Zlato bylo blízko. Markéta Vondroušová sice prohrála první sadu, ve druhém setu však byla jasně lepší a i do třetího dějství vstoupila nadějně. Světová dvanáctka Belinda Bencicová ale vykřesala poslední síly a došla si pro životní triumf.

Vondroušová se přesto postarala o největší olympijský úspěch českého tenisu. V roce 1988 získal v Soulu zlato Slovák Miloslav Mečíř, po rozpadu federace vybojovaly v singlu dva bronzy Jana Novotná a Petra Kvitová.

První set nabídl vyrovnanou podívanou, lehce okořeněnou nervozitou na obou stranách. V prvních sedmi gamech měly obě hráčky dohromady deset brejkbolů.

Zřejmě klíčový okamžik? Vondroušová nejdřív soupeřce sebrala podání a šla do vedení 3:2, pak ale místo zvýšení náskoku sama o svůj servis přišla. Následně si obě tenistky podání držely až do samé koncovky setu, v níž byla úspěšnější Bencicová.

Ve druhé sadě Vondroušová přebrala iniciativu. Hned v úvodu Švýcarku po sérii delších přestřelek brejkla a dál udávala tempo. Rychle pak dotančila do vedení 5:1 a set bezpečně dovedla ke zdárnému konci. Vyrovnáno 1:1 a na řadě bylo rozhodující třetí dějství.

Bylo znát, že obě finalistky si plně uvědomují důležitost chvíle. Na modrém dvorci v parku Ariake se přetahovaly o každý míček. Tlak stoupal, přibývala únava a i dvaadvacetiletá Češka začala kupit chyby, které se jí ve druhé sadě vyhýbaly. Švýcarka se díky tomu dostala do vedení 3:1.

Jenže ani Bencicová nebyla vůči sílícímu tlaku imunní. Vondroušová dokázala vyrovnat a úporná přetahovaná o zlato pokračovala.

Bitvu přerušila pauza na ošetření 

Za stavu 4:3 pro švýcarskou tenistku byla finálová bitva nakrátko přerušena pauzou na ošetření palce pravé nohy, kterou si Bencicová vyžádala. Po přestávce se devátá nasazená vrátila na kurt jako vyměněná: čistou hrou prolomila podání Vondroušové a šla podávat na vítězství.

Vondroušová ještě chvíli vzdorovala, jeden mečbol odvrátila, ale na víc už jí ve žhavém pozdním tokijském večeru nestačily síly. Bencicová triumfovala ve třetím setu 6:3 a došla si pro zlato.

Bronzovou medaili získala Ukrajinka Elina Svitolinová, která ve třech setech porazila Jlenu Rybakinovou z Kazachstánu. Mezi muži ovládl duel o třetí místo Španěl Pablo Carreňo, který si rovněž ve třech setech poradil s favorizovaným Srbem Novakem Djokovičem.