„Jedná se o výstavu, která má hravou formou přiblížit široké veřejnosti základní informace o chování zvířat,“ popsala expozici Klára Bezděčková z Muzea Vysočiny.

Historie této výstavy je pestrá. Vznikla totiž v jihlavském muzeu v roce 2003 ke stému výročí narození jednoho z hlavních zakladatelů etologie a nositele Nobelovy ceny Konrada Lorenze. Celá výstava byla pojata jako putovní, a tak ji mohli obdivovat návštěvníci muzeí v Brně, Olomouci, Kroměříži, Praze, Pelhřimově, Třebíči, Třešti a dalších městech. Po pěti letech stěhování se vrací zpět do rodné Jihlavy.

„Výstava teď zahrnuje kromě informačních textů velké množství barevných fotografií zvířat, ukázky živých zvířat, pomůcky k výzkumu chování, filmy, počítačové prezentace nebo audioprezentace,“ vyjmenovala Bezděčková.

Kromě těchto zajímavostí je pro návštěvníky připraveno také na třicet her, testů a dalších dotekových výukových materiálů. „Za všechny snad stojí jmenovat magnetické symboly pro komunikaci s lidoopy, živá zvířátka v prolézačkách, hlasy ptáků, velké puzzle, přiřazovací kartičky, nasazovací masky zvířat, počítačové hry nebo možnost projít si černý pavilon,“ přibližuje Klára Bezděčková.

Návštěvníci se díky těmto aktivitám dozvědí nejen mnoho zajímavostí o chování zvířat, ale i chování lidí. Sami si budou moci ověřit například to, jak jsou některé smysly důležité. Výstava potrvá do 27. dubna.