VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ

Nové Město na Moravě se nachází v České republice v západní části Moravy. Leží na jižním okraji Žďárských vrchů, které jsou východní součástí rozsáhlé Českomoravské vrchoviny.

Nové Město na Moravě ležící na jižním okraji Žďárských vrchů založené okolo roku 1250 Bočkem z Obřan (zakladatel cisterciáckého kláštera ve Žďáře nad Sázavou) dosáhlo největšímu rozkvětu v době renesance za pánů z Pernštejna. Zachovalé historické jádro města tvoří městskou památkovou zónu, kterou dotváří bohatá sochařská výzdoba ulic a náměstí od místních rodáků Jana Štursy a Vincence Makovského.

Zdroj: http://www.nmnm.cz

Lidé si stěžují na lyžaře na silnicích

Nové Město na Moravě – Větší pohyb sportovců na kolečkových lyžích zaznamenali nyní obyvatelé Nového Města na Moravě a okolních obcí. V souvislosti s blížícím se Mistrovstvím světa v letním biatlonu je budou zřejmě potkávat ještě mnohem častěji.

Kropit ulice či ne? Odborníci i veřejnost se shodli – raději zalévat zeleň

Nové Město na Moravě – Novoměstská radnice zvažovala kropení ulic města. Místní obyvatelé se ovšem vyjádřili proti a radili využít vodu raději na zalévání zeleně.

Nové Město má své Rudé náměstí

Nové Město na Moravě – Poněkud rozporuplné pocity vzbuzuje u místních obyvatel barva nových mlatových chodníků v centru Nového Města na Moravě.

V Novém Městě vznikne veřejné kluziště

Nové Město na Moravě – Novoměstští obyvatelé se mohou těšit na nové veřejné kluziště. Otevřeno by mělo být v roce 2020.

Zeman: Těsná porážka mrzí

Nové Město na Moravě – Ve zbrusu nových dresech nastoupili hráči Vrchoviny ke své historické premiéře ve třetí nejvyšší soutěži. Ty jim však štěstí nepřinesly, Uničov si ze hřiště v Novém Městě odvezl všechny tři body za výhru 2:1.

Oční ani ORL v Novém Městě pohotovost nenabízí, pacienti musí do Jihlavy

Nové Město na Moravě – Cizí předmět v oku, kost hluboko v krku nebo kulička, kterou si dítě strčilo do nosu či ucha a nejde ven. S takovými problémy musí obyvatelé žďárského okresu jinam než na urgentní příjem nemocnice v Novém Městě, kam podle spádovosti většinou patří.

OBRAZEM: Tužkovník obecný splní každé přání

Nové Město na Moravě – Poněkud zvláštní strom stojí u obchůdku nazvaném Papír – hračky Pod nemocnicí v Novém Městě na Moravě. Před „tužkovníkem“ se zastavují malí i ti větší a mnozí z nich si u něj zasadí i tužku pro štěstí.

Město se znovu rozhodlo prodávat

Nové Město na Moravě – Novoměstští radní rozhodli nabídnout opět k prodeji bývalou budovu základní umělecké školy v Monseově ulici.

Opilec slovně napadal svoji známou

Nové Město na Moravě - Rušný večer zažili novoměstští policisté v neděli 5. srpna. Krátce po jednadvacáté hodině přijali oznámení o opilém muži, který v jednom z bytů na ulici Drobného slovně napadal svoji známou.

Nové Město vyzvalo k šetření vodou

Nové Město na Moravě – Novoměstská radnice se přidala k dalším městům a obcím, a také vyzvala obyvatele města a jeho místních částí k důslednému šetření pitnou vodou.

Ve Vysočina Areně vrcholí s prací na rekonstrukci areálu

Nové Město na Moravě – V polovině srpna skončí po více než čtyřech měsících práce na rekonstrukci areálu novoměstské Vysočina Areny. Potencionální návštěvníci budou mít šanci prověřit řadu změn po zhruba třicetimilionových investicích. Mohou se těšit především na nový a atraktivnější koncept tratí i zlepšení diváckého zázemí.

VIDEO: Přes tisíc lidí se přišlo podívat na posvěcení nové kaple

Nová Ves u Nového Města na Moravě – Centrum Nové Vsi u Nového Města na Moravě se v neděli zcela zaplnilo. Místní i přespolní se přišli podívat na posvěcení kaple, která během dvou let vyrostla na místě původní sakrální stavby. Zároveň požehnal pomocný biskup brněnský Pavel Konzbul i nové vozidlo místních dobrovolných hasičů.

V zahrádkářské kolonii řádil zloděj

Nové Město na Moravě – Do chatky v zahrádkářské kolonii v Novém Městě na Moravě nedávno vnikl doposud neznámý zloděj. V době od 24. do 26. července překonal drátěné oplocení objektu, čímž jej navíc poškodil. Následně rozbil okno, kterým se do budovy dostal.

Novoměstská nemocnice jako jediná v kraji nabízí domácí plicní ventilaci

Nové Město na Moravě – Jako jediná v kraji nabízí novoměstská nemocnice svým pacientům domácí umělou plicní ventilaci. Díky ní mohou nemocní zůstat v domácím prostředí. Jedná se o metodu, při které speciální přístroj částečně či úplně nahrazuje dýchání. „Nemocnice disponuje čtyřmi přístroji, nyní jsou na domácí umělé plicní ventilaci tři pacienti,“ sdělila mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

Ve sbírce na vybavení dětského pavilonu je už přes půl milionu

Nové Město na Moravě – Celkem 544 443 korun bylo ve čtvrtek ráno na kontě historicky první veřejné sbírky, kterou pořádá novoměstská nemocnice na vybavení právě budovaného pavilonu dětského oddělení. Sbírka má za sebou první tři měsíce.

V Nové Vsi vysvětí novou kapli

Nová Ves u Nového Města na Moravě – Na místě původní staré kaple svaté Anny v Nové Vsi u Nového Města na Moravě, která musela být kvůli špatnému stavu zbourána, byla vystavěna nová sakrální stavba. Ta je původní kapli téměř k nerozeznání podobná. V neděli 29. července bude vysvěcena Pavlem Konzbulem, pomocným biskupem brněnským.

V nemocnici začnou vyšetřovat oči pomocí nového přístroje

Nové Město na Moravě – Od začátku srpna budou na očním oddělení novoměstské nemocnice vyšetřovat oči pomocí nového přístroje OCT (optická koherentní tomografie). Ten umožňuje lékaři zjistit mnohem podrobnější informace o stavu sítnice pacienta a jejích jednotlivých vrstvách než dosavadní vyšetřovací metody.

Město vyhlásilo dotační titul na obnovu unikátní sgrafitové výzdoby

Nové Město na Moravě – Kostel svaté Kunhuty v Novém Městě na Moravě je nepřehlédnutelný zejména díky sgrafitové výzdobě exteriéru. Ovšem nejen tato církevní stavba má fasádu okrášlenou uměleckými díly. Také mnohé domy ve městě i v jeho místních částech se mohou pochlubit podobnou dekorací. Novoměstská sgrafitová výzdoba je natolik unikátní, že se tamní radnice rozhodla podpořit finančně majitele nemovitostí zdobenými sgrafity, aby byla tato jedinečnost zachována i pro příští generace.

V Novém Městě se budou bavit při multižánrovém festivalu

Nové Město na Moravě – Fanoušci netradičních letních hudebních festivalů se začnou v pátek sjíždět do areálu rybníka Koupaliště v Novém Městě, kde v patnáct hodin začne pátý ročník Vázafestu. Bavit se budou moct až do jedenácti hodin večer.

OBRAZEM: Městské lázně nabízí letní dovolenou v Karibiku

Nové Město na Moravě – Přestože Městským lázním v Novém Městě na Moravě chybí venkovní areál s bazénem, návštěvníků jim neubývá. Prázdninové dny se tam letos nesou ve stylu letní dovolené v Karibiku.

Na Vratislavově náměstí finišují práce na opravách chodníků

Nové Město na Moravě – Mlatové chodníky v parku v centru Nového Města na Moravě dostávají nový kabát. Radnice tak vyslyšela nesčetné připomínky místních na písek, který si z parku odnášejí na botách.

Božská houba nesmrtelnosti roste i na Novoměstsku

Novoměstsko - Unikátní nález se podařil houbařce z Nového Města na Moravě v Koníkovském polesí. Na smrkovém pařezu našla takzvanou božskou houbu nesmrtelnosti.

Atletky předvedly husarský kousek

Ústí nad Orlicí - Atletky z Nového Města na Moravě dosáhly dalšího cenného úspěchu v letošním kalendářním roce. V Ústí nad Orlicí totiž poslední červnovou sobotu s velkým přehledem vyhrály třetí kolo II. ligy žen, když získaly celkem 205 bodů. Tímto triumfem si navíc již s předstihem prakticky zajistily postup do zářijové baráže o I. ligu!

Hospic už má nové auto. Druhé bude na podzim

Nové Město na Moravě – První nové vozidlo už získal díky štědrým příspěvkům dárců Domácí hospic Vysočina. S dalším počítá na podzim. Sbírková akce na zakoupení nových vozidel odstartovala poutí Petra Hladíka, nového ředitele hospice, na horu Říp. Prostřednictvím jeho výzvy na webovém portálu darujme.cz se začala plnit pomyslná kasička a hospic měl nakročeno k získání prvního auta. 

Skokanský můstek prochází dlouho očekávanou opravou

Nové Město na Moravě – Sportovní oddíl sdružující malé skokany na lyžích v Novém Městě na Moravě se konečně dočkal opravy menšího ze dvou skokanských můstků, které se vypínají na kopci Šibenice.

Lístky na koncert jsou již v prodeji

Nové Město na Moravě – Informační centrum v Novém Městě na Moravě zahájilo předprodej vstupenek na benefiční koncert zpěváka Michala Hrůzy.

OBRAZEM: V novoměstské nemocnici provádějí vyšetření aktuální plodnosti žen

Nové Město na Moravě - Hladinu hormonu AMH odhalí speciální test, který nyní ženám za poplatek 620 korun nabízí novoměstská nemocnice, a to jako jediná v kraji. Zatím takových vyšetření provedli zhruba stovku.

Hrubá stavba dětského pavilonu je hotová

Nové Město na Moravě - Nový dětský pavilon v novoměstské nemocnici, který začne malým pacientům sloužit příští rok na jaře, se aktuálně nachází ve fázi hrubé stavby.

Město zváží směnu pozemků

Nové Město na Moravě – Z dvanácti nových stavebních parcel v místní části Pohledec se Novému Městu na Moravě podařilo deset prodat.

Ze zaprášeného starého traktoru se stal výstavní exponát. Zrenovovali jej

Nové Město na Moravě /FOTOGALERIE/ – Brněnskou Zetor Gallery – unikátní přehlídku strojů tradičního českého výrobce – doplnil další výstavní kousek. Zetor 6520 pro galerii zrenovovali studenti Střední odborné školy Nové Město na Moravě.

Dárci za první měsíc sbírky do ní přispěli padesáti tisíci

Nové Město na Moravě – Dohromady padesát tisíc korun se za první čtyři týdny podařilo vybrat v historicky první veřejné sbírce novoměstské nemocnice. Její výtěžek má přispět na vybavení nově budovaného dětského oddělení.

Pětadvacetiletá recidivistka kradla v drogerii

Nové Město na Moravě - Pětadvacetileté ženě ze Žďárska sdělili novoměstští policisté podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Je podezřelá z toho, že na začátku června v odpoledních hodinách v jedné z prodejen v Novém Městě na Moravě odcizila drogerii a sluneční brýle, čímž způsobila škodu kolem tří tisíc korun.

Žák se dostal mezi elitní světovou desítku

Železniki – Na začátku června se ve slovinském městě Železniki uskutečnilo mistrovství světa Masters v horském běhu. Závodilo se na trati dlouhé 10,8 kilometru s převýšením 1 184 metrů. V kategorii mužů nad 45 let se v konkurenci 59 běžců neztratil novoměstský běžec Jiří Žák.

Muzeum ve Městě nabízí nové výstavy

Nové Město na Moravě – Novoměstské Horácké muzeum připravilo nové expozice. Dvě z nich jsou věnované místnímu rodákovi, malíři Karlu Němcovi.

Do Nového Města přijel prezident Masaryk. Po devadesáti letech

Nové Město na Moravě – Téměř na den přesně se do Nového Města na Moravě vrátil po devadesáti letech první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Novoměští ho v sobotu při městských slavnostech Nova Civitas přivítali stejně jako 17. června 1928 – chlebem a solí.

Jak jsme žili v Československu. Představujeme autora sgrafit ve Městě

Nové Město na Moravě /SERIÁL JAK JSME ŽILI V ČESKOSLOVENSKU/ - Žádný návštěvník Nového Města na Moravě si rozhodně nemůže nepovšimnout unikátní výzdoby svatostánku v centru města i mnohých domů. Dílo malíře a grafika Karla Němce ovšem překročilo i hranice města. Jeho unikátní tvorbu lze nalézt nejen v nedaleké Fryšavě pod Žákovou horou, v Rokytně a ve Žďáře nad Sázavou, svůj nezaměnitelný rukopis zanechal také v Havlíčkově Brodě či v Brně.

Socha pasáčka byla přestěhována

Nové Město na Moravě – Originál sochy Píseň hor od Jana Štursy, který stával za dveřmi novoměstského Horáckého muzea, byl přestěhován.

V Novém Městě sbírají lidé baterky pro Pavla a Radima

Nové Město na Moravě – Novoměstská radnice se zapojila do krajské soutěže nazvané Baterkománie, jejímž cílem je podpořit třídění a recyklaci baterií a přispět tím k ochraně životního prostředí.

Kapitán Lukáš Michal: Kvalita na MSFL tu je

Nové Město na Moravě – Místo veteránských kopaček jej na podzim budou čekat líté třetiligové boje. Kapitán fotbalistů Vrchoviny Lukáš Michal dovedl svůj celek do třetí ligy a ve svých pětatřiceti letech, které oslaví v srpnu, si znovu vyzkouší ligovou soutěž. „Máme už dostatečně vyzrálý kádr, který podle mého má na to, aby třetí ligu v Novém Městě udržel,“ řekl ofenzivní středopolař.

Dětem z Nového Města začnou dřív prázdniny

Nové Město na Moravě – O týden dříve opustí v tento školní rok své třídy děti z první základní školy v Novém Městě na Moravě. „Důvodem je výstavba nových učeben, která potrvá i po celý příští školní rok. Žáci dostanou vysvědčení už v pátek 22. června,“ potvrdil místostarosta Nového Města na Moravě Stanislav Marek.

Návštěvníci slavností města si pochutnají na Hejkalovi z nového pivovaru

Nové Město na Moravě – Láska k hořkému pěnivému moku sblížila partu kamarádů z Nového Města na Moravě natolik, že se rozhodli pustit do výroby vlastního piva. Po sto jedenácti letech se tak do města opět vrátil pivovar, ten poslední (panský pivovar) ukončil svou činnost v roce 1907.

Díky akci „truhlík“ vznikla malá zahrádka pro pacienty

Nové Město na Moravě – Malá zahrádka vznikla na terase jednoho z pavilonů novoměstské nemocnice díky nadšení sestřiček z oddělení dlouhodobě nemocných. 

OBRAZEM: Organizátoři posbírají cedule

Nové Město na Moravě – Pozůstatky po nedávném Pochodu srdcem Vysočiny kritizují nejen místní, ale také turisté, kteří míří do okolí Nového Města na Moravě.

V novoměstské nemocnici začali k léčbě využívat canisterapii

Nové Město na Moravě – Čtyřletá fena zlatého retrívra Joy jednou týdně navštěvuje oddělení dlouhodobě nemocných v novoměstské nemocnici.

Děti ochutnávaly čerstvě vytočený med

Nové Město na Moravě – Týden otevřených dveří pro děti ze školky, členy včelařského kroužku a pro studenty gymnázia připravili novoměstští včelaři. U včelích úlů na Harusově kopci se takříkajíc „dveře netrhly“.

Zájemci si prohlédnou galerii, čeká je i koncert a beseda

Nové Město na Moravě – Horácká galerie v Novém Městě na Moravě ožije v pátek 8. června Galerijní nocí.

Zdar, bratře prezidente! zní název připravované výstavy

Nové Město na Moravě – Ohlédnutí za cestou Tomáše Garrique Masaryka po Horácku, která se uskutečnila 17. června 1928, připravilo Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě. Výstava nazvaná Zdar, bratře prezidente! bude otevřena v pondělí 11. června.

VIDEO: V Novém Městě lákaly dráhy budoucí železničáře

Nové Město na Moravě - Student Cup SŽDC, sportovně-vzdělávací projekt pro žáky 7. až 9. tříd základních škol, se poprvé uskutečnil na Vysočině. Po Praze, Děčíně, Ostravě, Brně a dalších městech se hostitelem této akce stalo i Nové Město na Moravě.

OBRAZEM: Olešná chystá slavnost Božího těla

Nové Město na Moravě – Slavnost Božího těla, na kterou se do Olešné, místní části Nového Města na Moravě, scházejí a sjíždějí věřící z blízkého i dalekého okolí, se uskuteční v neděli 3.června.

Školáci starostovi odsouhlasili nové povrchy mlatových chodníků

Nové Město na Moravě – Na občasných schůzkách žáků základních škol s novoměstským starostou nejde pouze o prázdné povídání. Naopak. Školáci řeší s prvním mužem radnice věci, které je trápí, a společně pak hledají nápravu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT