže všimnou nové značky, jež zapovídá vstup chodcům. Do poloviny letošního roku na hráz platil jenom zákaz vjezdu. „Logicky mě zajímá, proč najednou došlo ke změně. Nevidím žádný důvod a nikde ho tady ani neuvádějí. Opravdu nemíním obcházet hráz, abych se dostal z parkoviště do kempu, navíc si chci pořídit fotky rybníka z hráze,“ okomentoval zákaz vstupu na hráz Pavel Vícha ze Žďáru nad Sázavou.

S úpravami hřiště na Vodojemu se začalo, práce ale nepokračují

Žďár nad Sázavou – Obyvatelům žďárského sídliště Vodojem se nelíbí stávající stav plochy v Kavánově ulici, kde byla v plánu revitalizace někdejšího hřiště. V současné době ale zůstaly podle místních v lokalitě jenom díry pro vybudování základů oplocení a kupky zeminy.

Srdíčko opět nabízí prázdninové aktivity

Žďár nad Sázavou – Po přestávce kvůli konání prvního běhu příměstského tábora se veřejnosti opět otevřelo žďárské Rodinné centrum Srdíčko. V první srpnový den tam mohou rodiče s dětmi zavítat od devíti do jedenácti hodin do herny, kdy lze využít prostory centra, hračky i terasu k volné zábavě dětí bez organizovaného programu. 

O víkendech si mohou lidé opět prohlédnout Dolní hřbitov

Žďár nad Sázavou – Také o letošních prázdninách mohou lidé navštívit jindy ne často volně přístupný Dolní hřbitov v Santiniho ulici. Otevřený je vždy o víkendech v době od 10 do 16 hodin – běžně je dovnitř možné nahlédnout pouze průzorem v kované bráně. Vstupné je dobrovolné, k dispozici je rovněž možnost komentované prohlídky.

Za volant usedl pod vlivem alkoholu, přišel o řidičák

Žďár nad Sázavou – Pětačtyřicetiletého řidiče osobního automobilu značky Opel Antara v sobotu kolem půl dvanácté večer ve městě kontrolovali žďárští policisté v rámci dohledu nad veřejným pořádkem a bezpečností a plynulostí v dopravě.

Legiovlak zastavil ve Žďáře, připomíná československé legie

Vysočina - Až do neděle 29. července mohou lidé na žďárském nádraží navštívit legionářský vlak, jenž se skládá ze třinácti zrekonstruovaných vagonů s expozicí a od roku 2015 brázdí Českou republiku. Podstatou projektu je obnovovat povědomí veřejnosti o československých legiích a jejich zásluhách na vzniku samostatného československého státu. 

Opilý muž ležel na zemi, nebyl schopen komunikovat

Žďár nad Sázavou – S alkoholem to přehnal sedmatřicetiletý muž, k němuž museli ve středu 18. července vyjíždět žďárští policisté.

Ochranáři sčítali kavky na žďárském sídlišti Stalingrad

Žďár nad Sázavou – Na celkem jednadvaceti z celkem čtyřiceti osmi sledovaných budov ve žďárském sídlišti Stalingrad zaznamenali letos ochranáři hnízdění kavek obecných. Krkavcovití ptáci, již jsou řazeni mezi silně ohrožené druhy, v těchto objektech vybudovali podle výsledků sčítání kolem sedmi desítek hnízd.

Spící muž přišel o mobil i o peněženku

Žďár nad Sázavou - Neznámý nenechavec odcizil osobní věci muži, který strávil noc v areálu vlakového nádraží ve Žďáře nad Sázavou. Spící po probuzení nenašel peněženku ani mobilní telefon.

Žďár ožije festivalem tance a pohybu. Na úvod zatančí místní senioři

Žďár nad Sázavou – Areál žďárského zámku Kinských opět ožije mezinárodním festivalem tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance. Letošní, už 6. ročník, se koná od pátku 13. do neděle 15. července. Vystoupení na úvod secvičili umělci z Mexika společně se žďárskými a jihlavskými seniory.

OBRAZEM: Žďár ovládne tanec a pohybové divadlo

Žďár nad Sázavou – Již pošesté se ve Žďáře nad Sázavou uskuteční KoresponDance – festival tance, pohybového divadla a nového cirkusu. Program zahájí v pátek v šest hodin večer vystoupení mexické sestavy umělců Foco alAire producciones se zhruba čtyřiceti seniory ze Žďáru a Jihlavy.

Ve Žďáře úředníkům zmizely červené a zelené tečky, lidé už nevědí, zda pracují

Žďársko – Zelené a červené puntíky u jednotlivých úředníků na webu žďárské radnice jsou minulostí. Klientům měly usnadnit zjištění, zda je příslušný úředník v práci. „Když jsem někam chtěla volat, anebo jít, nejdřív jsem si ověřila, zda je dotyčný úředník, kterého potřebuji, přítomný. Teď mu můžu zavolat, ale když se nedovolám, nevím, zda má dovolenou, anebo si jen odběhl. Je to krok zpátky,“ konstatovala Zdeňka Rybenská ze Žďáru nad Sázavou.

Nevidomí se ve Žďáře zdokonalují v práci se slepeckými psy

Žďár nad Sázavou - Obyvatelům Žďáru nad Sázavou se v těchto dnech mohl naskytnout nevšední pohled, městem totiž procházeli ve větších počtech nevidomí s vodícími psi pod dohledem pracovníků z Nadačního fondu Mathilda. Jeho hlavním cílem je výchova a výcvik vodících psů, kteří jsou zvláště pro těžce zrakově postižené nezbytností pro jejich každodenní život. Právě na ně jsou často zcela odkázáni především při pohybu v neznámém prostředí.

Tenisté Žďáru postoupili o level výš

Žďár nad Sázavou – Družstvo mladších žáků slaví velký sportovní úspěch. Žďárští tenisté vybojovali postup do druhé nejvyšší soutěže (třetí v ČR) v Jihomoravském kraji. Mezi družstvy z Jihlavy a Brna si vedli nejlépe a v posledním utkání o přímý postup, porazili na domácích dvorcích Tenisový klub Spartak Jihlava 7:2.

Srdíčko nabízí program i přes prázdniny

Žďár nad Sázavou – Po krátké červencové pauze, kdy bylo žďárské rodinné centrum Srdíčko pro veřejnost uzavřeno, zahajuje v úterý 10. července opět provoz. Program je sice přes letní prázdniny omezený, i tak se ale mohou návštěvníci těšit na různorodé aktivity.

Projekt cyklostezky do Mělkovic je hotov, realizaci brzdí výkupy pozemků

Žďár nad Sázavou – Projekt na vybudování cyklistické stezky ze Žďáru nad Sázavou do jeho místní části Mělkovice je již připravený. Vybudování této komunikace vedoucí z města až ke křižovatce u Mělkovic však brzdí výkupy dotčených pozemků. Ty totiž nejsou v majetku Žďáru, ale soukromých vlastníků.

Opilý mladík se válel po zemi na náměstí, putoval na záchytku

Žďár nad Sázavou – Opilého mladého muže, kterého následně eskortovali do protialkoholní záchytné stanice k vystřízlivění, zajistili ve čtvrtek 5. července žďárští policisté.

Do věže kostela se kdysi vešel byt věžného i kozí chlívek

Žďár nad Sázavou – Nejen k ojedinělým vyhlídkám na město před staletími sloužila věž kostela svatého Prokopa na žďárském náměstí. V prostoru nynější zvonice bývalo kdysi i obydlí věžného. Kromě světničky se tam směstnal také kozí chlívek.

Opilce museli strážníci odvézt na záchytku, naměřili mu skoro pět promile

Žďár nad Sázavou – Na jihlavskou záchytku nakonec putoval opilec, ke kterému lidé volali žďárské strážníky v neděli 1. července. „Oznámili nám, že u řeky v ulici Strojírenská leží nějaký muž, údajně s lahví rumu nebo jiného alkoholu v ruce,‟ přiblížil Luboš Skřivánek, zástupce vedoucího žďárské městské policie.

Na Žďársku hrozí kůrovcová kalamita, přispělo k tomu teplé počasí

Žďár nad Sázavou – Minimálně jednou týdně chodit do lesa, intenzivně vyhledávat stromy napadené kůrovcem, a ty pak vzápětí pokácet a asanovat. Tak apelují na vlastníky lesních porostů na Žďársku ve žďárském odboru životního prostředí. Kůrovcová kalamita je na spadnutí, k čemuž přispělo i letošní teplé počasí.

Ve Staré radnici ve Žďáře nabízejí novou výstavu

Žďár nad Sázavou – Od úterý 3. července až do neděle 29. července bude v budově Staré radnice ve Žďáře nad Sázavou k vidění výstava Vladimíra Noska nazvaná Od fotografii ke koláži. Veřejnosti bude představen vzorek ze souborů koláží z rozmezí let 2010 až 2018. Tato specifická výtvarná technika je pro mnohé stále přitažlivá a inspirující.

Klienti zavalili žďárský dopravní odbor, musel být omezen jejich denní počet

Žďár nad Sázavou – Ne všichni lidé, kteří si přijdou vyřídit do kanceláře žďárského odboru dopravy věc spadající do agendy registru řidičů a vozidel, budou ještě týž den obslouženi. Pokud nejsou předem objednáni, vyvolávací systém v určitou dobu přestane vydávat pořadové lístky, protože „ví“, že do konce pracovní doby by se už klient vyřízení své žádosti nedočkal. Takové pravidlo začalo včera platit ve Žďáře.

Přes čtyři tuny zabavených padělků byly zlikvidovány

Žďár nad Sázavou – Žďárská pobočka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových zajistila prostřednictvím odborné firmy likvidaci více než čtyř tun padělků výrobků renomovaných světových značek.

Volejbaloví junioři se vrací do Žďáru zabojovat o Euro

Žďár nad Sázavou - Poslední pokus. Už jen dvě místa jsou volná na letošním mistrovství Evropy volejbalových juniorů. Na šampionát v Belgii a Holandsku se probojují vítězové dodatečných kvalifikačních skupin. Jedna z nich se o víkendu koná ve Žďáře nad Sázavou, kde se pokusí vybojovat místenku na Euro také česká reprezentace.

Žďárský trenér Konečný si pochvaluje přístup hráčů

Žďár nad Sázavou – Hokejisté Žďáru nad Sázavou, kterým v minulé sezoně jen o fous utekla účast v baráži o WSM ligu, zahájili přípravu na nový ročník o něco později než v minulých letech.

Plameny čeká výjimečný rok, oslavují již své osmdesátiny

Žďár nad Sázavou – Ačkoliv do začátku dalšího ročníku hokejové II. ligy je ještě spousta času, ve Žďáře se již nyní pečlivě připravují. V nadcházející sezoně tomu totiž bude přesně osmdesát let, co ve městě pod Santiniho Zelenou horou vznikl první hokejový klub.

Při kontrole ve Žďáře načapali policisté mladistvé pod vlivem alkoholu

Žďár nad Sázavou – Mladistvé pod vlivem alkoholu i drog načapali policisté při páteční noční kontrole zábavních podniků ve Žďáře nad Sázavou. Do nich vyrazili policisté ze žďárského obvodního oddělení, kriminalisté a také psovod se psem vycvičeným na vyhledávání drog.

Festival Zastávka knihovna odstartuje letošní prázdniny

Žďár nad Sázavou – Prázdniny ve žďárské Knihovně Matěje Josefa Sychry letos začínají v pátek 29. června minifestivalem nazvaným Zastávka knihovna. Přestože letní prázdniny si užívají zejména děti školou povinné, festival je určen nejen jim, ale lidem všech věkových kategorií.

V Srdíčku se rozloučí se školním rokem a přivítají prázdniny

Žďár nad Sázavou – Rozloučení se školním rokem a uvítání letních prázdnin chystají ve žďárském Rodinném centru (RC) Srdíčko. Program, který je určen pro děti všech věkových kategorií i jejich rodiče, začíná ve čtvrtek 28. června v patnáct hodin.

Žďárský výběr se stal mistrem republiky

Praha - V závěru minulého týdne se v Praze na Motorletu konalo republikové mistrovství okresních fotbalových výběrů v kategorii žáků do dvanácti let. Pod vedením trenérů Josefa Chmelíka a Petra Procházky žďárský výběrovládl celý turnaj a stal se mistrem republiky! 

Novou sezonu začala Kateřina Mičková fantasticky

Příbram – Se začátkem června se rozjela nová triatlonová sezona, v kategorii mládeže a žactva i nejvyšší soutěž, seriál Českého poháru. Závodnice ze Žďáru nad Sázavou Kateřina Mičková na prahu nové sezony opět potvrdila, že v žákovské kategorii těžko hledá konkurenci.

Pomocí solární energie vyráběli studenti popcorn i cukrovou vatu

Žďár nad Sázavou – Popcorn i cukrovou vatu, k jejíž výrobě posloužila solární energie, mohli okusit návštěvníci sedmého solárního dne. Ten se pod taktovkou Vyšší odborné a střední průmyslové školy Žďár nad Sázavou uskutečnil ve středu dopoledne. Akce přilákala velké množství lidí, možnost okusit lahůdky připravené díky sluneční energii uvítaly mimo jiné i děti ze žďárských mateřských škol.

Z bytu zmizela obálka s penězi. Škoda je kolem patnácti tisíc korun

Žďár nad Sázavou – Až na tři roky za mřížemi může skončit zatím neznámý pachatel, který si vzal na mušku byt ve žďárské Neumannově ulici. V době od 3. do 18. června zloděj vnikl do tohoto obydlí, prohledal jej a nakonec z něj odcizil obálku s penězi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT