Předchozí
1 z 5
Další

Padesát let se Josef Černý z Nového Města na Moravě věnoval stavařině. Z toho třicet let měl v Novém Městě na Moravě vlastní stavební firmu. „Nejvíce staveb jsem udělal na Novoměstsku,“ říká Josef Černý.

foto 1Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

V životě se ovšem nevěnoval jenom stavbám. „Než jsem se stal stavařem věnoval jsem se ve svém mládí divadlu, přednesu povídek a lidovému vyprávění, což jsem plně uplatnil v Horáckém souboru Písní a tancům který byl v té době na mimořádné republikové úrovni,“ vzpomíná Josef Černý.

foto 2Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Právě hudba, přednes a zpěv jej v mládí velmi ovlivnily. Natolik, že na nějaký čas dokonce zvažoval věnovat se jim naplno. Nakonec ale zvítězila stavařina. „Můj sen navštěvovat Janáčkovu akademii múzických umění byl dokonce naplněn, ale jinak, než byla moje původní představa. Po dvouletém šlapání schodů budovy Janáčkovy akademie jsem obdržel od pana rektora pamětní medaili. A to za úspěšné provedení přestavby budovy a vybudování nových učeben pro muzikanty. Dokonce mi bylo dopřáno v těchto prostorách si zazpívat s Jiřím Přichystalem. A pak že se sny neplní,“ usmívá se Josef Černý.

foto 3Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

O svých stavbách si vedl pečlivé záznamy. A také fotodokumentaci. Hodně míst zachycených na snímcích by i rodilý Novoměšťan dnes už jen těžko poznal. „Stavěli jsme silnice, kanalizace, plynovod a další. I když mnohé z těchto staveb jsou vlastně „neviditelné“, jsou pod zemí. Jinde se to naopak hodně změnilo,“ podotýká stavař.

foto 4Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Svůj bohatý archiv nechce nechat ladem. Naopak. Rád by se o po léta sbírané materiály podělil s ostatními. „Chtěl bych vydat svědectví o tom, co je lidskému oku ukryto, o „neviditelném“ městě. O tom, jak vypadá Nové Město na Moravě pod zemí, tedy ne „zmizelé“ město, ale město ukryté,“ přiznává Josef Černý.

foto 5Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová