VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ŽĎÁR NAD SÁZAVOU

Žďár nad Sázavou (německy Saar, latinsky Sar, starší název Město Žďár na Moravě) je okresní město (okrese Žďár nad Sázavou) na pomezí Čech a Moravy. Město leží v centrální části Českomoravské vrchoviny ve Žďárských vrších. Velká část města zasahuje do CHKO Žďárské vrchy.

Už kolem roku 1100 stávala poblíž dnešního zámeckého areálu tržní osada na zemské obchodní stezce u brodu přes řeku Sázavu. Poté, co byl v roce 1252 panem Bočkem z Obřan nedaleko založen cisterciácký klášter Studnice Blahoslavené Panny Marie, došlo k přestěhování osady do prostoru tzv. Starého města (pomístně Klafar, Žďár nad Sázavou 3) a krátce poté do míst okolo kostela sv. Prokopa (dnešní historické jádro města). V současném místě byl Žďár vystavěn jako tržní městečko a v roce 1293 je poprvé zmiňován soud (pod jehož jurisdikci spadalo klášterní panství), zasedající ve Žďáře. Zdroj: http://www.zdarns.cz

Na ovále u stadionu v sobotu zaparkují stovky silných strojů

Žďár nad Sázavou – Ve směru Žďár nad Sázavou, Nové Veselí, Matějov, Sázava, Hamry a zpět do Žďáru bude v sobotu odpoledne možné potkat kolonu motocyklistů, kteří vyrazí na svoji letošní poslední společnou vyjížďku. Tradiční zavírání silnic pořádají motorkáři z klubu Indian Givers Czech Republik, jenž působí ve Žďáře nad Sázavou a jeho blízkém okolí.

Ve Žďáře v sobotu uvítají Masaryka

Žďár nad Sázavou – Tradiční akce nazvaná Muzejní večer, která se ve Žďáře nad Sázavou uskuteční v sobotu 20. října, se tentokrát ponese v duchu oslav stoletého výročí vzniku Československé republiky.

Ve Žďáře budou po čtyřech letech opět dva místostarostové

Žďár nad Sázavou – Prvním mužem žďárské radnice bude po příští čtyři roky Martin Mrkos, který kandidoval za sdružení Žďár – živé město. K ruce mu budou dva místostarostové – Ludmila Řezníčková (ANO 2011) a Josef Klement (KDU-ČSL).

Ve Žďáře budou vlát vlajky celý týden, holčička ze známky ale nepřije

Žďár nad Sázavou – K vyvěšení státních vlajek ve dnech 20. až 28. října vyzývá obyvatele, majitele a správce nemovitostí žďárská radnice. „Je to jedna z vítaných možností, jak se každý občan města může do průběhu oslav 100 let republiky zapojit,“ uvedl mluvčí žďárské radnice Jakub Axman.

„Chytrý“ Žďár v budoucnu znamená i zelenou vlnu na křižovatkách

Žďár nad Sázavou – Koncepci využití nových technologií pro lepší fungování města připravuje žďárská radnice.

Vítězné sdružení ve Žďáře vstoupilo do čtyřkoalice

Žďár nad Sázavou – Kdo povede v příštích čtyřech letech žďárskou radnici? Odpověď na tuto otázku bude podle slov lídra vítězného uskupení Žďár - Živé město Martina Mrkose jasná v průběhu následujícího týdne.

Žďárský Žďas dojednal na veletrhu zakázky za desítky milionů

Žďár nad Sázavou – Letošní šedesátý ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV), který se konal od 1. do 5. října v Brně, byl pro žďárskou akciovou společnost Žďas úspěšný. Podařilo se jí mimo jiné uzavřít nové zakázky za desítky milionů korun s dlouholetým zákazníkem, slovenskou společností Železiarne Podbrezová a.s.

Muž usedl za volant, ač byl pod vlivem alkoholu

Žďár nad Sázavou – Neslavně dopadla silniční kontrola pro čtyřicetiletého šoféra osobního automobilu Hyundai. Policisté jej zastavili v pondělí 8. října krátce před jedenáctou hodinou večer ve žďárské ulici Haškova.

AKTUALIZOVÁNO

Tisíce zvířat, tisíce návštěvníků. Chovatelská výstava lákala na ovce i holuby

Bohdalov /VIDEO/ – Tisíce návštěvníků z tuzemska i ze zahraničí přilákala o víkendu tradiční chovatelská Výstava Vysočiny, jež se odehrála v Bohdalově na Žďársku. Zájemci si v sobotu a v neděli mohli v bohdalovském kulturním domě a jeho okolí prohlédnout na zhruba tři tisícovky zvířat.

Ve Svratce volební zemětřesení nenastalo. Osvědčený tandem může vládnout dál

Svratka – Ani ve Svratce se nebude konat povolební zemětřesení. Vzhledem k tomu, že hnutí Starostové pro občany v čele se stávajícím starostou Františkem Mládkem a místostarostou Martinem Mudrochem získalo devět křesel v zastupitelstvu, nic nebrání tomu, aby tento osvědčený tandem ve vedení města zůstal i nadále.

Starosta Navrátil obhájil ve Žďáře vítězství. Přednost ale dostane rodina

Žďár nad Sázavou - Sdružení Žďár - živé město vyhrálo komunální volby v okresním městě, když získalo pět mandátů z dvaceti sedmi. Dokázalo tak obhájit čtyři roky staré – překvapivé, vítězství. „Je to úspěch. Vždy je těžší vítězství obhájit, než ho napoprvé získat,“ nechal se slyšet starosta Žďáru Zdeněk Navrátil (Žďár – živé město).

Rosička má dlouhodobě uvědomělé voliče. K volbám nedorazili jen tři

Rosička – Uvědomělé voliče mají v Rosičce na Žďársku. V obci s necelými pěti desítkami obyvatel, nad kterou ční známá rozhledna, dorazilo při letošních komunálních volbách k urnám 35 z celkem 38 voličů – což je 92,11 procenta.

Vinohrad mě drží nad vodou, dává mi sílu i energii, říká Alena Chalupská

Bohdalec /VIDEO, FOTOGALERIE/ – Přestože se na vinohradu v Bohdalci letos víno neurodilo, vinobraní i tak bylo. A stejně jako každý rok připadlo také tentokrát na svátek patrona českých zemí. Svatý Václav opět na tuto na Vysočině poněkud nezvyklou činnost osobně dohlížel. „Vinohrad nám minulý rok vymrzl, takže nebyly hrozny, ale všechno šlo do prutů. Příští rok by snad už úroda měla být,“ posteskl si Miroslav Chalupa z Bohdalce.

Návštěvníci mohou nahlédnout pod pokličku života lidí za první republiky

Žďár nad Sázavou /FOTOGALERIE/ – Jak se žilo ve Žďáře v období první republiky? Jaké příběhy prožívali tehdejší obyvatelé města? Jak poznamenal pád monarchie život dělníka, živnostníka, podnikatele, umělce či majitelky velkostatku z řad bývalé šlechty? Nejen tyto, ale i mnohé další otázky zodpoví nová výstava Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou nazvaná Svoboda!.

Vysočinu vykolejila druhá čtvrtina

Prostějov - Těžká dvě kola za sebou mají basketbalistvé BC Vysočina. Po domácí porážce od silného Zlína se museli tentokrát poklonit i kompletnímu Prostějovu, který o svém vítězství rozhodl v druhé části. Tým kouče Pešouta tak na první výhru v sezoně stále čeká.

Děti skotačí na balících slámy

Žďár nad Sázavou – Originální podzimní hřiště mají nyní děti k dispozici ve Žďáře nad Sázavou. Po balících slámy, které jsou rozmístěny ve žďárském parku na Farských humnech, budou moci skákat a skotačit, dokud to klimatické podmínky dovolí.

Ve středu si lidé mohou dopřát Koláč pro hospic

Žďár nad Sázavou - Už pošesté se ve Žďáře nad Sázavou uskuteční charitativní akce Koláč pro hospic. Ve středu 3. října si mohou lidé v ulicích města a na stánku firmy Vesna v Horní ulici v době od 9 do 16 hodin zakoupit za čtyřicet korun koláč a přispět tak na dobrou věc.

Při Dni venkova se lidé učili štípat dřevo nebo stloukat máslo

Žďár nad Sázavou /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Štípat dřevo, stloukat máslo, vázat povřísla, povozit se na koni, střílet z posedu na terč, lovit ryby a řadu dalších aktivit si mohli vyzkoušet návštěvníci při druhém ročníku Dne venkova, který se uskutečnil v areálu žďárského zámku rodiny Kinských.

Prodloužil se termín dokončení oprav křižovatky

Žďár nad Sázavou - Přestože žďárská radnice avizovala termín dokončení přestavby křižovatky ulic Neumannova a Novoměstská na 10. října, řidiči si na průjezd touto lokalitou budou muset zřejmě ještě pár dní počkat.

Michal Konečný: Na vítězné vlně chceme plout co nejdéle

Žďár nad Sázavou - 4 zápasy = 4 výhry. Jako perfektně vyladěný stroj zatím vypadají v této sezoně II. ligy - skupiny Jih hokejové Plameny.

Výhru už okusily všechny týmy žďárské malé kopané

Žďársko - Žďárská liga malé kopané má za sebou třetí hrací sobotu. Z trojutkání favoritů první ligy vyšel vítězně FC Rapid, který vydřel dvě velice důležité výhry a výhodu vyhraných vzájemných zápasů.

Policista ze Žďáru zachránil život své sousedce

Žďár nad Sázavou – Napínavou noc z 28. na 29. srpna prožil žďárský policista Stanislav Sochor. Podařilo se mu totiž rychlým a profesionálním poskytnutím první pomoci zachránit život své sousedce.

Den venkova bude o suchu, představí se moderátor počasí i michelinský kuchař

Žďár nad Sázavou - Sucho vážně i nevážně je tématem v pořadí již druhého Dne venkova, který se v sobotu 29. září v době od 10 do 18 hodin uskuteční v prostorách žďárského zámku a jeho okolí. V programu bude nejen diskuse s odborníky, ale třeba i interaktivní program s pokusy pro celou rodinu a názvem Jak na sucho.

Muzeum nové generace je druhé v TOP desítce muzeí ČR

Žďár nad Sázavou – Na druhém místě v TOP desítce českých muzeí skončilo díky recenzím návštěvníků, které napsali na americký cestovatelský web TripAdvisor, žďárské „zámecké“ Muzeum nové generace.

Žďárský projekt školákům nabízí bezplatně technické kroužky

Žďár nad Sázavou – V pondělí 24. září startují technické kroužky určené pro žáky základních škol, které pořádá Vyšší odborná škola a střední průmyslová škola ve Žďáře nad Sázavou ve spolupráci se žďárskou společností Žďas.

Objednal si ponornou pilu, nemá zboží a ani peníze

Žďár nad Sázavou - Případ podvodného jednání, kterého se měl dopustit neznámý pachatel tím, že na jednom z internetových portálů nabízel k prodeji ponornou pilu za částku převyšující sedm tisíc korun, vyšetřují žďárští policisté.

Srdíčko slaví narozeniny, nabízí bohatý program

Žďár nad Sázavou – Již podesáté se ve žďárském rodinném centru Srdíčko koná tradiční týden otevřených dveří.

Muzeum prosí o fotografie

Žďár nad Sázavou – Zaměstnanci Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou se obracejí na veřejnost s žádostí o pomoc.

OBRAZEM: Unikátní most ve Světnově prochází nutnou opravou

Světnov – Akutní opravou nyní prochází historický kamenný most ve Světnově na Žďársku. Jeden z pilířů byl totiž v havarijním stavu a hrozil zřícením do potoka.

Řídil, i když měl blokované oprávnění

Žďár nad Sázavou – Až dvouleté odnětí svobody nyní hrozí muži, jeho policisté v neděli kolem šesté hodiny večerní kontrolovali ve žďárské ulici Okružní.

Opilec nezvládl ani zkoušku na alkohol, skončil na záchytce

Žďár nad Sázavou – Oznámení o muži, který leží na zemi v ulici Žižkova ve Žďáře, přijali policisté integrovaného operačního střediska.

Santiniho barokní slavnosti se letos zaměří výhradně na Žďár

Žďár nad Sázavou – Další ročník Santiniho barokních slavností chystají na pátek 7. a sobotu 8. září ve Žďáře; opět je pořádá spolek Putování za Santinim s podporou města a kraje. Zatímco loni se aktivity rozložily do šesti míst Vysočiny, aby vyvrcholily třídenním maratonem ve žďárském areálu, letošní ročník slavností zůstává na domácí žďárské půdě.

Akce Rozhodni se sám přinesla poučení i zábavu

Žďár nad Sázavou - Letní prázdniny ve Žďáře nad Sázavou již tradičně zakončila preventivní akce Rozhodni se sám, která se v pátek odehrála v parku na Farských humnech.

Ještě letos budou pacienti využívat nový panoramatický rentgen

Žďár nad Sázavou – Výběrové řízení na dodání nového panoramatického rentgenu, který bude ještě v letošním roce sloužit pacientům, připravuje žďárská poliklinika. Přístroj využívají především stomatologové, ale používá se i k pořizování snímků při úrazech čelistí, například při zlomeninách.

Snahy o novou tělocvičnu u průmyslovky se posunuly o kousek vpřed

Žďár nad Sázavou – Pokud vše půjde podle plánu, do dvou let by mohla ve Žďáře vzniknout nová tělocvična za průmyslovkou, jejím investorem bude Kraj Vysočina. Kromě více než třinácti stovek studentů průmyslovky a vedlejšího gymnázia by ji mimo vyučovací dobu mohli využívat i žďárští sportovci.

Členové rodin se budou sbližovat na tradiční křesťanské pouti

Žďár nad Sázavou – V sobotu dopoledne odstartuje na stanovištích ve Žďáře a jeho okolí již 15. ročník Diecézní poutě rodin. Pořádají ji lidé z Centra pro rodinu a sociální péči ve spolupráci s Biskupstvím brněnským a pod záštitou města. Letošní ročník bude unikátní, akce je součástí širšího projektu nazvaného Pro rodiny z Vysočiny.

O Piláku se má rozhodnout v průběhu tohoto týdne

Žďár nad Sázavou – Značka se zákazem vstupu, kterou na začátku prázdnin nechalo „ozdobit“ hráz Pilské nádrže Povodí Vltavy coby správce toku, je stále na svém místě. A to, i když na konci července zástupci spravující organizace ohlásili, že během dvou týdnů se rozhodne, zda zákaz, proti kterému se lidé ohrazovali, bude platit i nadále, anebo dojde k jeho zrušení.

Nadšenci aktualizovali Havlovu hru. O výsledek se podělí na žďárském zámku

Žďár nad Sázavou – Členové divadelního spolku GT Hlinsko připravili vlastní pojetí hry bývalého prezidenta Václava Havla Vernisáž. Zájemci budou mít možnost posoudit výsledek jejich snažení v pátek v podvečer od šesti hodin ve žďárském zámku. Vystoupení bude na druhém nádvoří, vstupné je dobrovolné. Verze představení hlineckých ochotníků sice z té původní vychází, jdou však při tom do značné míry vlastní cestou.

Žďár opět dává peníze na zachování sgrafit na stalingradských domech

Žďár nad Sázavou /FOTOGALERIE/ – Nejenom majitelům kulturních památek, ale i architektonicky cenných staveb přispívá žďárská radnice na jejich obnovu. Co se týče architektoniky cenných staveb, jde o domy z 50. let minulého století se sgrafity v sídlišti Stalingrad.

Muž se dvěma promile budil před soudem veřejné pohoršení

Žďár nad Sázavou – K budově okresního soudu vyjížděli v úterý 21. srpna po desáté hodině dopoledne žďárští policisté. V místě se pohyboval zjevně opilý muž, který hlasitě vykřikoval vulgární výrazy.

Po žďárských Vysočanech poletuje exotická pestrobarevná rozela

Žďár nad Sázavou - Na barevného papouška, kterého už delší dobu vídá venku ve čtvrti Vysočany, upozornil strážníky jeden z tamních obyvatel. „Přinesl nám ukázat snímky papouška a také dodal, že se tam pohybuje už několik měsíců, měl proto obavy, aby cizokrajný opeřenec nezahynul, až přijdou chladné dny,‟ uvedl Martin Kunc, vedoucí žďárské městské policie.

Rodinné centrum je do konce srpna pro veřejnost uzavřeno

Žďár nad Sázavou – Rodinné centrum Srdíčko, jež funguje ve čtvrtém patře žďárské polikliniky, je od pondělí 20. srpna pro veřejnost přechodně uzavřeno. Jeho prostory budou totiž po celý týden k dispozici účastníkům druhého běhu příměstského tábora. V jeho rámci čekají děti nejen venkovní aktivity, ale i pobyt přímo v centru.

Návštěvníků žďárského kina přibývá

Žďár nad Sázavou – O bezmála devět tisíc lidí se v průběhu tří a půl roku zvedla návštěvnost žďárského Kina Vysočina.

Ve Žďáře hledají nové sekáče trávníků, zakázku rozdělili napůl

Žďár nad Sázavou – Nové výběrové řízení na sečení zelených ploch ve městě vyhlásila žďárská radnice. S pražskou firmou GFP service, která vzešla z konkurzu předloni jakožto nejlevnější, byla v červnu ukončena spolupráce dohodou, neboť kvůli nedostatku pracovníků i techniky hned od začátku firma nestíhala plnit svoje závazky vůči městu. Radnici tak loni i letos zavalila lavina stížností nespokojených obyvatel na místy i přes metr vysokou neposečenou trávu.

MHD bude ve Žďáře i od roku 2020 zajišťovat firma Zdar

Žďár nad Sázavou – Také na nové ekologičtější autobusy se v dalších letech mohou těšit uživatelé žďárské městské hromadné dopravy (MHD). Ty zajistí stávající přepravce, kterým je místní společnost Zdar a jež uspěla ve výběrovém řízení na poskytování těchto služeb i v letech 2020 – 2029.

Vandal rozbil zadní sklo zaparkovaného auta dlažební kostkou

Žďár nad Sázavou – Poškození zaparkovaného automobilu Volkswagen Passat, ke kterému došlo ve středu kolem půl druhé v noci ve žďárské Okružní ulici, prověřují tamní policisté.

Na dračí lodě se v sobotu na Piláku nalodí Santa Clausové

Žďár nad Sázavou – Vánoce v létě se v sobotu 18. srpna odehrají u a také na hladině žďárské Pilské nádrže. V pořadí již dvanáctý ročník závodů dračích lodí, jenž tradičně pořádá Windsurfing Club Velké Dářko, totiž nese motto Veselé Vánoce.

Lidé propadají závislosti na hazardu, lákadel je stále více

Žďár nad Sázavou – Se změnou u některých svých klientů se v poslední době setkávají pracovníci žďárské adiktologické ambulance, jedná se o lidi se závislostí na hazardních hrách.

OBRAZEM: Řidiči hledají, kudy projedou

Žďár nad Sázavou - V pondělí začala platit dopravní uzavírka spojená se stavebními pracemi na rekonstrukci frekventované křižovatky ulic Novoměstská a Neumannova.

Opilá žena ležela na ulici a křičela na lidi

Žďár nad Sázavou – O pořádný rozruch se ve čtvrtek 9. srpna okolo jednadvacáté hodiny postarala ve Žďáře nad Sázavou jednadvacetiletá žena z Karvinska. Posílena alkoholem si lehla na ulici a křičela na kolemjdoucí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT