„Slavnosti zahájí Žďárský swingový orchestr dnes v 15 hodin na náměstí, následovat bude vystoupení folklorního souboru z Avignonu a národopisného tanečního souboru Studánka,“ upřesnil starosta Jaromír Brychta. Akcí, která zaujme nejen dospělé, ale i děti bude možnost podívat se na město z výšky – z věže kostela svatého Prokopa.

„Pro zájemce je připravena v sobotu 18. srpna možnost navštívit věž kostela a projít se po ochozu věže,“ řekl farář Tomáš Holý. Věž kostela bývá přístupná jen při zvláštních příležitostech, naposledy to bylo při oslavách povýšení Žďáru na město, kdy byl zájem o návštěvu věže tak velký, že se na všechny zájemce nedostalo.

Filmové fanoušky potěší během slavností kinematograf bratří Čadíků, který do Žďáru přiveze hned čtyři zajímavé filmy: Pravidla lži, Jak se krotí krokodýli, Grandhotel a Maharal – tajemství talismanu.

Součástí Slavností jeřabin bude od 23. do 25. srpna také folkový a country festival Horácký džbánek. Festival nezapomene ani na geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho –Aichla.

„V rámci Klášterní noci se v Santiniho expozici na zámku uskuteční 1. září přednáška Mojmíra Horyny a Víta Vlnase z Karlovy univerzity o odkazu tohoto stavitele,“ uvedla Anna Klímová, pracovnice informačního centra. Slavnosti jeřabin skončí 16. září koncertem orchestru Virtuosi di Praga v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Podrobný program slavností je k dispozici na webových stránkách města.