Slavnostní ceremoniál hostil téměř prázdný národní stadion v Tokiu, za českou výpravu čítající 115 sportovců neslo vlajku skoro dvě hodiny po zahájení duo tenistka Petra Kvitová a basketbalista Tomáš Satoranský.

"Bude to mnohem střízlivější ceremoniál, ale i tak s nádhernou japonskou estetikou. Velmi japonský, ale také v souladu s dnešní náladou, s realitou. Ta pandemie má pochopitelně důsledky. Hromadné choreografie se nekonají kvůli covidu-19," vzkázali organizátoři s tím, že i přesto půjde o velmi smysluplný ceremoniál, na hony vzdálený velkoleposti těch předchozích.

Pravda, výše zmíněné hromadné choreografie tanečníků a dalších umělců chyběly a z téměř prázdných tribun se snášely potlesky pouze několika stovek funkcionářů. Přesto ceremoniál působil sympaticky a pompézně.

Vliv pandemie na celý svět. Takový byl samotný úvod zahajujícího ceremoniálu. Provázelo jej video připomínající cestu od vyhlášení japonské metropole jako pořádající město, nechyběla ani ona zmínka o pandemii, kterou umocnily pohledy na prázdné ulice Tokia.

Do ochozů poté zavítali předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach a japonský císař Naruhito. Další část programu neopomenula LOH z roku 1964, které též hostilo Tokio. Symbolickou minutou ticha přítomní na stadionu uctili ty, kteří u olympiády už být nemohou.

Výprava Řecka následně zahájila tradiční představování účastníků z jednotlivých zemí, tentokrát podle japonské abecedy. A mnozí s novinkou - vlajku své země povětšinou nesla dvojice muž - žena. Celkově se olympiády zúčastní 11 238 sportovců.

Česká republika šla na řadu ve 14.45. Výprava čítala čtyřicítku reprezentantů a podle očekávání nesli vlajku basketbalista Tomáš Satoranský a tenistka Petra Kvitová.

Po představení všech zemí Thomas Bach přivítal sportovce v Tokiu a japonský císař Naruhito prohlásil olympijské hry za zahájené. Za znění olympijské hymny byla posléze vztyčena olympijská vlajka. Oheň nakonec zapálila japonská tenistka Naomi Ósakaová.

Stadion pro 68 tisíc diváků byl otevřen v roce 2019, ale během zahajovacího ceremoniálu na něm bylo jen několik stovek funkcionářů. Po skončení olympiády by na něm měl hrát domácí zápasy japonský fotbalový tým.

Největší sportovní akce se do japonské metropole vrátila po 57 letech. Tokio je pátým městem po Paříži, Londýnu, Los Angeles a Aténách, které letní olympijské hry hostí podruhé. Soutěžit se bude do 8. srpna o rekordních 339 medailových sad v 33 sportech.