Předchozí
1 z 5
Další

K šití jsem nikdy vztah neměla, teď mě baví

Nikdy neříkej nikdy – tak přesně toto přísloví sedí na Lenku Šustrovou ze Žďáru nad Sázavou doslova jako ušité. Jejím velkým koníčkem je totiž šití oblečení pro malé i velké. „Šít jsem začala před necelými dvěma lety. K šití jsem dříve nikdy žádný vztah neměla, veškeré věci na spravení, přišívání knoflíků a podobně, jsem nosila mamince. Ale když jsem zůstala na mateřské dovolené, narodila se mi jedna dcera a pak druhá, tak se mi začalo líbit, když nám oblečení společně ladilo. Začala jsem chodit k jedné paní, která nám sem tam něco ušila. Strašně jsem jí záviděla, jak je šikovná,“ prozrazuje Lenka Šustrová.

Foto1

Když pak na Vánoce našla pod stromečkem šicí stroj, rozhodla se šití také vyzkoušet. „Ale ne okamžitě, nejprve jsem si ťukala na čelo, co je to za nápad. Nicméně moje kamarádka, která už se šitím nějaké zkušenosti měla, mi se začátky pomohla. Nebylo to jednoduché, několikrát jsem se rozhodla, že to vzdám a stroj okamžitě prodám. Ale postupně se mi podařilo pár kousků ušít a bavilo mě to víc a víc. Začala jsem na internetu hledat videonávody, střihy, a tak dále,“ popisuje se dnes již zkušená švadlenka.

Foto2

Prvním výrobkem byla sukýnka pro dcerku. „Dnes, když se na to koukám, tak je to tragédie, ale tehdy jsem byla nadšená,“ rozesmála se Lenka Šustrová,která nejdříve šila jen pro sebe a pro své dcerky. Časem se jí začaly hlásit další a další zákaznice. „Nejdříve kamarádky, pak kamarádky kamarádek… Pomaličku jsem začala šít na zakázku. Už mám svou živnost a facebookovou stránku, jmenuje se Lenis. Lidé mi tam píší a objednávají si,“ přibližuje svou nynější výdělečnou činnost Lenka Šustrová.

Foto3

Dokonalé oblečení je podle ní závislé především na výběru látky. Pokud je látka nezajímavá a obyčejná, pak konečný výrobek ztratí šmrnc. „Naopak když člověk použije nějakou peckovní látku, výsledek je dokonalý,“ doplňuje Lenka Šustrová, která látky objednává z Polska. „Jsou velice kvalitní a mnohem levnější, než u nás,“ vysvětluje.

Foto4

Kdysi si na míru šité oblečení dopřála snad každá žena. S přibývající nabídkou v obchodních domech zájem o švadleny upadal. Dnes se ale opět začíná projevovat „hlad“ po oblečení šitém u odbornic. „Švadlen přibývá, a to i přesto, že jejich výrobky jsou mnohem dražší, než ty, co se dají koupit v běžných obchodech. Ale lidé už přišli na to, že se jim bude dobře chodit v tom, na co si sami vyberou látku a střih. Pak jsou originální. A také se mohou s někým sladit, třeba maminka s dcerou,“ zdůrazňuje švadlena ze Žďáru nad Sázavou.

Foto5