A stranou nezůstal ani Bedřich Smetana.

V neděli 12. září 1948 byla v Jihlavě slavnostně odhalena socha prezidenta Osvoboditele T. G. Masaryka.

A co se bude dít v pátek 12. září 2008? V Oblastní galerii Vysočiny začne malá výstava k 60. výročí odhalení pomníku. Vernisáž je naplánována na čtvrteční 17. hodinu.

„Expozice připomene dílo akademického sochaře Jaroslava Šlezingera. Vystaven bude model sochy a busta, podle kterých byla původní socha vytvořena,“ zmínila za organizátory Marie Bohuňovská.

Bývalá galeristka v Domě Gustava Mahlera se snaží vrátit sochu Masaryka opět do Jihlavy. „Odhalení sochy by mělo nastat v roce 2011, tedy 50 let po jejím odstranění. Současná výstava bude zároveň výzvou ke sbírce finančních prostředků, za něž se socha pořídí,“ plánuje Bohuňovská.

Pomník TGM byl odstraněn tajně v noci v roce 1961. Následně byl rozbit na malé kousky.

Na odhalování sochy se před 60 lety sešly u gymnázia více než tři tisíce lidí. Peníze na zhotovení sochy byly i tehdy zčásti získány sbírkou.
Co možná nevíte o soše TGM
Jihlavané k soše T. G. Masaryka před gymnáziem po celá léta často nosili květiny. A nebyly to květy jenom pro prvního československého prezidenta, ale také pro autora jihlavské sochy, akademického sochaře Jaroslava Šlezingera. Ten byl odsouzen ve vykonstruovaném procesu a zemřel v roce 1955 v komunistickém lágru.