Předchozí
1 z 7
Další

Jedno z mých nejkrásnějších zaměstnání bylo v domově pro seniory

Zdeňka Šiborová z Nové Vsi u Nového Města na Moravě vystřídala ve svém životě hned několik zaměstnání. S láskou ale vzpomíná na dobu, kterou strávila v Domově pro seniory Mitrov. „Čtrnáct let jsem pečovala o tatínkovu nemocnou sestru. V devadesáti jedna letech zemřela, mně tehdy bylo osmačtyřicet. Ocitla jsem se bez práce a na pracovním úřadě mi řekli, že jsem neumístitelná. Já jsem se ale rozhodla, že se do práce vrátím. Takže jsem si udělala kurz na sociálního pečovatele a nastoupila jsem v Domově pro seniory Mitrov. Tam jsem nakonec zůstala deset let a byla jsem tam velice šťastná,“ přiznává Zdeňka Šiborová.

foto 1

Jejím hlavním posláním byla tehdy organizace zábavy pro tamní klienty. „Strašně mě to bavilo. Mojí první velkou akcí s ostatními asistentkami - bylo nás tam celkem šest a na starosti jsme měli sto třicet klientů – byla módní přehlídka. Svým původním povoláním jsem dámská krejčová, takže pro mě bylo snadné s tím pomáhat. Šila jsem, upravovala oblečení a podobně. Naše módní přehlídka měla i svůj příběh, končil tak, že si zámecká paní vzala lovce věna. Ze záclon jsem nevěstě, kterou předváděla jednadevadesátiletá paní, ušila šaty i závoj,“ začíná popisovat akci, na níž velmi ráda vzpomíná, Zdeňka Šiborová.

foto 2

„Nevěsta byla podle ní dokonalou dámou. „Byla z Brna a byla zvyklá na městský život. Chodila do kaváren a do společnosti. Nevěstu zahrála naprosto úžasně. Samozřejmě, že svatba musela končit polibkem. Největší legrace při premiéře, na kterou se přišli podívat i ostatní klienti domova, byla, když ženich vyšel ze dveří a zeptal se: „A bábo, už tě mám políbit?“ Všichni se tehdy mohli potrhat smíchy a herci sklidili obrovský aplaus,“ usmívá se Zdeňka Šiborová.

foto 3

Právě tato scénka byla impulzem k založení nového dramatického kroužku. „Ten jsem pak vedla sedm let. Náš soubor, který tvořilo osm herců, měl veliký úspěch, jezdili jsme hrát do okolních domovů. Na třech hercích jsem mohla stavět, ti si pokaždé bez problémů zapamatovali celý text. Ostatní měli s pamětí problém, ti tři je často zachraňovali a pomáhali jim. Já jsem byla vždycky vypravěč. Jednou, když jsme v Mitrově slavili výročí, a my jsme měli vystoupit s představením Šípková Růženka, se stalo, že jsem ráno zjistila, že mi Kubu odvezli v noci do nemocnice s ledvinovými kameny a Šípková Růženka se rozhodla, že hrát nebude. Musela jsem rychle hledat náhradu, protože se všichni na představení moc těšili. Takže jsme Kubu oželeli a já jsem se převlékla za Šípkovou Růženku a hrála jsem místo původní herečky,“ vzpomíná Zdeňka Šiborová.

foto 4

Příhod s divadelním souborem bylo bezpočet, zejména těch úsměvných. „Jednou přijela Česká televize s Marií Retkovou a natáčela s naším dramatickým kroužkem krátký pořad. Tehdy jsem v kroužku měla málo žen, takže jsem z jednoho dědečka musela udělat babičku. Sehnala jsem co největší podprsenku, kterou jsem mu vycpala ručníky, udělala jsem mu paruku z vlny, prostě jsem ho krásně vystrojila. Paní Retková byla naprosto unesena, jak jsem z dědečka udělala babičku,“ popisuje další z historek Zdeňka Šiborová.

foto 5

Ovšem nejen dramatický kroužek tvořil náplň její práce v mitrovském domově pro seniory. „Vedla jsem i terapeutickou dílnu, pekli jsme společně různé dobroty, například sedmdesát nohavic štrúdlu, aby bylo dost pro všechny. Nakoupila jsem lístkové těsto, cukr a skořici a z domu donesla jablka. Klienti byli nadšeni, že když jim přijde návštěva, přivítají ji domácím štrúdlem. Koupili jsem také šicí stroj a šili jsme polštářky, které jsme pak za pětadvacet korun prodávali. Vydělali jsme si tak na další materiál. Slavili jsme společně narozeniny, povídali jsme si, organizovali jsme vědomostní i sportovní soutěže a mnoho dalšího,“ vypočítává Zdeňka Šiborová.

foto 6

Všechno krásné ale nakonec končí. „Byla to moje nejhezčí práce. Ale nakonec si moje maminka zlámala nohu v krčku a mně se ze dne na den změnil život. Musela jsem o ni pečovat. Rozvázala jsem pracovní poměr a šla jsem o tři roky dříve do důchodu. O maminku jsem se nakonec starala osm a půl roku,“ uzavírá Zdeňka Šiborová.

foto 7