Zatímco ještě nedávno uvažovali Žďárští nejprve o pořízení digitálního ozvučení a následně i digitálního obrazu, nyní se přiklonili k o něco nákladnější variantě.

Ta zahrnuje také aplikaci 3D technologie, přičemž samotná trojrozměrnost zvýšila původně plánované finanční náklady o 700 tisíc korun.

Všechny tři modernizační kroky pak přijdou podle předpokladů městských radních na přibližně 4,63 milionu korun.

Žďárská městská rada na svém pondělním zasedání také schválila podání žádosti o grant ze Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie. Od této žádosti si ve Žďáře nad Sázavou slibují především získání finanční podpory, a to ve výši jednoho milionu a 250 tisíc korun.

Po provedení digitalizace kina a zavedení 3D technologie, které by se mělo uskutečnit ještě během letošního roku, přijdou pak postupně na řadu také další nutné úpravy. Ty budou Žďárské stát miliony korun.

Budova kina Vysočina totiž volá po zateplení a výměně skleněných oken a dveří. Vyměnění by se měly dočkat staré sedačky nebo nevyhovující sociální zařízení. V plánu je i zlepšení stávajícího bezbariérového přístupu do kulturního zařízení.

Podle hlavních představitelů okresního města by se v budoucnu měl také snížit počet míst v kině. V současné době jich tam je totiž téměř šest stovek, což je počet, který se jenom málokdy podaří plně využít.

„Pohodlnější sedačky nebo opravené záchody nám ale nové diváky do kina nepřivedou. Prioritou pro nás proto nyní je komfort vnímání filmu – tedy digitalizace a 3D,“ zdůraznila žďárská místostarostka a senátorka Dagmar Zvěřinová.