„Expozice připomene triumfální cestu prezidenta Masaryka na Horácko. Prezident Masaryk sem přijel před devadesáti lety a jedna z jeho zastávek byla i v Novém Městě na Moravě,“ vyjádřila se Kateřina Skalníková z Horáckého muzea.

Ze všech měst, která v ten den navštívil, zůstal Tomáš Garrique Masaryk v Novém Městě nejdéle. „Dokonce tam i poobědval, oběd se uskutečnil v budově sokolovny. Na výstavě se lidé dozvědí, co všechno tam dělal, kdo měl jaký proslov, kdo ho vítal, že se střílelo z hmoždířů a další podrobnosti,“ prozradila Kateřina Skalníková.

Výstava bude pouze krátkodobá, potrvá jen do 20. června. Kromě událostí v Novém Městě popíše detailně i celodenní program prvního československého prezidenta. „On tehdy navštívil hned několik měst a ve všech mu přichystali velkou slávu. Program zahrnoval trasu z Židlochovic přes Kuřim, Tišnov, Nedvědici, hrad Pernštejn, Bystřici nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě, Žďár, Velké Meziříčí a Velkou Bíteš,“ poznamenala Kateřina Skalníková.

Krátkodobá expozice, která bude od pondělka umístěna ve vestibulu Horáckého muzea, zahrnuje celou řadu historických fotografií. Návštěvníci se ale mohou také těšit na dobové filmové snímky. „Podařilo se mi získat z Národního filmového archivu propagační film z roku 1928, který tehdy běžel v kinech. Je v něm kromě jiných událostí zachycena i návštěva prezidenta v Novém Městě. Ale promítat se budou i další filmy,“ uvedla Kateřina Skalníková.