VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ

Nové Město na Moravě se nachází v České republice v západní části Moravy. Leží na jižním okraji Žďárských vrchů, které jsou východní součástí rozsáhlé Českomoravské vrchoviny.

Nové Město na Moravě ležící na jižním okraji Žďárských vrchů založené okolo roku 1250 Bočkem z Obřan (zakladatel cisterciáckého kláštera ve Žďáře nad Sázavou) dosáhlo největšímu rozkvětu v době renesance za pánů z Pernštejna. Zachovalé historické jádro města tvoří městskou památkovou zónu, kterou dotváří bohatá sochařská výzdoba ulic a náměstí od místních rodáků Jana Štursy a Vincence Makovského.

Zdroj: http://www.nmnm.cz

Muzeum ve Městě nabízí nové výstavy

Nové Město na Moravě – Novoměstské Horácké muzeum připravilo nové expozice. Dvě z nich jsou věnované místnímu rodákovi, malíři Karlu Němcovi.

Do Nového Města přijel prezident Masaryk. Po devadesáti letech

Nové Město na Moravě – Téměř na den přesně se do Nového Města na Moravě vrátil po devadesáti letech první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Novoměští ho v sobotu při městských slavnostech Nova Civitas přivítali stejně jako 17. června 1928 – chlebem a solí.

Jak jsme žili v Československu. Představujeme autora sgrafit ve Městě

Nové Město na Moravě /SERIÁL JAK JSME ŽILI V ČESKOSLOVENSKU/ - Žádný návštěvník Nového Města na Moravě si rozhodně nemůže nepovšimnout unikátní výzdoby svatostánku v centru města i mnohých domů. Dílo malíře a grafika Karla Němce ovšem překročilo i hranice města. Jeho unikátní tvorbu lze nalézt nejen v nedaleké Fryšavě pod Žákovou horou, v Rokytně a ve Žďáře nad Sázavou, svůj nezaměnitelný rukopis zanechal také v Havlíčkově Brodě či v Brně.

Socha pasáčka byla přestěhována

Nové Město na Moravě – Originál sochy Píseň hor od Jana Štursy, který stával za dveřmi novoměstského Horáckého muzea, byl přestěhován.

V Novém Městě sbírají lidé baterky pro Pavla a Radima

Nové Město na Moravě – Novoměstská radnice se zapojila do krajské soutěže nazvané Baterkománie, jejímž cílem je podpořit třídění a recyklaci baterií a přispět tím k ochraně životního prostředí.

Kapitán Lukáš Michal: Kvalita na MSFL tu je

Nové Město na Moravě – Místo veteránských kopaček jej na podzim budou čekat líté třetiligové boje. Kapitán fotbalistů Vrchoviny Lukáš Michal dovedl svůj celek do třetí ligy a ve svých pětatřiceti letech, které oslaví v srpnu, si znovu vyzkouší ligovou soutěž. „Máme už dostatečně vyzrálý kádr, který podle mého má na to, aby třetí ligu v Novém Městě udržel,“ řekl ofenzivní středopolař.

Dětem z Nového Města začnou dřív prázdniny

Nové Město na Moravě – O týden dříve opustí v tento školní rok své třídy děti z první základní školy v Novém Městě na Moravě. „Důvodem je výstavba nových učeben, která potrvá i po celý příští školní rok. Žáci dostanou vysvědčení už v pátek 22. června,“ potvrdil místostarosta Nového Města na Moravě Stanislav Marek.

Návštěvníci slavností města si pochutnají na Hejkalovi z nového pivovaru

Nové Město na Moravě – Láska k hořkému pěnivému moku sblížila partu kamarádů z Nového Města na Moravě natolik, že se rozhodli pustit do výroby vlastního piva. Po sto jedenácti letech se tak do města opět vrátil pivovar, ten poslední (panský pivovar) ukončil svou činnost v roce 1907.

Díky akci „truhlík“ vznikla malá zahrádka pro pacienty

Nové Město na Moravě – Malá zahrádka vznikla na terase jednoho z pavilonů novoměstské nemocnice díky nadšení sestřiček z oddělení dlouhodobě nemocných. 

OBRAZEM: Organizátoři posbírají cedule

Nové Město na Moravě – Pozůstatky po nedávném Pochodu srdcem Vysočiny kritizují nejen místní, ale také turisté, kteří míří do okolí Nového Města na Moravě.

V novoměstské nemocnici začali k léčbě využívat canisterapii

Nové Město na Moravě – Čtyřletá fena zlatého retrívra Joy jednou týdně navštěvuje oddělení dlouhodobě nemocných v novoměstské nemocnici.

Děti ochutnávaly čerstvě vytočený med

Nové Město na Moravě – Týden otevřených dveří pro děti ze školky, členy včelařského kroužku a pro studenty gymnázia připravili novoměstští včelaři. U včelích úlů na Harusově kopci se takříkajíc „dveře netrhly“.

Zájemci si prohlédnou galerii, čeká je i koncert a beseda

Nové Město na Moravě – Horácká galerie v Novém Městě na Moravě ožije v pátek 8. června Galerijní nocí.

Zdar, bratře prezidente! zní název připravované výstavy

Nové Město na Moravě – Ohlédnutí za cestou Tomáše Garrique Masaryka po Horácku, která se uskutečnila 17. června 1928, připravilo Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě. Výstava nazvaná Zdar, bratře prezidente! bude otevřena v pondělí 11. června.

VIDEO: V Novém Městě lákaly dráhy budoucí železničáře

Nové Město na Moravě - Student Cup SŽDC, sportovně-vzdělávací projekt pro žáky 7. až 9. tříd základních škol, se poprvé uskutečnil na Vysočině. Po Praze, Děčíně, Ostravě, Brně a dalších městech se hostitelem této akce stalo i Nové Město na Moravě.

OBRAZEM: Olešná chystá slavnost Božího těla

Nové Město na Moravě – Slavnost Božího těla, na kterou se do Olešné, místní části Nového Města na Moravě, scházejí a sjíždějí věřící z blízkého i dalekého okolí, se uskuteční v neděli 3.června.

Školáci starostovi odsouhlasili nové povrchy mlatových chodníků

Nové Město na Moravě – Na občasných schůzkách žáků základních škol s novoměstským starostou nejde pouze o prázdné povídání. Naopak. Školáci řeší s prvním mužem radnice věci, které je trápí, a společně pak hledají nápravu.

Škola bude mít nové učebny. Stavět se začne co nevidět

Nové Město na Moravě – Na nové učebny se mohou těšit žáci i učitelé první základní školy v Novém Městě na Moravě. Má to ale háček. Přístavba, která vyjde na necelých padesát milionů korun, bude hlukem rušit vyučování po celý následující školní rok.

Žlutooranžové vějíře mají chuť podobnou kuřecímu řízku

Nové Město na Moravě – Poněkud jedovatě vyhlížející žlutooranžová chorošovitá houba, kterou je možné právě v těchto dnech sbírat na listnatých stromech, překvapí mimořádně výtečnou chutí.

Centrum města bude uzavřeno

Nové Město na Moravě – Ode úterý 22. května až do 31. května musí řidiči v centru Nového Města na Moravě počítat s dopravními komplikacemi.

VIDEO: Srdcem Vysočiny se opět procházelo kolem tisícovky výletníků

Nové Město na Moravě – Kolem tisícovky lidí přilákal sobotní Pochod srdcem Vysočiny, jenž startoval pod sjezdovkou na novoměstském Harusově kopci. Akce měla za cíl navázat na tradici legendárních pochodů pro veřejnost, které se v minulosti v Novém Městě na Moravě konaly pod názvem Padesát kilometrů Vysočinou nebo také Chiranská padesátka.

Umělecká škola se přestěhuje do nového. Bude mít komorní multifunkční sál

Nové Město na Moravě – Základní umělecká škola Jana Štursy v Novém Městě na Moravě dostane od 1. září od tamní radnice jako dárek do užívání zrekonstruovanou budovu, která je potřebám výuky jednotlivých uměleckých oborů doslova „šitá na míru“. Město totiž již dříve zakoupilo nemovitost původně patřící Všeobecné zdravotní pojišťovně, která v těchto dnech prochází rozsáhlou sérií oprav a úprav.

Primář ortopedie získá ocenění za nejlepší knihu

Nové Město na Moravě – Chlumského cenu, kterou každý rok uděluje Česká společnost pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu, obdrží v nejbližších dnech primář ortopedie v novoměstské nemocnici Jaroslav Pilný za svoji publikační činnost.

Nemocnice vyhlásila veřejnou sbírku na vybavení nového pavilonu

Nové Město na Moravě – Poprvé v historii novoměstské nemocnice zařízení uspořádalo veřejnou sbírku. Její výtěžek přispěje na vybavení nového dětského pavilonu za osmdesát milionů korun, který se nyní v režii kraje v nemocnici staví, například na polohovací lůžka pro děti v závažném stavu a po úrazech a operacích.

Desetiletý školák dojal ředitele hospicu svým finančním darem

Nové Město na Moravě – Devět dní trvalo řediteli Domácího hospicu Vysočina Petru Hladíkovi ujít zhruba dvě stě osmdesát kilometrů ze Studnic u Nového Města na Moravě na horu Říp. Smyslem jeho pouti bylo získat peníze na obměnu vozového parku hospicu. Cesta na bájnou horu je sice u konce, sbírka na nové auto ale stále pokračuje. „Lidé mohou i nadále přispívat prostřednictvím mé výzvy na portálu darujme.cz,“ potvrdil Petr Hladík.

V Novém Městě bude v neděli Májový mítink

Nové Město na Moravě – Druhou květnovou neděli uspořádá atletický oddíl v Novém Městě na Moravě Májový mítink na dráze. Začátek celé akce je v 9.30 na novoměstském atletickém stadionu. Muži budou zápolit v dálce a běhu na 1500 metrů, ženy také v těchto disciplínách, navíc ještě v hodu diskem.

Město zvažuje prodej domu na náměstí, už ho nepotřebuje

Nové Město na Moravě – O prodeji dalšího z domů na náměstí uvažují novoměstští radní. Ne všem zastupitelům se ale tato myšlenka zamlouvá.

Školky mají svá tabla! Představíme děti z MŠ v Nové Vsi

Žďársko - Ve středu 9. května najdete ve Žďárském deníku seriál Naše školka. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých školek z okresu.

Lidé si stěžovali na přechody

Nové Město na Moravě – Stížnosti chodců na přechody na ulici Soškova zaznamenala v posledních dnech novoměstská radnice.

Podívejte se na další krásná miminka a hlasujte v anketě

Nové Město na Moravě - V novoměstské porodnici přišla na svět další krásná miminka. Podívejte se do naší fotogalerie.

Novoměstská výstava představila „šlechtu“ mezi králíky

Nové Město na Moravě – Víkendová expozice chovatelů drobného zvířectva v Novém Městě na Moravě zahájila letošní výstavní chovatelskou sezonu na Žďársku. K místním organizátorům se tentokrát přidali i členové Klubu chovatelů moravských modrých králíků, kteří tuto králičí „šlechtu“ představili novoměstskému publiku.

Novoměstská nemocnice zakoupila dvě nové sanitky

Nové Město na Moravě – K vozovému parku novoměstské nemocnice přibyly dva zbrusu nové sanitní vozy, nemocnici vyšly na více než dva miliony korun.

Chovatelé vystaví domácí zvířectvo

Nové Město na Moravě – Chovatelé z celé republiky se o víkendu sjedou do Nového Města na Moravě. Jarní chovatelská výstava se uskuteční v sobotu od 8 do 17 hodin a v neděli od 8 do 15 hodin.

Mlejnek z Víru otevřel turistickou sezonu

Nové Město na Moravě - Když kdysi Vincenc Navrátil postavil na Rovečínském potoce ve Víru před svou chalupou vodní kolo, které jeho syn Adolf poté postupně doplnil pohyblivými figurkami, ani jeden z nich netušil, že jejich mlýnek bude rok co rok otevírat turistickou sezonu v Novém Městě na Moravě.

Nemocnice se ve čtvrtek připojí ke dni hygieny

Nové Město na Moravě – Světový den hygieny, který každoročně připadá na 5. května, připomene novoměstská nemocnice už ve čtvrtek 3. května.

Nové Město si našlo partnera na Ukrajině. Los padl na Mižhirju

Nové Město na Moravě, Mižhirja – K meziregionální spolupráci Kraje Vysočina a zakarpatské oblasti Ukrajiny se připojilo také Nové Město na Moravě.

Do Nového Města přijede Lukáš Hejlík. Představí kuchařku

Nové Město na Moravě – Herec a gurmán Lukáš Hejlík míří do Nového Města na Moravě, kde chce společně se svým Gastrokroužkem představit novou kuchařku.

Dotace na obnovu fasády je podmíněná spolurozhodováním města o její barvě

Nové Město na Moravě – Kromě tradičních půjček finanční hotovosti z fondu rozvoje bydlení nabízí novoměstská radnice majitelům rodinných domů nebo spoluvlastníkům bytových domů i dotace na obnovu fasády. Má to ale háček. Vlastník domu musí barvu fasády přizpůsobit požadavkům města.

Šofér usedl za volant opilý, narazil na policejní hlídku

Nové Město na Moravě – Krátce před čtvrteční půlnocí zastavili novoměstští strážníci v ulici Budovatelů osobní auto značky Škoda, který řídil dvaatřicetiletý muž z Ostravska. Náhodná kontrola pro něj nedopadla dobře.

Nové Město hospodařilo s přebytkem, postaví halu

Nové Město na Moravě – Díky lepšímu hospodaření může dlouhodobě plánovaná výstavba sportovní haly v Novém Městě na Moravě začít už v letošním roce.

Ze starých knih se staly nové knihomyši

Nové Město na Moravě – Netradiční dekoraci si vyrobily děti v Městské knihovně v Novém Městě na Moravě. Z vyřazených knih, o něž už nikdo nestál, vznikly knihomyši.

Studenti novoměstského gymnázia nevynikají jen ve sportu

Nové Město na Moravě – Neobyčejně úspěšné čtyři měsíce má za sebou Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě. Jeho studenti se velmi dobře umístili v celé řadě soutěží.

Hvězdou Dne Země byl velbloud Šajtan

Nové Město na Moravě – Spatřit na náměstí živého velblouda a moci si jej dokonce i pohladit – tento nevšední zážitek se naskytl dětem i dospělým v Novém Městě na Moravě.

Podívejte se na další krásná miminka a hlasujte v anketě

Nové Město na Moravě  - V novoměstské porodnici přišla na svět další krásná miminka. Podívejte se do naší fotogalerie. 

Výstava o ochraně přírody je k vidění v nemocnici

Nové Město na Moravě – Až do konce srpna si mohou zájemci prohlédnout putovní osvětovou výstavu Sdružení Krajina. Expozice o praktické ochraně přírody je tentokrát umístěna v chirurgickém pavilonu novoměstské nemocnice, a to od 20. dubna, kdy proběhla slavnostní vernisáž.

Podívejte se na další krásná miminka a hlasujte v anketě

Nové Město na Moravě - V novoměstské nemocnici přišla na svět další krásná miminka. Podívejte do naší fotogalerie. 

Lunetic míří do Nového Města, fanouškům zazpívá všechny své velké hity

Nové Město na Moravě – Největší hity někdejší slavné české „klučičí“ kapely Lunetic, si mohou o víkendu připomenout její fanoušci v Novém Městě na Moravě.

Matka neplatí výživné pro syna

Nové Město na Moravě – Osmatřicetiletá žena z Prahy je podezřelá ze zanedbání povinné výživy. Podezření ze spáchání tohoto přečinu jí sdělili novoměstští policisté. 

Výstava oživí prostory novoměstské nemocnice

Nové Město na Moravě – Na nezvyklém místě bude k vidění osvětová výstava Sdružení Krajina o praktické ochraně přírody. Osm velkoformátových plakátů si zájemci budou moci prohlédnout v chirurgickém pavilonu nemocnice v Novém Městě na Moravě.

Ve Městě začali s úpravou singletracků

Nové Město na Moravě – Sportovní klub Nové Město na Moravě začal připravovat singletracky na nadcházející sezonu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT