Předchozí
1 z 5
Další

Jana Kuchařová z Dolní Rožínky vyrábí pohádkové postavičky

Rčení zlaté české ručičky dokonale padne na Janu Kuchařovou z Dolní Rožínky. Maminka na mateřské dovolené vyrábí drobné postavičky víl, skřítků, trollů a dalších pohádkových bytostí. „Jsem vyučená cukrářka. Vždycky jsem plácala nějaké dorty a na ně postavičky z marcipánu. Pekla jsem perníčky, zdobila vajíčka. Tak jsem chtěla zkusit i něco jiného. Něco, co vydrží déle,“ vysvětluje Jana Kuchařová.

foto 1Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Skřítky a víly si vybrala záměrně. „Jsou maličcí a já spíše dělám maličké věci. Je to sice náročné, ale dělám to ráda,“ říká.

foto 2Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Všechny pohádkové bytosti mají jedno společné. Na jejich výrobu používá Jana Kuchařová modelovací fimo hmotu. „Je to polymerová hmota, která se vytvaruje, zapeče a nakonec se namaluje. Dělám z ní postavičky, jídlo a další doplňky,“ popisuje Jana Kuchařová.

foto 3Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

„Nejprve udělám oči. Je to malinká bílá kulička, která se vypeče a namaluje. Pak udělám kuličku z alobalu, k níž se oči připevní. Celé se to potáhne fimo hmotou a vytvaruje se obličej. Pak se to zase zapeče. Tělo mají některé postavičky celé z polymerové hmoty. Jiné mají tělo z drátků, s těmi se pak dá ještě dál pracovat,“ pokračuje.

foto 4Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Pohádkových postaviček už Jana Kuchařová vytvořila dvě stovky. „A postupně dodělávám další,“ říká.

foto 5Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová