„Červenec máme zatím výborně nastartovaný, už přišly asi tři tisíce lidí,“ prohlásil provozní vedoucí Informačního a turistického centra Zámek ve Žďáře nad Sázavou Karel Čermák s tím, že návštěvnosti hodně pomohly státní svátky, které letos připadly na neděli a pondělí 5. a 6. června.

Vyšší počet návštěvníků kulturního areálu v Zámku ale jeho vedoucí zaznamenal už na začátku sezony v květnu a červnu. „Za květen jsme napočítali čtrnáct set lidí, za červen ještě o tisícovku víc,“ poznamenal Čermák.

Oblíbený Pernštejn

O téměř sto šedesát vstupenek víc prodala letos také Horácká galerie v Novém Městě na Moravě. „Rozhodně máme více účastníků než loni, může to ovšem kromě deštivého počasí způsobovat i spousta akcí, které jsme na letní měsíce připravili,“ uvedla zástupkyně ředitele Horácké galerie Jaroslava Pelikánová.

Přibližně stejně vysoký počet zájemců jako v loňském roce zavítal na hrad Perštejn, do Šikladnu nebo na zámek a do muzea Velké Meziříčí. „Myslím si, že množství návštěvníků je stabilní i díky počasí, které zatím lidem nedovoluje jezdit se koupat a trávit čas venku na sluníčku,“ uvedla ředitelka Muzea Velké Meziříčí Irena Tronečková.

Karel Čermák ze zámeckého infocentra přisuzuje prozatimní nadprůměrnou návštěvnost jednak chladnému létu, jednak ale také finanční krizi. „Lidé hodně šetří, nelétají na dovolenou k moři, ale spíš zůstávají doma v Česku. A tady pak volný čas tráví například právě tím, že se jdou podívat po památkách, výstavách a podobně,“ vyslovil svou domněnku vedoucí ze Zámku.

Lucie Pátková