VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ

Nové Město na Moravě se nachází v České republice v západní části Moravy. Leží na jižním okraji Žďárských vrchů, které jsou východní součástí rozsáhlé Českomoravské vrchoviny.

Nové Město na Moravě ležící na jižním okraji Žďárských vrchů založené okolo roku 1250 Bočkem z Obřan (zakladatel cisterciáckého kláštera ve Žďáře nad Sázavou) dosáhlo největšímu rozkvětu v době renesance za pánů z Pernštejna. Zachovalé historické jádro města tvoří městskou památkovou zónu, kterou dotváří bohatá sochařská výzdoba ulic a náměstí od místních rodáků Jana Štursy a Vincence Makovského.

Zdroj: http://www.nmnm.cz

Válečný veterán se v Afghánistánu díval smrti do tváře

Nové Město na Moravě – Na bezpečnost plavců v Městských lázních v Novém Městě na Moravě nyní dohlíží válečný veterán Miloš Prášil. Přestože ho voda málem zahubila, na tento živel nezanevřel.

Na střeše nového dětského oddělení porostou květiny i tráva

Nové Město na Moravě – Práce na přípravě střechy předcházející položení zeleného povrchu právě budovaného dětského oddělení mohli v úterý sledovat pacienti a návštěvníci novoměstské nemocnice.

O novém majiteli bývalé léčebny rozhodnou krajští zastupitelé v listopadu

Daňkovice – Nejdříve ho léta dlouhá léta nechtěl nikdo, nyní o areál bývalé léčebny na Buchtově kopci mají eminentní zájem hned dvě firmy. A možná ještě nějaký další kupec přibude. Krajští zastupitelé totiž probíhající výběrové řízení na prodej areálu zrušili.

Za opilost a řízení bez dokladů hrozí muži až dva roky ve vězení

Nové Město na Moravě – Opilý a bez řidičského oprávnění – takový byl stav řidiče, kterého policejní hlídka zastavila ve středu 10. října kolem čtvrté hodiny odpolední na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě.

Lukášek se dral na svět příliš rychle, narodil se v autě

Nové Město na Moravě, Nové Dvory - Na porod syna Lukáše bude dlouho vzpomínat jeho maminka Monika z Nových Dvorů. Ačkoliv to pro ni nebyl první porod – doma už má tříletou dceru, čekalo ji během něj nejedno překvapení.

V nemocnici změní režim parkování v areálu, současný řidiči nerespektují

Nové Město na Moravě – Změny v parkovacím režimu přímo v areálu připravuje novoměstská nemocnice, fungovat by měl začít v nejbližších dnech.

Krajští zastupitelé budou řešit zrušení soutěže na prodej „Buchťáku“

Daňkovice – V úterý budou krajští zastupitelé rozhodovat o tom, zda bude zrušeno výběrové řízení na prodej areálu bývalého sanatoria na Buchtově kopci poblíž Sněžného na Novoměstsku a vyhlášeno nové. To se však nelíbí jednomu ze zájemců o areál, který adresoval krajskému zastupitelstvu otevřený dopis, kde jej žádá, aby usnesení navrhující proces prodeje zrušit ještě zvážili.

Nové Město ovládlo Šmardovo uskupení. Bude spolupracovat s obcemi

Nové Město na Moravě – Volby v Novém Městě na Moravě nepřinesly žádná velká překvapení. Na plné čáře tam vyhrál stávající starosta Michal Šmarda (ČSSD) a jeho nově vytvořené uskupení Lepší Nové Město.

Blažena Šedá chodí volit už přes osmdesát let

Nové Město na Moravě - Už více než osmdesát let uplynulo od chvíle, kdy se Blažena Šedá z Nového Města na Moravě poprvé vydala do volební místnosti, aby vhodila lístek s vybranými kandidáty do volební urny. Bývalá učitelka oslavila letos sté prvé narozeniny a k volbám chodí dodnes.

Starosta ocenil tři osobnosti, které ve městě zanechaly nesmazatelnou stopu

Nové Město na Moravě – Po dvou letech přistoupila novoměstská radnice opět k ocenění tří významných osobností. Tentokrát obdrželi pětadvaceticentimetrovou sošku z nerezové oceli z dílny skláře a uměleckého kováře Víta Zadiny dlouholetý primář dětského oddělení novoměstské nemocnice Jindřich Hauk, novoměstský rodák, patriot a zasloužilý člen skautského střediska Bílý štít Jiří Janíček a někdejší ředitel firmy Sporten Ján Hudák.

Teď se vrhneme do stavby sportovní haly, říká novoměstský starosta

Nové Město na Moravě - Malebná historická zákoutí nikterak nenarušená živým tepem současnosti – to je Nové Město na Moravě. Město tradic, sportu, kultury, ale také výstavby, rozvoje a modernizace. Už osm let stojí v čele novoměstské radnice Michal Šmarda. Za dlouhé roky jeho působení se mnohé změnilo. A co mu v poslední době udělalo největší radost?

Město zve na Slavnosti medu a vína

Nové Město na Moravě - Milovníci dobrého vína a kvalitního medu a medových výrobků od místních včelařů si v pátek 12. a v sobotu 13. října určitě přijdou na své. V Novém Městě na Moravě se totiž právě v tomto termínu uskuteční tradiční Slavnosti medu a vína.

Muzeum připravilo novou výstavu, místní se mohou poznat na fotografiích

Nové Město na Moravě – Unikátní výstava, která připomene výročí sta let od vzniku Československa, bude ve čtvrtek otevřena v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě. Mnozí místní obyvatelé se na vystavených fotografiích určitě poznají, neboť expozice zahrnuje momenty i z novodobější novoměstské historie.

Při 80. výročí novoměstské nemocnice lidé zavítají i na patologii

Nové Město na Moravě – Prohlédnout si novoměstskou nemocnici tak, jak ji běžně pacienti i další návštěvníci nepoznají, bude moct veřejnost možnost v sobotu 22. září. V době od 9 do 14 hodin se v jejím areálu uskuteční den otevřených dveří u příležitosti 80. výročí zahájení výstavby tohoto zdravotnického zařízení.

OBRAZEM: Nej sestřička je z novoměstské nemocnice, vítězka si zahraje v seriálu

Nové Město na Moravě – Nej sestřičkou se letos stala padesátiletá porodní asistentka z novoměstské nemocnice Ivana Lelkesová. Mezi dvanáct finalistů ji porota vybrala z více než pětistovky přihlášených, titul Batist Nej sestřička 2018 získala v sobotu při slavnostním finále soutěže v náchodském divadle. Tam ji přijelo podpořit šestnáct kolegů z gynekologicko-porodnického oddělení i její dva synové.

Město má novou budovu umělecké školy, lidé si ji přišli prohlédnout

Nové Město na Moravě – Stovky lidí využily příležitost a přišly si prohlédnout prostory nové budovy Základní umělecké školy Jana Štursy v Novém Městě na Moravě.

Město ovládnou o víkendu Dny kulturního dědictví

Nové Město na Moravě – Otevřené dveře v Horácké galerii i základní umělecké škole, komentované prohlídky, slavnostní odhalení památníku ke stému výročí vzniku Československé republiky a další a další aktivity připravilo Nové Město na Moravě na tuto sobotu a neděli. Připojilo se tak k celoevropské akci Dny kulturního dědictví.

Kraví miss si před soutěží užívají zkrášlovací procedury

Radešínská Svratka – Trénink správné chůze, stříhání, mytí… To je jenom část z toho, co musejí absolvovat účastnice volby kraví miss, než předstoupí před rozhodčí. Ti tu opravdu nejkrásnější krávu vybírali ve čtvrtek 13. září na Národní výstavě českého strakatého skotu, kam se sjely „stračeny“ z celé České republiky.

Radešínská Svratka byla opět hlavním městem českého strakatého skotu

Radešínská Svratka – Tisíce lidí proudily ve čtvrtek 13. září do Radešínské Svratky na Novoměstsku. Ta se po dvouleté přestávce stala opět dějištěm Národní výstavy českého strakatého skotu.

Porodní asistentka z Nového Města soutěží o titul Nejsestřička

Nové Město na Moravě - O letošní titul Nej sestřika roku se uchází porodní asistentka z Nového Města na Moravě Ivana Lelkesová. Na finále v náchodském divadle 15. září se moc těší. Nejede vyhrát, jede se pobavit a užít si sobotu s šestnácti dalšími kolegy gynekologicko-porodnického oddělení novoměstské nemocnice.

Na dětské oddělení přispěli i senioři z dalekého Nizozemí

Nové Město na Moravě – Výše částky na kontě nově vznikajícího dětského oddělení novoměstské nemocnice díky štědrým dárcům rychle roste. Do veřejné sbírky nově přispěli také nizozemští senioři.

Přes 18 tisíc pro vznikající dětské oddělení. V Novém Městě běželi pro nemocnici

Nové Město na Moravě – Dalších 18 tisíc 300 korun si může na svůj účet připsat nově vznikající dětské oddělení Nemocnice Nové Město na Moravě. Tuto částku mu vydělala akce nazvaná Charitativní běh, která se v sobotu konala u rybníka Koupaliště.

Poesiomat nabídne zbrusu nové verše

Nové Město na Moravě – V pátek 7. září v 15 hodin se na Komenského náměstí v Novém Městě na Moravě uskuteční slavnostní spuštění nové nabídky básní v poesiomatu.

OBRAZEM: Nové Město se rozvonělo medem

Nové Město na Moravě – Sladkou tečku za letními prázdninami, které se již pomalu chýlí ke konci, si pro veřejnost nachystali novoměstští včelaři. Zájemci mohli v sobotu na Vratislavově náměstí ochutnat třeba krupičnou kaši s medem, medové pivo či pečivo, bramborové placky s medem, medovinu ale i přímo různé druhy medu.

Výborný start šampionátu. Junioři s přehledem vyválčili zlato, dospělí stříbro

Nové Město na Moravě – Čeští biatlonisté potvrdili, že patří v letním šampionátu mezi velmoci. Hned v úvodních mixových štafetách získali dvě medaile. Dospělí po mimořádném finiši skončili druzí, junioři porazili konkurenci napadrť.

Umělecká škola se stěhuje do nového, bude mít i nahrávací studio

Nové Město na Moravě – Žáci a učitelé Základní umělecké školy Jana Štursy začnou letos školní rok o týden později.

Věžní hodiny nefungují, oprava bude stát desetitisíce korun

Nové Město na Moravě – Na věžní hodiny na evangelickém kostele v Novém Městě na Moravě, které přestaly plnit svou funkci ukazovat čas, upozornili radnici místní obyvatelé. S pokaženým hodinovým strojem se ale budou muset ještě na nějaký čas smířit.

Biatlonisté se obávají víkendové změny počasí

Nové Město na Moravě – Do Vysočina Areny dorazili před blížícím se mistrovství světa v letním biatlonu i čeští reprezentanti. Zatímco však celá republika volá po dešti, jim přidělává vrásky na čele.

Vysočina Arena hostí letní světový šampionát. Podruhé

Nové Město na Moravě – Do Vysočina Areny se dere další zajímavá sportovní akce. Ještě než se v předvánočním čase biatlonisté utkají o body do Světového poháru, tak o víkendu budou bojovat o medaile v letním mistrovství světa. Nové Město už pořadatelství téhle akce má jednou za sebou, poprvé se tak stalo před sedmi lety.

Ani gram uranu ruskému buranu, hlásal nápis na bráně šachty

Nové Město na Moravě – 21. srpen v Novém Městě na Moravě byl všechno jiné, jen ne poklidný. Vpád vojsk spojeneckých armád vzbudil mnoho vzpomínek na ne tak dávnou okupaci Hitlerovými vojsky. Tu měla spousta lidí ještě v živé paměti.

Lidé si stěžují na lyžaře na silnicích

Nové Město na Moravě – Větší pohyb sportovců na kolečkových lyžích zaznamenali nyní obyvatelé Nového Města na Moravě a okolních obcí. V souvislosti s blížícím se Mistrovstvím světa v letním biatlonu je budou zřejmě potkávat ještě mnohem častěji.

Kropit ulice či ne? Odborníci i veřejnost se shodli – raději zalévat zeleň

Nové Město na Moravě – Novoměstská radnice zvažovala kropení ulic města. Místní obyvatelé se ovšem vyjádřili proti a radili využít vodu raději na zalévání zeleně.

Nové Město má své Rudé náměstí

Nové Město na Moravě – Poněkud rozporuplné pocity vzbuzuje u místních obyvatel barva nových mlatových chodníků v centru Nového Města na Moravě.

V Novém Městě vznikne veřejné kluziště

Nové Město na Moravě – Novoměstští obyvatelé se mohou těšit na nové veřejné kluziště. Otevřeno by mělo být v roce 2020.

Zeman: Těsná porážka mrzí

Nové Město na Moravě – Ve zbrusu nových dresech nastoupili hráči Vrchoviny ke své historické premiéře ve třetí nejvyšší soutěži. Ty jim však štěstí nepřinesly, Uničov si ze hřiště v Novém Městě odvezl všechny tři body za výhru 2:1.

Oční ani ORL v Novém Městě pohotovost nenabízí, pacienti musí do Jihlavy

Nové Město na Moravě – Cizí předmět v oku, kost hluboko v krku nebo kulička, kterou si dítě strčilo do nosu či ucha a nejde ven. S takovými problémy musí obyvatelé žďárského okresu jinam než na urgentní příjem nemocnice v Novém Městě, kam podle spádovosti většinou patří.

OBRAZEM: Tužkovník obecný splní každé přání

Nové Město na Moravě – Poněkud zvláštní strom stojí u obchůdku nazvaném Papír – hračky Pod nemocnicí v Novém Městě na Moravě. Před „tužkovníkem“ se zastavují malí i ti větší a mnozí z nich si u něj zasadí i tužku pro štěstí.

Město se znovu rozhodlo prodávat

Nové Město na Moravě – Novoměstští radní rozhodli nabídnout opět k prodeji bývalou budovu základní umělecké školy v Monseově ulici.

Opilec slovně napadal svoji známou

Nové Město na Moravě - Rušný večer zažili novoměstští policisté v neděli 5. srpna. Krátce po jednadvacáté hodině přijali oznámení o opilém muži, který v jednom z bytů na ulici Drobného slovně napadal svoji známou.

Nové Město vyzvalo k šetření vodou

Nové Město na Moravě – Novoměstská radnice se přidala k dalším městům a obcím, a také vyzvala obyvatele města a jeho místních částí k důslednému šetření pitnou vodou.

Ve Vysočina Areně vrcholí s prací na rekonstrukci areálu

Nové Město na Moravě – V polovině srpna skončí po více než čtyřech měsících práce na rekonstrukci areálu novoměstské Vysočina Areny. Potencionální návštěvníci budou mít šanci prověřit řadu změn po zhruba třicetimilionových investicích. Mohou se těšit především na nový a atraktivnější koncept tratí i zlepšení diváckého zázemí.

VIDEO: Přes tisíc lidí se přišlo podívat na posvěcení nové kaple

Nová Ves u Nového Města na Moravě – Centrum Nové Vsi u Nového Města na Moravě se v neděli zcela zaplnilo. Místní i přespolní se přišli podívat na posvěcení kaple, která během dvou let vyrostla na místě původní sakrální stavby. Zároveň požehnal pomocný biskup brněnský Pavel Konzbul i nové vozidlo místních dobrovolných hasičů.

V zahrádkářské kolonii řádil zloděj

Nové Město na Moravě – Do chatky v zahrádkářské kolonii v Novém Městě na Moravě nedávno vnikl doposud neznámý zloděj. V době od 24. do 26. července překonal drátěné oplocení objektu, čímž jej navíc poškodil. Následně rozbil okno, kterým se do budovy dostal.

Novoměstská nemocnice jako jediná v kraji nabízí domácí plicní ventilaci

Nové Město na Moravě – Jako jediná v kraji nabízí novoměstská nemocnice svým pacientům domácí umělou plicní ventilaci. Díky ní mohou nemocní zůstat v domácím prostředí. Jedná se o metodu, při které speciální přístroj částečně či úplně nahrazuje dýchání. „Nemocnice disponuje čtyřmi přístroji, nyní jsou na domácí umělé plicní ventilaci tři pacienti,“ sdělila mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

Ve sbírce na vybavení dětského pavilonu je už přes půl milionu

Nové Město na Moravě – Celkem 544 443 korun bylo ve čtvrtek ráno na kontě historicky první veřejné sbírky, kterou pořádá novoměstská nemocnice na vybavení právě budovaného pavilonu dětského oddělení. Sbírka má za sebou první tři měsíce.

V Nové Vsi vysvětí novou kapli

Nová Ves u Nového Města na Moravě – Na místě původní staré kaple svaté Anny v Nové Vsi u Nového Města na Moravě, která musela být kvůli špatnému stavu zbourána, byla vystavěna nová sakrální stavba. Ta je původní kapli téměř k nerozeznání podobná. V neděli 29. července bude vysvěcena Pavlem Konzbulem, pomocným biskupem brněnským.

V nemocnici začnou vyšetřovat oči pomocí nového přístroje

Nové Město na Moravě – Od začátku srpna budou na očním oddělení novoměstské nemocnice vyšetřovat oči pomocí nového přístroje OCT (optická koherentní tomografie). Ten umožňuje lékaři zjistit mnohem podrobnější informace o stavu sítnice pacienta a jejích jednotlivých vrstvách než dosavadní vyšetřovací metody.

Město vyhlásilo dotační titul na obnovu unikátní sgrafitové výzdoby

Nové Město na Moravě – Kostel svaté Kunhuty v Novém Městě na Moravě je nepřehlédnutelný zejména díky sgrafitové výzdobě exteriéru. Ovšem nejen tato církevní stavba má fasádu okrášlenou uměleckými díly. Také mnohé domy ve městě i v jeho místních částech se mohou pochlubit podobnou dekorací. Novoměstská sgrafitová výzdoba je natolik unikátní, že se tamní radnice rozhodla podpořit finančně majitele nemovitostí zdobenými sgrafity, aby byla tato jedinečnost zachována i pro příští generace.

V Novém Městě se budou bavit při multižánrovém festivalu

Nové Město na Moravě – Fanoušci netradičních letních hudebních festivalů se začnou v pátek sjíždět do areálu rybníka Koupaliště v Novém Městě, kde v patnáct hodin začne pátý ročník Vázafestu. Bavit se budou moct až do jedenácti hodin večer.

OBRAZEM: Městské lázně nabízí letní dovolenou v Karibiku

Nové Město na Moravě – Přestože Městským lázním v Novém Městě na Moravě chybí venkovní areál s bazénem, návštěvníků jim neubývá. Prázdninové dny se tam letos nesou ve stylu letní dovolené v Karibiku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT