Zítra od půl desáté večer se návštěvníci mohou těšit na tříhodinový koncert této plzeňské kapely, která se umístila na druhém místě 
v kategorii skupina v anketě Český slavík 2015.
Jak uvedl organizátor koncertu na parketu v Hořepníku Lukáš Daniel, stejně jako loni se ani letos není čeho bát. „Žádné problémy neočekáváme. Průběh akce bude hlídat bezpečnostní agentura," ujistil Daniel.
Kapela byla v minulosti několikrát nařčena ze šíření xenofobie. Její texty byly nesčetněkrát označeny za rasistické, ba dokonce nacistické, což byl také hlavní důvod, proč část veřejnosti nesouhlasila s jejím vystoupením v Počátkách.

Frontman a textař skupiny Tomáš Ortel taková obvinění popírá. „Naše texty vycházejí z dění kolem nás, jsou ovlivněné událostmi nejen zde, ale i v zahraničí. Opíráme se o problematiku nejen politickou, ale i mezilidskou či morální. To vše 
s poukazováním na zdravé vlastenectví," nechal se slyšet Ortel.
Ani podle organizátora sobotního koncertu nemůže být řeč o závadnosti textů skupiny Ortel.

„Z toho, že mají nacistické texty, byli nařčeni neprávem. Myslím, že někdo spíš nemůže skousnout úspěch nějaké plzeňské kapely, když to tak řeknu, která se dostala mezi českou popovou smetánku," přidal své vysvětlení Daniel.

I podle vedoucí počáteckého kulturního zařízení Ludmily Markové loňský koncert proběhl v naprostém pořádku. „Koncert Ortelu bych přirovnala k atmosféře v roce osmdesát devět, když se cinkalo klíči na Václavském náměstí. Probíhalo to úplně v klidu. Zúčastnili se mladí, senioři i rodiče s dětmi. Nikdo neudělal nic kontroverzního a všichni na sále vyzařovali úžasnou energii," popsala Marková.
Podle vedoucí počátecké kultury navíc existovala dohoda mezi pracovníky kulturního zařízení a členy kapely, jak reagovat na případné výtržnosti. Kapela měla v takovém případě přestat hrát a koncert ukončit.
Podle Markové nebyla potřeba ani přehnaná opatření. „Přímo na koncertě byli policisté v utajení, takže viděli situaci zevnitř. Příjezdové ulice do Počátek byly také obšancovány policisty, kteří kontrolovali, jestli přijíždějící nemají na sobě nějaké nacistické symboly. Nikdo takový se ale neobjevil," vylíčila loňské zkušenosti z příprav i samotného koncertu vedoucí počátecké kultury.

Marková by neváhala Ortel pozvat znovu. „Stojím si za svým. Do Počátek jsme přivedli kapelu, která má svůj názor, zpívá proti vládě a říká nahlas, co si myslí. Jejich písně jsou nadčasové. Jejich texty nemají rasistický, nacistický nebo xenofobní podtext. Chráním své děti a svou vlast jako každá matka. Už před lety zpívali o tom, co se děje ve světě teď. Pokud se těm uprchlíkům u nás nelíbí a neuznávají naši víru, ať tu nejsou," nechala se slyšet Marková.

Podle Markové protesty proti skupině Ortel odhalily akorát charakterové vady řady obyvatel Počátek. „Byl kvůli tomu zbytečně velký stres, jedna kolegyně to odnesla i na zdraví a je doteď nemocná. Člověk díky těm reakcím vidí, koho má kolem sebe za lidi. Potkáváte je ve městě a oni se chovají tak, jak je neznáte. Ten loňský koncert spíš přinesl takové zklamání se v lidech než co jiného," uzavřela Marková.

Karolína Hovorková