„Výtěžek z koncertu v Měříně chceme dát hospici právě proto, že i tyto děti budou jednou dospělé a třeba právě ony ocení práci hospice, až budou potřebovat postarat se o své rodiče," vysvětlila důvod spolupráce předsedkyně Školy umění v Měříně Veronika Kaštanová. „Třeba i ony samy budou za desítky let hospicovou péči potřebovat," dodala předsedkyně.

Ve škole se děti učí nejen hrát a zpívat, ale také mluvit cizími jazyky. Díky letošní spolupráci žáci získají další znalosti, seznámí se s činností hospice. Hlavním úkolem je však podle slov předsedkyně školy propojit mládí se stářím.

Letošní koncert není žádnou premiérou. Žáci a lektoři společně vystupují na vánočních koncertech už od roku 2000. Každý rok také částku darují nějaké organizaci. Letos však poprvé věnují výtěžek Domácímu hospici.

„Je to naše první spolupráce. Máme nově otevřené působiště ve Velkém Meziříčí, pod které spadá i Měřín a škola nás sama oslovila s touto nabídkou," řekl ředitel Domácího hospice Vysočina Petr Havlíček. „Jejich vstřícnost samozřejmě velmi vítáme," podotkl ředitel.

Středisko ve Velkém Meziříčí funguje teprve od září. Peníze, které Domácí hospic obdrží, chce ředitel využít právě na dokoupení dalšího vybavení pro nové působiště. Přestože centrum je otevřené teprve krátce, za dva měsíce projevila zájem o jeho služby spousta klientů. Někteří z nich jsou právě z Měřína.

„Péče se u každého klienta poskytuje velmi individuálně podle jeho potřeb. Základem je ovšem zajištění zaléčení bolesti, komunikace s obvodním či ošetřujícím lékařem, zaučení rodiny anebo vyřízení příspěvku na péči," popsala práci v hospici sociální pracovnice Aneta Vrbková.

Třikrát

Koncert, který přispěje Domácímu hospici, předvedou žáci a lektoři za jeden den rovnou třikrát. První začne ve 14 hodin v kostele Povýšení svatého kříže v Uhřínově, poté v 16 hodin v kostele svatého Jana Křtitele v Měříně a nakonec se účinkující přesunou do kostela svatého Jakuba v Kamenici u Jihlavy, kde vystoupí v 18 hodin. Vstupné na koncerty je dobrovolné.