Žďárský zámek obsadili na dva dny folkoví fanoušci. Ti se účastní již šestadvacátého ročníku festivalu Horácký džbánek.

Jimramovský park Bludník budou okupovat návštěvníci multižánrového festivalu Otevřeno. Druhým dnem dnes pokračuje i hudební Festival Šiklák ve Westernovém městečku Šiklův mlýn. Pořadatelé si jsou vědomi střetu termínů.

Neseberou si navzájem posluchače? „O ostatních akcích samozřejmě víme, ale datum konání Horáckého džbánku bychom kvůli tomu určitě neměnili. Myslím si, že naše akce má bohatou tradici, takže si na ni lidé cestu určitě zase najdou,“ řekla jedna z pořadatelek žďárského Džbánku Marcela Lorencová.

Nedostatku návštěvníků se nebojí ani ve Westernovém městečku Šiklův mlýn u Zvole nad Pernštejnem. Termín na konci srpna se pořadatelům osvědčil už vloni, kdy na rodinný festival Šiklák dorazilo sedmnáct tisíc lidí. Přišlo jich tolik také díky kapele Kabát.

„Tohle datum rozhodně není vybrané náhodně. Víkend na konci prázdnin mají lidé v oblibě. Jednak končí prázdniny a rodiče s dětmi si chtějí ještě rychle něco užít, a také sem přijedou ti, kteří to za celou sezonu nestihli a chtějíp využít poslední šanci,“ popsal markentingový ředitel westernového městečka Jan Novák.

Přesto ředitelka největšího přírodního areálu v Česku Lenka Mičková připustila, že festival Šiklák se letos může konat naposledy. „Podobných akcí je v okolí hodně. Ale uvidíme, jaký letos bude zájem,“ sdělila Lenka Mičková.

O změně data konání neuvažují ani pořadatelé jimramovského festivalu Otevřeno. „Nemyslím, že by byl důvod termín akce měnit kvůli konkurenci. Datum už je zavedené a lidé jsou na něj zvyklí. Navíc se domnívám, že každá z těchto tří akcí je trochu jinak zaměřená, takže si vlastně ani tolik nekonkurují,“ uvedl Petr Machala, jeden z pořadatelů jimramovského festivalu.

Diváci: Rozpůlit se?

A co říkají třem akcím v jednom termínu posluchači? „Téměř každý rok chodím na Horácký džbánek. Chystala jsem se tam i letos. Kamarádka mě ale zároveň láká na akci v Šiklově mlýně, kde bude v sobotu hrát naše oblíbená kapela Doga. Nevím, jak to vyřešit, nejraději bych se rozpůlila a šla na obě akce,“ usmála se včera dvaadvacetiletá Monika Sádecká ze Žďáru.

---------

Kdo v sobotu hraje:

Šiklův mlýn, festival Šiklák
David Koller a Band
Vilém Čok a By Pass
Dalibor Janda
Doga

Žďár, Horácký džbánek

Lenka Dusilová
Bokomara a Naďa Urbánková
Čankišou

Jimramov, Otevřeno

Vladimír Mišík a Etc.

Kompletní programy najdete zde