Předchozí
1 z 5
Další

Zuzana Svobodová miluje vážnou hudbu, zpěv, veterinu i cestování

Zuzana Svobodová, původním povoláním veterinářka, je členkou týmu nadšenců, který dokázal takřka nemožné. Nejenže se jim podařilo sehnat peníze na nový klavír pro Horáckou galerii, ale zorganizovali i festival vážné hudby. A jak se vlastně veterinářka dostala až k organizaci hudebních vystoupení? „Sama nevím, tak nějak to vyplynulo… Když něco cítíte hluboce, srdcem, dokážete to pak přenést na okolí a nadchnout ostatní. Přesně to dokáže hudba, a pro mě je tou „hudbou srdce“ vážná hudba. Festival PÓDIUM NMNM i předchozí sbírka na klavír do Horácké galerie jsou příkladem toho, že když mají lidé společnou vášeň, nejsou líní obětovat svůj volný čas, jsou schopní se domluvit a vyjít si vstříc, i na malém městě mohou vymyslet zajímavé projekty. Odměnou za naše nezištné snažení nám je dobrý pocit, že naše malé město, bude během čtyř koncertů letošní první festivalové sezóny znít VELKOU hudbou,“ říká Zuzana Svobodová.

Foto1

Hudba je její srdeční záležitostí, radost z tonů se ale snaží předávat i jiným. „Když jsem byla malá holka, trénovala jsem hlasivky tím, že jsem se snažila zpívat hlasitěji, než hučela řeka Švarcava v lese pod Žákovou horou. A bylo mi u toho moc dobře. Zpěvem a lesem si vyčistím hlavu nejlépe i dnes. Jsem šťastná a vděčná, že jsem v Novém Městě potkala tři stejně naladěné ženy, se kterými jsme před časem založily pěvecké kvarteto ZEVL (Zuzana, Ema, Věrka, Lenka). Společně zpíváme nejraději a capella lidové písně, ale nyní jsme nacvičily pro Horáckou galerii i několik písní Ježka, Voskovce a Wericha, se kterými budeme vystupovat 18. října při derniéře výstavy o Osvobozeném divadle,“ prozradila Zuzana Svobodová.

Foto2

Profesní i osobní život Zuzany Svobodové je velmi pestrý, kromě hudby má celou řadu dalších zájmů. „Po promoci jsem několik let zůstala v Brně a učila na Veterinární a farmaceutické univerzitě. Při mateřské jsem pracovala jako odborná konzultantka pro různé veterinární firmy a instituce. V posledních dvou letech jsem ale vyměnila prestižní práci pro nadnárodní firmu za překládání odborných textů, tlumočení a přednášení na odborných seminářích. Díky tomu se můžu více nadechnout života, věnovat svůj čas rodině a zapojovat se i do různých spolkových kulturních a vzdělávacích akcí v Novém Městě a okolí. Jsem velkou lokální patriotkou. Miluji Poličku, kde jsem se narodila, Herálec a Sněžné, kde jsem vyrůstala i Nové Město na Moravě, kde žiji. Když mám čas pro sebe, nejraději zmizím se psem a s dobrou knihou někde v lese pod Křivým javorem,“ přiznává Zuzana Svobodová.

Foto3

„Společně s dětmi a dalšími přáteli se už několikátý rok rádi podílíme na vzniku a ztvárnění různých divadelních her, které tvoříme pod laskavým vedením a autora a režiséra v jedné osobě, dokumentaristy Zdeňka Novotného Bričkovského v Odranci. Tvůrčí nadšení a spontánní radost, která nás všechny vždy spojí, je jedním z nejsilnějších zážitků, jaké jsem kdy měla,“ dodává.

Foto4

Přestože je místní patriotkou, nenechá si ujít ani možnost poznávání cizích zemí. „Cestování byl vždycky trochu nesplněný sen. Studijních a pracovních cest jsem v minulosti několik zažila, ale to pravé toulání se cizími zeměmi a setkávání se s jejími obyvateli s batohem na zádech a jen velmi orientačně vytyčeným programem, si užívám až nyní, kdy děti trochu odrostly. Poslední velkou cestou byla letos na jaře výprava do Mexika, Belize a Guatemaly, nejen za mayskými památkami,“ prozradila Zuzana Svobodová.

Foto5