„Je to už naše rodinná tradice, že se jdeme na živý betlém podívat. Rozhodně si ho nemůžeme nechat ujít, je to pro nás taková předzvěst přicházejících Vánoc,“ přiznala maminka tříleté Terezky a šestiletého Honzíka Hana Krčálová ze Žďáru nad Sázavou.

„Děti se pokaždé nejvíc těší na zvířátka. Živé ovečky přímo ve středu města jsou pro ně velkým lákadlem. Můžou si je i pohladit,“ dodala Hana Krčálová.

Zdroj: Deník/ Helena Zelená Křížová

Tradice živých betlémů ve Žďáře nad Sázavou sahá až do osmdesátých let minulého století. A s krátkými přestávkami trvá až dodnes. „Pro mě je to symbol takového zklidnění v tom předvánočním shonu. Pořád za něčím spěcháme, nakupujeme, pečeme, uklízíme a nemáme čas se ani zastavit a popřemýšlet o tom, co to vlastně ty Vánoce jsou, jak vznikly, jaký je jejich význam… Dříve je lidé pojímali více duchovněji, teď je to spíš takové komerční. Naštěstí se stále ještě dělají takové akce, jakou je živý betlém, které nás nutí k zamyšlení,“ poznamenal žďárský obyvatel Jiří Novotný, který se na náměstí Republiky také vydává rok co rok.

Ne všichni jsou ale žďárským živým betlémem podobně nadšeni. „Jsem z toho zklamaná. Dost mi vadí, že je to na playback. To se mi nelíbí. Ale asi jsem trochu zhýčkaná měřínským živým betlémem, kde herci zpívají naživo. Ten je opravdu dokonalý. Na ten žďárský jsem se přišla podívat náhodou, přijela jsem do Žďáru na nákupy a viděla jsem dav lidí na náměstí. Tak mi zvědavost nedala,“ řekla Petra Skácelová z Nového Města na Moravě.

Přestože se pár nespokojenců našlo, většina diváků se netajila nadšením. Neodmyslitelnou součástí hraného biblického příběhu je také betlém ze slámy, který jej doprovází už třetím rokem. Slámový betlém zůstane na náměstí Republiky až do svátku Tří králů. Atmosféru nadcházejících Vánoc tentokrát dotvářela i sama příroda. Teplota klesla pod nulu a na herce i publikum se pomalu snášely velké sněhové vločky. „Ještě že tam podávali horký čaj, ten fakt bodl. A kdyby byl s rumem, byl by ještě lepší. Ale to by ho pak zase nemohly děti,“ rozesmál se Petr Rosecký ze Žďáru nad Sázavou.

Živé betlémy si mohou lidé přijít vychutnat i na další místa Žďárska. Tisíce lidí míří každoročně do Měřína, kde se biblický příběh odehrává přímo na Štědrý den. Také letos se tam uskuteční dvě představení – v 10 a ve 20.30 hodin. A o den později se s živým betlémem setkají i lidé ve Velké Bíteši. V tamním kostele svatého Jana Křtitele ožije úderem sedmnácté hodiny betlémský příběh s pastýři, třemi mudrci, s Marií, Josefem, malým Ježíškem a dalšími postavami.