„Národní muzeum, kterému expozice patří, chce klavíry umístit do muzea hudby, které nově vzniklo v Praze. Dojde k přesunu do prostor, které splňují všechny normy pro uložení tak vzácných exponátů,“ upřesnil Stanislav Růžička, který má Muzeum klavíru na starosti.

Lidé budou mít ve Žďáře poslední možnost vidět klavichordy, kladívkové klavíry, cembala, orfiky, stolové klavíry či zkrácené klavíry a další unikátní nástroje 1. září při takzvané Klášterní noci.

„V 16,30 hodin se v prvním patře konventu uskuteční derniéra Muzea klavíru s veřejnou přehrávkou vybraných historických nástrojů,“ uvedla Anna Klímová z informačního centra zámku.

„Naše spolupráce s Národním muzeem nekončí. Připravují zde novou expozici, která se bude týkat baroka ve Žďáře nad Sázavou a tvorby Santiniho,“ potvrdil Stanislav Růžička.

Nová výstava tak doplní stávající Santiniho expozici v přízemí budovy konventu, která představuje nejslavnější epochu z dějin žďárského kláštera prostřednictvím osobností, jež ji vytvořily – opata Václava Vejmluvy, architekta Jana Blažeje Santiniho–Aichla a sochaře Řehoře Thenyho.

„Pro návštěvníky zámku to bude znamenat ucelení nabídky a informací o Santinim, díky kterému jsme zapsáni na seznamu památek UNESCO. Žďár se tak stane jakýmsi Santiniho hlavním městem,“ uvedla místostarostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová.

A co na změny říkají obyvatelé Žďáru? „Pokud je v Praze muzeum hudby, tak je celkem logické, že se tam expozice přesune. Je ale dobře, že ty prostory nezůstanou prázdné a budeme si moci prohlédnout novou expozici, která se nás bezprostředně týká,“ zamyslela se Pavla Hanychová.