VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: VELKÉ MEZIŘÍČÍ

Velké Meziříčí je město v jihovýchodní části kraje Vysočina v okrese Žďár nad Sázavou, na soutoku řek Oslava a Balinka. Někdy se mu také říká zkráceně „Velmez“ nebo také „Medřič“. Ze soutoku dvou řek Oslavy a Balinky také pochází dnešní název Velké Meziříčí. Leží v těsné blízkosti dálnice D1, která město překlenuje mostem Vysočina na jejím 144. kilometru.

První písemná zmínka pochází z roku 1236, městská práva získalo Velké Meziříčí v roce 1408. Za třicetileté války bylo město osmkrát vypleněno. Vlakové spojení bylo realizováno roku 1886 na trati ze Studénky do Křižanova. Roku 1945 proběhl velkomeziříčský masakr.

Ve mětě se nachází řada přírodních památek jako je například přírodní park Balinské údolí, přírodní park Třebíčsko, přírodní park Dobrá Voda. Ve Velkém Meziříčí mohou návštěvnící též zavítat do muzea Velké Meziříčí a galerie Synagogy.

Ještě se mohou hlásit do soutěže

Velké Meziříčí – Majitelé rozkvetlých oken, balkónů a lodžií, květinově vyzdobených předzahrádek či rozkvetlých domovů ve Velkém Meziříčí mají poslední možnost přihlásit do soutěže nazvané Rozkvetlé město. Soutěž, která bude ukončena dne 15. srpna, vyhlásila velkomeziříčská radnice.

V parku vysadí památnou lípu

Velké Meziříčí – V rámci oslav stého výročí vzniku Československé republiky představitelé města rozhodli, že se vysadí ve Velkém Meziříčí památná lípa, a to v parčíku na Lipnici.

Želvy zůstanou v domově pro seniory po celé léto

Velké Meziříčí – Žouželka, neboli želva žlutohnědá, a Žofinka, tedy želva zelenavá, dělají už měsíc společnost klientům Domova pro seniory Velké Meziříčí. „Jsou u nás na prázdninách, půjčili jsme si je ze zoologické zahrady v Jihlavě,“ usmál se ředitel velkomeziříčského zařízení určeného pro nejstarší obyvatele Vítězslav Schrek.

Cyklistka srazila chodce, který jí vstoupil do cesty

Velké Meziříčí - K nehodě mezi ženou na bicyklu a chodcem došlo na místní komunikaci ulice Sokolovská ve Velkém Meziříčí. „Policisté prvotním šetřením zjistili, že se jedná o dopravní nehodu chodce a cyklistky. Čtyřiasedmdesátiletá cyklistka jela v přímém úseku po ulici Nábřeží, kdy jí náhle a bezprostředně do jízdní dráhy vstoupil devětasedmdesátiletý chodec.

Letní promítání v Meziříčí se chýlí ke konci

Velké Meziříčí – Poslední snímek z prázdninového promítání Kinematografu bratří Čadíků ve Velkém Meziříčí si mohou ve čtvrtek večer přijít na Náměstí vychutnat všichni milovníci filmové projekce pod širým nebem.

Výstava v meziříčském zámku návštěvníky láká na orientální sbírky

Velké Meziříčí – Do dálek Orientu přenese návštěvníky meziříčského zámku nová výstava s názvem Asie ve sbírkách velkomeziříčského muzea instalovaná v prostorách tamního muzea, jež v zámku sídlí. Prohlédnout si mohou například rozmanitou kolekci vějířů, japonských laků, porcelánových výrobků, potřeb pro písaře či ukázky numismatiky.

Fajtův kopec patří tvrdé muzice, festival se koná už podesáté

Velké Meziříčí – Skiareálem na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí se rozezní tvrdá muzika. Ve čtvrtek 12. července tam začíná festival FajtFest. Jubilejní, již desátý ročník této akce potrvá až do neděle 14. července. Během této doby se na pódiu vystřídá velké množství hardcore, metalcore a numetal kapel.

Úřad převedl muzeu v Meziříčí sbírkové exponáty

Velké Meziříčí – Bezmála sedmdesát tisíc exponátů převedl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) ve Žďáře nad Sázavou muzeu ve Velkém Meziříčí. Sbírku tamního muzea zapsanou v centrální evidenci sbírek ministerstva kultury v minulosti spravovala organizace, jejímž zřizovatelem byl Okresní národní výbor Žďár nad Sázavou, později Okresní úřad Žďár nad Sázavou. Sbírky se po zániku okresních úřadů staly majetkem státu. Ten je teď převedl na jejich správce.

Sporná zakázka na úpravu meziříčského Náměstí se bude opět projednávat

Velké Meziříčí – Velkomeziříčská radnice zveřejnila prozatím poslední verdikt Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ohledně hojně diskutované zakázky na úpravu tamního Náměstí.

OBRAZEM: Děti si koupily kousek pralesa

Velké Meziříčí – Páťáci z velkomeziříčské základní školy se zapojili do projektu společnosti Green Life a za společně nastřádané peníze zakoupily kousek tropického deštného pralesa.

Šofér nad ránem nadýchal přes jedno promile

Lavičky – Řidiče jedoucího pod vlivem alkoholu přistihli meziříčští policisté v Lavičkách na Velkomeziříčsku.

V Meziříčí soutěží o nejkrásnější květinovou výzdobu

Velké Meziříčí – Obyvatelé či firmy z Velkého Meziříčí i jeho místních částí se mohou hlásit do soutěže Rozkvetlé město. Ta odstartovala 15. června a potrvá až do poloviny letošního srpna.

Výborná sezona, tvrdí Dolejš

Velké Meziříčí – Patnáct branek nastřílel v uplynulém ročníku MSFL záložník Velkého Meziříčí Petr Dolejš. V rozhovoru pro týdeník Vysočina se motor středové řady druhého celku uplynulého ročníku třetí ligy ohlédl za právě skončenou sezonou.

Smejkal: Hráče mohu za jejich výkony v celé sezoně pochválit

Velké Meziříčí – Maximální spokojenost mohou po konci fotbalové sezony 2017/2018 hlásit ve Velkém Meziříčí. Svěřenci trenéra Libora Smejkala šli oproti loňsku opět nahoru.

OBRAZEM: Orlové se změnili na umělecká díla

Velké Meziříčí - Dva velkoplošné reklamní nosiče s orlem na minerální vodu Mattoni byly u dálnice D1 poblíž Velkého Meziříčí nahrazeny uměleckými motivy.

Ve Velkém Meziříčí plánují další supermarket, zatím se jedná

Velké Meziříčí – Společnost Lidl má zájem ve Velkém Meziříčí vystavět svoji prodejnu. Aktuálně to její zástupci projednávají s vedením města. 

Od dubna u Meziříčí jelo rychleji deset tisíc aut

Velké Meziříčí – Přes osm milionů korun od dubna vybral velkomeziříčský úřad na pokutách za překročenou rychlost v rámci úsekového měření na dálnici D1.

Vandal posprejoval fasádu rodinného domu

Velké Meziříčí - Policisté nyní pátrají po prozatím neznámém pachateli, který ve Velkém Meziříčí posprejoval omítku domu. Sprejer si vzal nemovitost v ulici Podhradí na mušku v době od čtvrtečního večera 31. května do následujícího pátečního odpoledne.

Muž řídil, ačkoliv byl pod vlivem alkoholu

Velké Meziříčí – Špatně dopadla silniční kontrola pro dvaašedesátiletého šoféra fiatu. Muž ve středu 30. května kolem půl desáté večer projížděl ulicí U Tržiště, kde jej zastavila policejní hlídka.

Připravili besedy ke Dni bez tabáku

Velké Meziříčí – U příležitosti oslav Dne bez tabáku, jenž připadá na poslední květen, se v pondělí 28. května uskutečnila tematická beseda v meziříčské Kopretině – centru pro rodiče s dětmi. Zájemci tam mohli s Lubošem Novotným od půl desáté ráno hovořit o závislostech u dětí i dospívajících a o problematice návykových látek obecně.

Opilý muž zvonil lidem na zvonky a budil je

Velké Meziříčí - „Klidně se vyspím uprostřed silnice,“ neustále opakoval policistům opilý sedmadvacetiletý muž. Spokojit se ale musel s postelí v protialkoholní záchytné stanici v Jihlavě. Policisté z obvodního oddělení ve Velkém Meziříčí vyjížděli v sobotu 26. května v časných ranních hodinách řešit oznámení, že se v malé obci nedaleko Velkého Meziříčí pohybuje podnapilý muž a svým chováním obtěžuje spící lidi.

Velkomeziříčský zámek otevře sklepení i kapli

Velké Meziříčí – Do Dnů soukromých hradů a zámků, jež pořádá Asociace majitelů hradů a zámků pod záštitou ministra kultury, se zapojí rovněž zámek ve Velkém Meziříčí.

Žáci umělecké školy se představí na mnoha místech

Velké Meziříčí – Ve čtvrtek 24. května v době od 14 do 17 hodin vystoupí na několika místech Velkého Meziříčí různá uskupení místní základní umělecké školy. Ve vestibulu velkého sálu Jupiter clubu se bude prezentovat výtvarný obor. Taneční a literárně–dramatický obor se představí od 17 hodin ve velkém sále Jupiter clubu.

Zájemci budou diskutovat o desateru problémů Velkého Meziříčí

Velké Meziříčí – Vyjádřit se k tématům, které se týkají života ve Velkém Meziříčí, mohou zájemci v pondělí 28. května. V koncertním sále tamního Jupiter clubu se bude od půl čtvrté odpoledne konat diskuse s názvem S Vámi o všem!

Památkáři požadovali repliku mostu. Město chce konstrukci vyhovující předpisům

Velké Meziříčí – Most přes řeku Balinku poblíž Jelínkovy vily je od čtvrtka uzavřen. V plánu je totiž jeho demolice a výstavba přemostění nového. „Postaví se most, který bude vyhovovat všem dopravním předpisům,“ řekl tajemník velkomeziříčského úřadu Marek Švaříček.

V Meziříčí spustili nový turistický portál

Velké Meziříčí – Město zveřejnilo informace o novém turistickém portálu, který už nyní slouží jak návštěvníkům Velkého Meziříčí, tak i jeho obyvatelům.

Začíná uzavírka mostu přes Balinku

Velké Meziříčí – Ve čtvrtek 17. května od devíti hodin ráno již začíná ve Velkém Meziříčí plánovaná uzavírka mostu přes řeku Balinku na ulici Třebíčská.

Budování nového mostu uzavře Třebíčskou ulici

Velké Meziříčí – Ve Velkém Meziříčí již zveřejnili termín uzavírky tamní ulice Třebíčská. Ta bude uzavřena kvůli budování nového mostu přes řeku Balinku pravděpodobně od 17. května.

Zloděj ukradl ženě peněženku z tašky v nákupním vozíku

Velké Meziříčí – Po dosud neznámém zloději, jenž ve středu 25. dubna mezi půl druhou a druhou hodinou odpoledne v prodejně v ulici U Tržiště odcizil peněženku s finanční hotovostí a platební kartou, pátrají velkomeziříčští policisté.

Po poledni nadýchal 2,5 promile, dožadoval se své známé

Velké Meziříčí – Neustálé zvonění na domovní zvonek, tlučení na dveře a hlasité dožadování se komunikace se svojí známou ze strany mladého muže rušilo ve čtvrtek 26. dubna kolem jedné hodiny odpoledne obyvatele jedné z obcí na Velkomeziříčsku natolik, že jej ohlásili na tísňovou linku.

Jeden rok a dost. Volejbalisté Velkého Meziříčí sestupují

Velké Meziříčí – Nováček I. volejbalové ligy z Velkého Meziříčí se po roční zkušenosti s druhou nejvyšší českou soutěží vrací do té třetí. V kvalifikaci, ke které ho odsoudilo předposlední místo v I. lize, obsadil poslední pozici.

Velké Meziříčí dál stíhá vedoucí Prostějov

Velké Meziříčí – Z anglického týdne vybojovali třetiligoví fotbalisté Velkého Meziříčí plný počet bodů. Na výhru 3:0 ve Vyškově totiž minulý týden navázali domácí vítězstvím 3:2 nad Hulínem v dohrávce 18. kola a nedělním triumfem 4:1 nad Valašským Meziříčím v rámci 22. kola.

Známý houslista s cimbálem zahraje v Meziříčí

Velké Meziříčí – Houslista Pavel Šporcl bude v pátek 27. dubna poprvé koncertovat ve Velkém Meziříčí v Jupiter clubu. Nepřijede sám, přiveze s sebou cikánskou cimbálovou kapelu Gipsy Way Ensemble. Koncertní program Gipsy Fire navazuje na stejnojmennou desku, se kterou známý houslista trhal prodejní rekordy. Vstupenky jdou rychle na odbyt.

Mladík si sedl za volant, i když předtím pil

Velké Meziříčí – Podroušeného řidiče přistihla policejní hlídka ve Velkém Meziříčí. V pondělí 23. dubna kolem deváté hodiny večer kontrolovali policisté v Čechově ulici osobní automobil Seat Ibiza.

V Meziříčí se opět mění vedení

Velké Meziříčí – Změny, které v loňském roce ve vedení velkomeziříčské radnice odstartovalo nerespektování výsledků architektonické soutěže na obnovu Náměstí, ještě stále nejsou u konce.

V meziříčském zámku v květnu zpřístupní unikátní fresky, kapli i sklepení

Velké Meziříčí – Zdarma budou moci návštěvníci meziříčského muzea v rámci Mezinárodního dne muzeí v pátek 18. května navštívit šlechtické salony a muzejní expozice v druhém patře zámku, kde muzeum sídlí.

Mladý muž řídil, i když byl pod vlivem alkoholu

Velké Meziříčí – Pod vlivem alkoholu usedl za volant dvacetiletý muž, kterého policisté kontrolovali v neděli odpoledne ve velkomeziříčské ulici Jihlavská. Šofér osobního auta Volkswagen Golf se v rámci silniční kontroly podrobil i dechové zkoušce, která měla pozitivní výsledek – naměřená hodnota činila 0,47 promile.

Řidič nerespektoval zákaz řízení

Velké Meziříčí – Řidiče se zákazem řízení přistihli za volantem policisté ve Velkém Meziříčí. V ulici U Tržiště zastavila čtyřiačtyřicetiletého muže hlídka při běžné policejní kontrole ve čtvrtek 19. dubna.

Už je známo téma letošního ročníku festivalu filosofie

Velké Meziříčí – Přestože velkomeziříčský Evropský festival filosofie je zatím ještě v nedohlednu, uskuteční se ve dnech 6. až 13. června, členové programového výboru už mají dopodrobna naplánovány všechny body programu.

Volejbalisté Velkého Meziříčí potřebují k záchraně první ligy mužů

Velké Meziříčí – Chybělo málo a vše mohlo být na dobré cestě. Místo toho se volejbalisté Velkého Meziříčí budou třást o záchranu první ligy mužů. V domácím prostředí otočili čtvrtý set s Bučovicemi z 20:23 na 24:23 a posléze měli druhý mečbol za stavu 25:24, jenže ani ten neproměnili, a nakonec celý zápas ztratili poměrem 2:3 na sety.

I přes zákaz usedl za volant

Velké Meziříčí – Až na dva roky může jít za mříže muž ze Žďárska, kterého policejní hlídka zastavila v pondělí 16. dubna krátce po jedenácté hodině dopolední v Hornoměstské ulici ve Velkém Meziříčí. Muž totiž usedl za volant, přestože mu bylo řízení soudem zakázáno.

Devětaosmdesátiletý senior se od podvodníků napálit nenechal

Velkomeziříčsko - „Na špek“ podvodníkovi nenaletěl senior z Velkomeziříčska. Pachatel se z něj pokusil vylákat hotovost ve výši sto tisíc korun. Senior si však duchapřítomně všechny telefonicky sdělené informace ověřil a nestal se tak další obětí podvodu.

Motorkáři vyjeli na spanilou jízdu

Velké Meziříčí – Stovky motocyklových nadšenců přijely v sobotu do Velkého Meziříčí, aby společně slavnostně otevřely silnice.

Zemina z dálnice poslouží na úpravy města

Velké Meziříčí – Zemina, která zbývá při modernizaci dálnice D1 u Velkého Meziříčí, vniveč nepřijde. Město uzavřelo smlouvu s dodavatelskou firmou, jež rekonstrukci komunikace provádí, o využití této půdy při terénních úpravách ve městě.

Pachatele loupeže v meziříčské čerpací stanici kriminalisté dopadli

Velké Meziříčí – Pachatele loupeže a pokusu o loupež, k nimž došlo 25. března ve Velkém Meziříčí, dopadli žďárští kriminalisté.

Na meziříčském koštu můžete ochutnat pálenky z řepy, jahod i mrkve

Velké Meziříčí – Celkem 163 vzorků likérů a pálenek se sešlo do každoročního koštu, který se letos ve Velkém Meziříčí koná již počtrnácté. Odborná komise má již za sebou zhodnocení exemplářů, návštěvníci z řad veřejnosti pak budou moci vzorky ochutnat v sobotu 7. dubna.

Vondráček: O naší prohře v semifinále proti Uničovu rozhodla produktivita

Velké Meziříčí – Po dvou předchozích finálových účastech, z nichž jednu proměnili ve svůj triumf, letos hokejisté Velkého Meziříčí ukončili své putování v play-off Krajské ligy jižní Moravy a Zlínska už o kolo dřív. „Trápili jsme se v koncovce, naopak Uničov své šance dokázal proměnit,“ řekl k semifinálové prohře 2:3 na zápasy trenér Velkého Meziříčí Roman Vondráček.

Velkomeziříčský zámek láká na staré fresky a fotografie

Velké Meziříčí – Od pátku 30. března až do pondělí 2. dubna budou mít návštěvníci velkomeziříčského zámku možnost prohlédnout si rytířský sál s unikátní freskovou výzdobou. Ten se nachází v přízemí v jihovýchodní části zámku a řadí se k pozůstatkům románského hradu. 

Na dálnici D1 u Velkého Meziříčí začne opět úsekové měření

Velké Meziříčí – Nohu z plynu budou brzy muset opět dát řidiči jedoucí po dálnici D1 u Velkého Meziříčí. „Úsekové měření tam znovu začne v polovině letošního dubna,“ informoval velkomeziříčský starosta Josef Komínek.

Fajtův kopec obsadí bobisté a sáňkaři

Velké Meziříčí – Sjezdovka na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí je posledním skiareálem na Žďársku, který letos ještě neukončil provoz. Skalní příznivci zimních radovánek mohou na svah zamířit například o tomto víkendu, kdy je pro ně připraven bohatý program.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT