Nově otevřená výstava nazvaná Když stromeček zazáří představuje nejen vánoční výzdobu a stolování, ale také nejrůznější dárky tehdejší doby pro děti i dospělé - Rubikovu kostku, „mončičáky“, panenky, kočárky, autíčka, stolní hry nebo dárkové balení šeříkového mýdla.

„Hodně návštěvníků u nás zavzpomíná,“ usmála se průvodkyně Kamila Dvořáková, která hned na počátku prohlídky všem připomíná, že Vánoce dříve nezačínaly už v polovině září, jak je tomu nyní, ale v podstatě až 5. prosince, kdy ulicemi měst a obcí chodili Mikulášové s čerty a anděly a v domácnostech začínaly vonět čerstvě upečené perníčky a vanilkové rohlíčky.

Výstavní síň žďárského muzea se proměnila v obývací pokoj se svátečně vyzdobeným stolem, vánočním stromečkem, s dárky pro děti i dospělé, a to včetně neoblíbených „měkkejšů“. „Tak se říkalo „měkkým“ dárkům, kdy v balíčku obdarovaný našel tepláky, punčocháče, ponožky, pletenou či háčkovanou čepici a další oblečení. Hodně dárků té doby bylo ručně vyrobených, v obchodech se toho tehdy tolik nesehnalo,“ vysvětlila Kamila Dvořáková.