Slavnostní vernisáž výstavy a následná komentovaná prohlídka velkoformátových fotografií z Keni se uskuteční dnes v 18 hodin. V netradiční outdoorové expozici si budou diváci moci pod širým nebem pohlédnout lovící lvici nebo ověřit úspěšné mimikry zebřího stáda. Navíc s komentářem o zákulisí fotografování a natáčení nového dokumentu přímo od Jana Svatoše.

Výstava upozorňující na chystaný film Archa světel a stínů pokračuje v interiéru minigalerie, kde se nachází stoleté archivní fotografie Martina Johnsona pořízené v Africe v době, kdy neexistovaly digitální fotoaparáty, mobilní telefony, internet, kdy fotografovat znamenalo riskovat, v lepším případě neúspěch, v horším svůj život. Fotografie na výstavu zapůjčilo americké Martin and Osa Johnson Safari Museum.

„Upřímně, když vidím Johnsonovy noční snímky šelem osvětlené výbušným magnéziem a podívám se na záplavu dnešních fotografií, musí člověk smeknout klobouk," řekl ke kolekci fotografií Martina Johnsona režisér Jan Svatoš.

Právě o odkazu prvních fotografických průkopníků, Martinovi Johnsonovi a jeho ženě Ose, bude nezávislý dokumentární film Archa světel a stínů, který Jan Svatoš natáčí na pěti světadílech. Premiéru by měl mít na jaře roku 2017.

Výstava ve Třech Studních potrvá do 27. srpna. Její venkovní část je přístupná po celý den, archivní fotografie Martina Johnsona jsou pro návštěvníky k vidění zdarma v otevírací době minigalerie, tedy od pondělí do neděle od 9 do 12 a od 15 do 18 hodin. V rámci výstavy se návštěvníci mohou rovněž zapojit do filmové soutěže o zajímavé ceny.