Zatímco v první místnosti se příchozí seznámí s tradičními vánočními zvyky a spatří vánočně vyzdobenou dobovou světnici na Horácku, stůl s pochutinami, kolébku s nemluvnětem i betlém, v té druhé na ně čekají praktické ukázky štědrovečerní magie, jako je odlévání cínu nebo tradice pouštění lodiček z ořechových skořápek. Nechybí dárky a fotografie, díky nimž mohou rodiče a prarodiče zavzpomínat na oslavy Vánoc ve druhé polovině dvacátého století.

„Ohledně dárků Češi vždy darovali knížky, takže tu máme umístěnou také knihovnu. Ale ukazujeme rovněž kýčovité pohlednice se svíčkou na rudém pozadí ze sedmdesátých a osmdesátých let nebo dále fotografie z let padesátých či první pokusy našroubovat k nám dědu Mráze i nakonec vítězného Ježíška,“ prozradil, co je pro návštěvníky vánoční výstavy v Regionálním muzeu nachystáno, Stanislav Mikule.

„Ve štědrovečerním obývacím pokoji pak lidé spatří kromě vánočních předmětů také v rohu toaletu a nastříhané stránky Rudého práva,“ dodala průvodkyně Kamila Dvořáková s tím, že zájemci mohou odpovědět i na vánoční otázkový kvíz.

Výstava Vánoční vzpomínání je ve žďárském muzeu na Tvrzi k vidění až do 15. ledna příštího roku.