Mládež z prvních ročníků středních škol si v úterý vyslechla čtyři životní příběhy dívek, jimž bylo teprve mezi dvaceti a třiceti lety, zato životních peripetií prožily více než někdo za celý život. Další z deseti vězeňkyň, jež do Žďáru přijely, předvedly divákům taneční i hudební výstupy.„Celá akce je zaměřená právě na studenty prvních ročníků. Často se totiž do škol ve městě dostávají z vesnic, nejsou na některé věci připravení a mnozí si ani neuvědomí, že od patnácti let jsou již trestně a právně odpovědní,“ nastínila Dagmar Pálková, preventistka žďárské městské policie.

Varování dětem

A životní osudy čtveřice dívek ve výkonu trestu i výklad zaměstnanců věznice o tom, jak to v takovém zařízení chodí, byl pro studenty ukázkou, jak snadné někdy je dostat se do kriminálu.

Na šest let za mřížemi byla odsouzena například pětadvacetiletá Denisa, která vyrůstala v úplné a normální rodině. Jako malá měla plno zájmů, jezdila na koni, hrála na klavír. Vše se změnilo v jejích čtrnácti letech, kdy si našla o pět let staršího přítele.

„Imponoval mi, byl zkušenější, zdál se mi inteligentní – a bral drogy,“ popsala Denisa. Ta zkusila pervitin záhy taky, a ač se pak s přítelem rozešla, měla už mezi narkomany dost známých, aby si mohla shánět drogy sama.

V šestnácti utekla z domu, začala drogy prodávat. „Když jsem byla pryč, maminka ochrnula na dolní končetiny. Je to nemoc nervového původu a já se mohu jen domýšlet, jaký podíl viny na tom nesu. Myslím, že není malý,“ vypověděla Denisa.

V osmnácti letech se vrátila domů, chtěla začít znovu a lépe. Ale práce ji finančně neuspokojovala, skončila s ní. Pak odešla z domu a rodičům nalhala, že za přítelem.

Zlákaly ji ale zase drogy. „Když jsem přijela v novém oblečení, řekla jsem rodičům, že mi to koupil přítel. Když v novém autě, lhala jsem, že je na leasing,“ popsala dívka, která sice řídila již od sedmnácti let, ale nikdy nevlastnila řidičský průkaz.

Šest let vězení

Ve dvaadvaceti letech si ale pro ni přišla policie. Za výrobu a distribuci psychotropních látek a jedů, pervitinu a heroinu dostala šest let.

Rodiče nad ní sice hůl nezlomili, ale první setkání s nimi bylo těžké. „Úplně nejhorší na tom bylo podívat se jim na návštěvě do očí. Doufám, že se nikdy nedostanete do stejné situace,“ popřála osazenstvu divadla Denisa.