Právě místní hasiči Rokytenskou harmoniku, jak se tradiční hudební akce nazývá, rok co rok pořádají. Organizaci jim ale tentokrát trochu zkomplikovala uzavírka silnice kvůli práci na nové kanalizaci v obci. „Účinkující i návštěvníci se do našeho výcvikového střediska Obůrka museli dostávat po objízdné trase. Zvládli to ale všichni, tato menší komplikace je neodradila. Přijelo k nám třiatřicet účinkujících a sto padesát devět platících diváků,“ přidal pár čísel ze statistiky Miroslav Lukeš.

Někteří vystupující byli pro diváky i organizátory starými známými, jiní naopak vystoupili na rokytenských prknech, co znamenají svět, poprvé. Velký potlesk sklidila například teprve sedmiletá Anežka Strážnická z Náměště nad Oslavou, jíž doprovázel bubeník Josef Pupek z Havlíčkova Brodu. „Na heligonku hraji od čtyř let,“ prozradila mladičká hudebnice, která svou písní Maryša vykouzlila úsměvy na tvářích všech přítomných diváků.

Mezi těmi, kteří si Rokytenskou harmoniku nenechají ujít žádný rok, byl také Vladimír Zítka z Rozsoch. „Já jsem na heligonku začal hrát až poté, co mi začaly ubývat zuby. Předtím jsem hrál na klarinet a to bez zubů jaksi nejde. No ale teď mám zuby nové, takže můžu hrát na klarinet zase. A na heligonku také,“ pobavil místní publikum svým bezprostředním přiznáním Vladimír Zítka.

Blažkovské závody přes rybník připravují ve vesnici Blažkov už od roku 1947.
V obcích na Žďársku podlehli fenoménu závodů přes rybník
Zdroj: Deník/ Helena Zelená Křížová