Kolik publikací už na svém kontě máte?

S poslední knihou Kraj návratů a vzpomínek je jich už celkem osm z toho jsou čtyři publikace věnovány osobnostem kulturního života Českomoravské vysočiny. Pro knižní vydání jsem také upravila Kosinkovu Žďárskou kroniku, která byla vydána v roce 2007.

Kraj návratů a vzpomínek je vlastně pokračováním předchozích tří knih, které se také věnovaly kulturním osobnostem Novoměstska. Kolik jste jich už „nasbírala"?

Touto otázkou jste mě velice překvapila, protože jsem vůbec neměla spočítané, kolik osobností jsem v rámci své práce „nasbírala". Teď už to vím je jich celkem devadesát šest. Zmíněný počet mě samotnou překvapil.

V publikaci jsou zahrnuty také žijící osobnosti, můžete je představit?

Ano, v knize Kraj návratů a vzpomínek jsou také medailonky fotografa Antonína Kanty ze Žďáru nad Sázavou a akademického malíře Tomáše Smetany.

Proč jste si vybrala právě tyto umělce?

Antonín Kanta mě zaujal osobitým stylem, který je charakteristický pro jeho tvorbu. Geometrické obrazce se na jeho fotografiích různě protínají nebo vstupují do světelného paprsku. Zajímavé jsou také jeho koláže a asambláže. Tomáš Smetana na rozdíl od Antonína Kanty nepochází z Vysočiny. Do Nového Města na Moravě ho přivedl akademický malíř Jiří Štourač, jeho kamarád ze studií na akademii výtvarných umění. Rodilému Pražanovi se zdejší kraj tak zalíbil, že se do Nového Města dočasně přestěhoval. Žil a tvořil tu osm let. I Smetanova tvorba je velmi osobitá, o čemž svědčila jeho loňská výstava v Horáckém muzeu.

Která z osobností vám dala takzvaně nejvíce zabrat?

Asi sochař a keramik František Mička, který se narodil v Podolí u Nového Města na Moravě. Začátkem 20. století odjel do USA a věnoval se tam výtvarné tvorbě. Mimo jiné spolupracoval se slavným americkým sochařem Gutzonem Borglumem. Podílel se na monumentálním sousoší čtyř amerických prezidentů v Black Hills. U nás je však jméno Františka Mičky téměř neznámé. Proto i hledání dokumentů o jeho životě nebylo snadné. Pomohl mi pan František Mička z Hlinného. Sochař Mička byl jeho prastrýcem. Cenná svědectví jsem našla i v dobových časopisech.

Knížka je dokončena, uvažujete o další?

Ani v knize Kraj návratů a vzpomínek se na všechny málo známé nebo opomíjené osobnosti samozřejmě nedostalo. Když to jenom trochu půjde, chtěla bych věnovat pozornost i dalším zajímavým lidem. Stále je o kom psát a pátrání po těchto „pozapomenutých" osobnostech mě velice baví a těší.

Kde si mohou čtenáři vaši novou publikaci koupit a kolik stojí?

Kraj návratů a vzpomínek je možné zakoupit v knihkupectví Trojan v Novém Městě na Moravě, prodává se také v knižnch prodejnách ve Žďáře nad Sázavou a rovněž v některých knihkupectvích mimo Vysočinu. Doporučená cena je dvě stě korun.