VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ŽĎÁR NAD SÁZAVOU

Žďár nad Sázavou (německy Saar, latinsky Sar, starší název Město Žďár na Moravě) je okresní město (okrese Žďár nad Sázavou) na pomezí Čech a Moravy. Město leží v centrální části Českomoravské vrchoviny ve Žďárských vrších. Velká část města zasahuje do CHKO Žďárské vrchy.

Už kolem roku 1100 stávala poblíž dnešního zámeckého areálu tržní osada na zemské obchodní stezce u brodu přes řeku Sázavu. Poté, co byl v roce 1252 panem Bočkem z Obřan nedaleko založen cisterciácký klášter Studnice Blahoslavené Panny Marie, došlo k přestěhování osady do prostoru tzv. Starého města (pomístně Klafar, Žďár nad Sázavou 3) a krátce poté do míst okolo kostela sv. Prokopa (dnešní historické jádro města). V současném místě byl Žďár vystavěn jako tržní městečko a v roce 1293 je poprvé zmiňován soud (pod jehož jurisdikci spadalo klášterní panství), zasedající ve Žďáře. Zdroj: http://www.zdarns.cz

V Srdíčku se rozloučí se školním rokem a přivítají prázdniny

Žďár nad Sázavou – Rozloučení se školním rokem a uvítání letních prázdnin chystají ve žďárském Rodinném centru (RC) Srdíčko. Program, který je určen pro děti všech věkových kategorií i jejich rodiče, začíná ve čtvrtek 28. června v patnáct hodin.

Žďárský výběr se stal mistrem republiky

Praha - V závěru minulého týdne se v Praze na Motorletu konalo republikové mistrovství okresních fotbalových výběrů v kategorii žáků do dvanácti let. Pod vedením trenérů Josefa Chmelíka a Petra Procházky žďárský výběrovládl celý turnaj a stal se mistrem republiky! 

Novou sezonu začala Kateřina Mičková fantasticky

Příbram – Se začátkem června se rozjela nová triatlonová sezona, v kategorii mládeže a žactva i nejvyšší soutěž, seriál Českého poháru. Závodnice ze Žďáru nad Sázavou Kateřina Mičková na prahu nové sezony opět potvrdila, že v žákovské kategorii těžko hledá konkurenci.

Pomocí solární energie vyráběli studenti popcorn i cukrovou vatu

Žďár nad Sázavou – Popcorn i cukrovou vatu, k jejíž výrobě posloužila solární energie, mohli okusit návštěvníci sedmého solárního dne. Ten se pod taktovkou Vyšší odborné a střední průmyslové školy Žďár nad Sázavou uskutečnil ve středu dopoledne. Akce přilákala velké množství lidí, možnost okusit lahůdky připravené díky sluneční energii uvítaly mimo jiné i děti ze žďárských mateřských škol.

Z bytu zmizela obálka s penězi. Škoda je kolem patnácti tisíc korun

Žďár nad Sázavou – Až na tři roky za mřížemi může skončit zatím neznámý pachatel, který si vzal na mušku byt ve žďárské Neumannově ulici. V době od 3. do 18. června zloděj vnikl do tohoto obydlí, prohledal jej a nakonec z něj odcizil obálku s penězi.

OBRAZEM: Silnici zprovozní koncem příštího týdne

Žďár nad Sázavou - Až do 29. června se řidiči musejí smířit s objížďkou rekonstruované části ulice Strojírenská od odbočky k okresnímu soudu po kruhovou křižovatku pod nádraží.

Vjel do zákazu, pak ještě odmítl dechovou zkoušku

Žďár nad Sázavou – Z přestupků na úseku dopravy se bude zodpovídat šofér osobního automobilu Ford Escort, kterého policisté zastavili v sobotu večer ve žďárské ulici Revoluční.

Čekají, zda uspějí i s druhou dotací na cyklostezky

Žďár nad Sázavou – Jestli na novou cyklostezku vedoucí od Pilské nádrže do Stržanova žďárská radnice využije již schválenou dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury za více než deset milionů korun. Anebo bude mít štěstí a získá požadovanou podporu i z dalšího dotačního titulu, kterým je „evropský“ Integrovaný regionální operační program. Na to aktuálně čekají ve Žďáře.

Zájemci se stále ještě mohou hlásit o domácí kompostéry

Žďár nad Sázavou – Stále ještě se mohou hlásit zájemci o domácí kompostéry, které pro obyvatele pořídila žďárská radnice. „Pořídili jsme jich tři sta a stovka z nich je ještě volná,“ poznamenal místostarosta Žďáru nad Sázavou Josef Klement.

Žďár ukončil smlouvu s firmou, která nedokázala síct trávu v termínu

Žďár nad Sázavou – Na ukončení smlouvy se s firmou GFP service, zajišťující ve městě sekání zelených ploch, dohodla žďárská radnice. Jde o reakci na opakované neplnění termínů, což vyvolalo mohutnou vlnu stížností obyvatel. „Ukončení dohody umožňuje městu zapojit do sečení i třetí subjekty, a to do konce tohoto týdne. Zároveň bude zahájena příprava nadlimitní veřejné zakázky na tuto službu, ze soutěže pak vzejde nový dodavatel,“ uvedl mluvčí žďárské radnice Jakub Axman.

Žďárská průmyslovka uspořádá další solární a technický den

Žďár nad Sázavou – Nejenom na různá zařízení využívající k fungování sluneční energii předváděná v praxi, ale třeba i na elektromobil se mohou těšit návštěvníci v pořadí sedmého solárního a technického dne. Ten na prostranství před poliklinikou ve středu 20. června od 9 do 12 hodin opět uspořádají někteří studenti a vyučující žďárské průmyslovky.

Lidi loni ve Žďáře lákal zámek i vláčky

Žďár nad Sázavou – Nejvíce se ve srovnání s předešlým rokem ve Žďáře v roce 2017 zvýšil zájem lidí o návštěvy relaxačního centra, Modelového království Žďár a zámku. Vyplývá to ze statistiky městského úřadu. Relaxační centrum loni navštívilo celkem 193 760 lidí, což bylo o tři tisíce návštěvníků více než v roce 2016.

Charitativní běh letos vynesl přes 14 tisíc korun

Žďár nad Sázavou – Celkem 316 lidí se letos zúčastnilo devátého ročníku charitativního běhu Pohybem k naději pořádaného žďárskou orelskou jednotou. Podle pořadatelů se jedná o v pořadí čtvrtou nejvyšší účast a vybrat se podařilo 14 218 korun, což je třetí největší výtěžek v historii běhu.

Psa nechali uvázaného u obchodu

Žďár nad Sázavou – Kvůli opuštěnému psíkovi, kterého si všimli u supermarketu, volali lidé žďárské městské policisty v neděli 10. června zhruba ve čtvrt na deset večer.

Ve vchodě našli spát cizího muže, prý tam odpočíval

Žďár nad Sázavou – Že spí ve vchodě cizí muž, oznámili žďárským strážníkům obyvatelé bytového domu v ulici Haškova v sobotu 9. června kolem půl šesté ráno. Muž z Nového Města tam prý odpočíval.

Když se nepostará město, posečeme si trávu sami, prohlásili obyvatelé Žďáru

Žďár nad Sázavou – Palčivou otázkou – sečením trávy – se budou zabývat žďárští radní na svém pondělním zasedání.

VIDEO: Na Dni Žďáru se prezentovaly školy, firmy, sdružení i spolky

Žďár nad Sázavou – „Žďáráci pro Žďáráky“ – v duchu tohoto hesla se nesl letošní, v pořadí už čtvrtý ročník Dne Žďáru. Na to, aby byl pro místní i pro návštěvníky okresního města nezapomenutelný, dohlížely kromě místní radnice také mnohé spolky, sdružení, neziskové organizace, firmy a školy.

Před půl stoletím se na dvoře průmyslovky skládaly zkoušky na „péráka

Žďár nad Sázavou /FOTOGALERIE/ – I padesát let po maturitě v nich zůstalo kus z těch kluků, kteří na konci školního roku 1967/68 stáli před maturitní komisí ve žďárské průmyslovce. Návrat na kdysi důvěrně známá místa, z nichž některá za ta léta prošla jen minimální proměnou, to potvrdil.

Ve Žďáře usilují o dotaci na zvýšení bezpečnosti cyklistů

Žďár nad Sázavou – Celkem pět projektů, na něž požádala žďárská radnice o podporu z evropských fondů, má zlepšit podmínky pro cyklisty ve městě.

V Srdíčku budou besedovat o vegetariánství u dětí

Žďár nad Sázavou – O bezmasém stravování se bude ve čtvrtek 7. června hovořit ve žďárském Rodinném centru Srdíčko. Od šestnácti hodin se tam koná přednáška s názvem Vegetariánství a děti, kterou povede výživová poradkyně Simona Šafránková.

V rámci letošního Dne Žďáru výtvarníci se spreji vyzdobí město

Žďár nad Sázavou – Při v pořadí už třetím Dni Žďáru se v sobotu mohou pobavit obyvatelé Žďáru i jeho návštěvníci. Doprovodné pořady akce s podtitulem Žďáráci pro Žďáráky začnou už v pátek. Půjde o tradiční charitativní běh Pohybem k naději, večerní předání ceny města v divadle či muzejní noc v muzeu a zámku.

Galerie Stará radnice nabídne novou výstavu

Žďár nad Sázavou – Nová výstava bude od úterý 5. května otevřena ve žďárské Galerii Stará radnice. Expozice představí díla umělců z Výtvarné skupiny Skoba.

Silnici čeká oprava, řidiče objížďka

Žďár nad Sázavou – V pondělí 11. června začne rekonstrukce povrchu části ulice Strojírenská mezi okružní křižovatkou s ulicí Nádražní a odbočkou k úřadu práce.

Studenti sepsali knihu hororových povídek, ta teď míří do knihkupectví

Žďár nad Sázavou – Šestero. Tak zní název knihy mladých autorů, loňských absolventů prvního stupně studia literárně-dramatického oboru Základní umělecké školy (ZUŠ) Františka Drdly ve Žďáře nad Sázavou. Šestice studentů, čtyř dívek a dvou chlapců ve věku od čtrnácti do sedmnácti let, sepsala publikaci jako svoji absolventskou práci. A téma? Mladí autoři se pustili do hororových příběhů.

Brouzdaliště z bruslařského oválu zmizí do konce června

Žďár nad Sázavou – Loňská rekonstrukce bruslařského oválu ve Žďáře má pokračování. Víceúčelová dráha u zimního stadionu dostala před rokem nový povrch, práce stály kolem 1,4 milionu korun. Chybí jí ale odvodnění, takže se tam po dešti voda drží a tréninková dráha pro in-line bruslaře se změní v „brouzdaliště‟.

Přes léto bude fungovat jen jedna školka

Žďár nad Sázavou – Do konce května musejí rodiče, kteří mají zájem o docházení svého potomka do mateřské školy během letních prázdnin, vyplnit „docházkový formulář“.

Opilec lekal kolemjdoucí, pokřikoval se spuštěnou motorovou pilou v ruce

Žďár nad Sázavou – Hned několik lidí volalo žďárské strážníky kvůli muži, který se pohyboval v sobotu 26. května po sídlišti Přednádraží ve Žďáře.

Jeden den skončil v nemocnici, nazítří zas putoval na záchytku

Žďár nad Sázavou – Jeden opilec stihl zaměstnat policisty, strážníky a zdravotníky dva dny po sobě. Ve čtvrtek 24. května žádali policisté o součinnost žďárské strážníky kvůli muži, co se povaloval na zemi v parku nedaleko nádraží.

Po roce se opět otevřely soukromé zahrady zámku Kinských ve Žďáře

Žďár nad Sázavou - Soukromé zámecké zahrady Thamary Kinsky ve Žďáře nad Sázavou se po roce opět otevřely veřejnosti. Také tentokrát si příchozí užívají bohatý doprovodný program. Bonsaje, britské i japonské speciality, historické dopravní prostředky, a to vše v kombinaci s květinami. Zahrady plné příběhů. To je téma letošních Dnů otevřených zahrad v zámku ve Žďáře nad Sázavou.

Sečení trávy ve městě? To je teď ve Žďáře ožehavé téma

Žďár nad Sázavou – Na novince v pečování o městskou zeleň se dohodli představitelé radnice společně s ochranáři. V rámci zachování biodiverzity zvolili čtyři lokality, kde namísto anglických trávníků vzniknou květnaté loučky.

Po zimní pauze startují žďárské farmářské trhy, nabídnou i novinky

Žďár nad Sázavou – Ve Žďáře v sobotu 26. května odstartuje po zimní pauze další sezona hojně navštěvovaných farmářských trhů. Na náměstí Republiky bude možné od osmi ráno pořídit zboží všeho druhu, to vše za doprovodu živé hudby. Nebudou chybět již tradiční prodejci ani několik nováčků.

Junioři hrají o basketbalovou ligu

Žďár nad Sázavou – Úspěšný tým žďárských ligových kadetů se v sobotu pokusí kvalifikovat do juniorské basketbalové ligy. Svěřenci hlavního trenéra Petra Kazdy budou hostit jednu ze čtyř tříčlenných skupin.

Starým mazákům tekly slzy

Žďár nad Sázavou – Sen o první lize se rozplynul. Basketbalisté Žďáru nezvládli koncovku klíčového zápasu s Vyšehradem, na vyšší soutěž si musí minimálně rok počkat.

Záběr z kamery ukázal muže, jak leží venku na ulici

Žďár nad Sázavou – K muži ležícímu na ulici u jedné ze svobodáren ve Žďáře 3 vyjížděli žďárští strážníci minulé úterý kolem 21. hodiny. Postavu ležící venku na zemi zaregistrovali díky záběru z kamery městského systému. Hlídka hned vyrazila na místo a našla tam opilého muže z Nového Města na Moravě.

Domácí péči o nevyléčitelně nemocné přiblíží beseda

Žďár nad Sázavou – Beseda pro veřejnost s názvem Nejste v tom sami aneb mýty a otázky kolem hospicové a paliativní péče na Vysočině se v pátek 18. května od 19 hodin uskuteční ve žďárské orlovně v Libické ulici.

Svatojánská pouť vyvrcholí mší v poutním kostele na Zelené hoře

Žďár nad Sázavou – Zatímco světské radovánky spojené se svatojánskou poutí mají již Žďárští za sebou, v kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře se teprve ve středu 16. května uskuteční hlavní poutní mše.

Otec dluží výživné na patnáctiletého syna

Žďár nad Sázavou - Podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy sdělili policisté pětačtyřicetiletému muži ze Žďárska.

Svatojánská pouť provětrala peněženky obyvatel i návštěvníků Žďáru

Žďár nad Sázavou – Ze stovky nejrůznějších atrakcí, které našly svoje místo na prostranství před zimním stadionem, si vybírali návštěvníci vyhlášené žďárské svatojanské pouti, která o víkendu vrcholí.

Více než čtyřicet veteránů v neděli zaparkuje na nádvoří zámku

Žďár nad Sázavou – Více než čtyřicet veteránů v neděli 13. května zaparkuje na nádvoří žďárského zámku při zastávce 31. ročníku Jarní rallye, kterou pořádá pražský Veteran Vintage Club. Členové jízdy své vozy zaparkují v půl desáté dopoledne na zámeckém Pivovarském dvoře, kde budou k vidění zhruba do poledne.

Chodci v Dolní ulici se nově dělí o chodník s cyklisty

Žďár nad Sázavou – Po asi půlkilometrovém úseku chodníku v Dolní ulici mohou nyní legálně jezdit i cyklisté. Na změnu upozorňují dopravní značky s dodatkovou tabulkou.

Program žďárské pouti doplní tradiční Fler trh

Žďár nad Sázavou – K již tradičnímu doprovodnému programu žďárské svatojánské pouti patří Fler trh odehrávající se v tamním kulturním domě. Na něm si lze prohlédnout i nakoupit rukodělné výrobky všeho druhu.

Sobotka se pustil do odvážného boje

Žďár nad Sázavou – K poměrně náročnému sportovnímu výkonu se odhodlal žďárský hokejový trenér Martin Sobotka. Třiačtyřicetiletý kouč, který v současné době vede hokejisty prvoligové Třebíče, uzavřel ambiciózní sázku, že ve zbytku tohoto roku ujede na horském kole pět tisíc kilometrů. „Sedm set jich už mám za sebou,“ směje se sportovní univerzál, který občas naskočil také mezi tři tyče fotbalových Počítek.

Žďárští Vlci na Vyšehradě narazili

Žďár nad Sázavou – Vstup do baráže o první ligu mužů basketbalistům Žďáru nad Sázavou nevyšel. Na hřišti Sokola Vyšehrad padli 83:67. Šlo o zcela zasloužený výsledek.

FC Orel ovládl základní část druhé ligy

Žďár nad Sázavou – Vicemistři podzimní části Žďárské ligy malé kopané klopýtli. Rezerva Kozlů sice vstoupila do jara vysokou výhrou nad posledními Křižánky 10:1, v duelu s FC Benjamin se však fotbalisté do černého netrefili a rozešli se smírně 0:0.

Světské pouťové veselí má centrum u stadionu

Žďár nad Sázavou - Na stovku kolotočů a dalších atrakcí už plení peněženky žďárských obyvatel, a to zejména těch s malými dětmi. Žďárská svatojánská pouť, co do počtu atrakcí druhá největší v republice, která vyvrcholí o víkendu, každým rokem přiláká do města tisíce lidí z celé republiky. S tím jsou spojena také dopravní omezení a bezpečnostní opatření v blízkosti zimního stadionu, kde je tradičně centrum pouťového veselí.

Přes prázdniny chtějí opravit křižovatku na Novoměstské

Žďár nad Sázavou – Na zhruba 4,5 milionu korun vyjde přestavba křižovatky ulic Novoměstská a Neumannova. „Majetkově je převod Novoměstské ulice vypořádán, předpokládáme, že stavební práce stihneme přes léto. Budeme se snažit o co nejkratší termín přestavby, abychom provoz na křižovatce zbytečně neomezovali,“ informoval starosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil.

OBRAZEM: Ve Žďáře se po letech konala krojová pouť

Žďár nad Sázavou – Na tisíc lidí si nenechalo ujít lidovou krojovou pouť, která se ve Žďáře konala po dlouhých letech. Zcela zaplnili baziliku Nanebevzetí Panny Marie a svatého Mikuláše v zámeckém areálu, odkud se procesí členů folklorních souborů a farníků za doprovodu hudby vydalo do kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, památky UNESCO.

O účast na vývoji nového energetického zdroje se uchází i žďárská firma

Žďár nad Sázavou, Caradache – Na vývoji zcela nového zdroje čisté energie, jenž by mohl zajistit dostatek elektřiny budoucím generacím po celém světě, se chtějí podílet i české firmy. O dodávání technologických řešení Mezinárodnímu termojadernému experimentálnímu reaktoru (ITER) má zájem rovněž společnost DEL ze Žďáru nad Sázavou, jež má jako jedna z mála českých firem reálné zkušenosti s dodávkami technologií pro jaderný výzkum a energetiku.

Žďárští strážníci přistihli první letošní „kašnové plavce‟

Žďár nad Sázavou – Příjemnému zurčení vody v kašně zřejmě neodolali tři mladíci, kteří se rozhodli vykoupat v kašně na Havlíčkově náměstí. Skupinku, která se nadchla pro poněkud kuriózní zábavu, uviděli strážníci na záběru kamery městského systému.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT