Podle vírského starosty Ladislava Stalmacha si z pestré nabídky akcí, které se odehrají převážně v kulturním domě a na prostranství před ním, vyberou malí i velcí návštěvníci.

Název festivalu je odvozen od kdysi vyhlášené speciality?

Vírský Vánek byl likér, který Vír proslavil v dobách první republiky. Dospělý návštěvník k permanentce v ceně 200 korun obdrží štamprličku Vírského Vánku. Ten jsme skutečně vyrobili, zatím však jen pro tuto příležitost. Povedlo se nám sehnat recept, jehož původ je opředen tajemstvím a skutečně míří až k rodině Šťastných.

Vír je známý místními ochotníky, kteří si za dlouhá léta činnosti získali věhlas. Zúčastní se také festivalu?

Vírský Vánek v pátek 31. srpna v 19 hodin začíná právě jejich vystoupením. Diváci budou mít poslední možnost vidět v jejich podání představení Voskovce a Wericha Nebe na zemi. Festival vlastně vznikl proto, že Vír má stoletou ochotnickou tradici. A když jsem tak seděl s paní Idou Kelarovou a povídali jsme si, najednou tu byla myšlenka uspořádat společně festival.

Ladislav Stalmach

Na co se mohou lidé, kteří zavítají do Víru, ještě těšit?

Při páteční zábavě vystoupí například Vojtěch Dinga – účastník soutěže Česko hledá SuperStar. Na sobotní večer je připraven koncert při víně Idy Kelarové a Bartošovců. Chybět nebude ani flamengo, didgeridoo a bubny, ale také představení s Tatianou Vilhelmovou a Mariánem Miezgou Zhasněte lampiony ve školní zahradě.

Přijdou si na své také nejmladší diváci?

Rozhodně. Přichystána je třeba dílna, kde si děti pod vedením výtvarnice mohou vyrobit masku. Nejmenší uvidí také loutkové pohádky, vystoupení Divadla Líšeň nebo klauniádu pro děti i dospělé s rozbíjením talířů.

Předpokládáte, že se festival Vírský Vánek stane tradicí?

Ano, rádi bychom v jeho pořádání pokračovali. Tento nultý ročník nám pomohl finančně rozjet také Fond Vysočiny a pokud se festival bude jen trochu líbit, určitě se můžete těšit příští rok na pokračování.