„Představíme nejrůznější keramické techniky, fajáns, zakuřovanou keramiku tvarovanou do forem, točenou nebo modelovanou,“ uvedla Ilona Vojancová, vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina.

Například zakuřovaná technika patří k tradičním způsobům výroby keramiky. Její povrch je matně černý, zdobený ornamentem, který se kreslí kamínky a oblázky. Geometrické tvary jsou lesklejší než okolní tmavý povrch. Další keramiku zase hrnčíři vtlačují do forem a vytvářejí například formy na pečení, hrnky, misky nebo dekorativní figury.

Rozšíří program o akce pro školáky „Většina řemeslníků už má atesty, že lze jejich výrobky používat v myčce, mikrovlnce, a splňují normy, které jsou kladeny na užitkové nádobí,“ řekla Vojancová.

Dospělí i dětští návštěvníci ale nebudou hrnčíře jen sledovat, všechny výrobní postupy si mohou vyzkoušet. Roztočí kopací i elektrický hrnčířský kruh, vymodelují si a ozdobí vlastní hrníček. Skanzen Veselý kopec loni navštívilo 81 tisíc lidí. Tradičně pořádá jarmarky, výstavy a další akce, na které se přijedou obvykle podívat tisícovky lidí. Letos chce vedení skanzenu program rozšířit o akce pro děti ve školním věku.

EVA DRDLOVÁ, ČTK