VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Netíně chystají varhanní koncert

Netín - Přední český varhaník, cembalista, improvizátor a skladatel Jaroslav Tůma zahraje na nově opravené varhany v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Netíně. Slavnostní koncert Svaté lásky labirynth se uskuteční v neděli 22. listopadu od 17 hodin. Vstupné je dobrovolné. Koncert pořádají obec a farnost Netín pod záštitou Františka Podstatzkého-Lichtenstein.

20.11.2015
SDÍLEJ:

Rekonstrukce netínských varhan trvala devět let s celkovými náklady 3,6 milionu korun. Nový nástroj letos v září požehnal brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Foto: OÚ Netín

Velká oprava kostelních varhan měla tři etapy. „Rekonstrukce netínských varhan trvala devět let s celkovými náklady 3,6 milionu korun. Nový nástroj letos v září požehnal brněnský biskup Vojtěch Cikrle," připomněla Pavla Krejzlová, starostka Netína.

Obec na opravu varhan uspořádala na začátku první části oprav sbírku. Kromě Netína pak přispěla spousta dalších dárců, farníků, poutníků, živnostníků a také okolních obcí.

Nově opravené netínské varhany v neděli rozezní skladby Adama Václava Michny z Otradovic, významného raně barokního českého skladatele, sbormistra a varhaníka, Josquina Despreze, renesančního franko vlámského skladatele, a Jaroslava Tůmy. Kromě Tůmy při vokálním, varhanním a cembalovém koncertě vystoupí soubor Duae tastae cantantes.

„Koncerty v Netíně jsou za poslední roky oblíbeným kulturním zážitkem, už jen proto, že mezi účinkujícími jsou vždy perly mezi českými hudebníky. Vystoupili u nás umělci jako sólistka Gabriela Eibenová nebo harfistka Kateřina Englichová. Jaroslav Tůma u nás zahrál již dvakrát. V roce 2013 vystoupil u příležitosti znovuuvedení varhan po dokončení druhé etapy rekonstrukce a letos v září při jejich žehnání," pozvala na slavnostní kulturní událost netínská starostka Krejzlová.

Hudební popularizátor Jaroslav Tůma je varhaníkem a cembalistou, hraje i na kladívkový klavír a klavichord, vyučuje na pražské AMU. Koncertoval v mnoha evropských zemích, v USA, v Japonsku či Singapuru, nahrává pro rozhlas i televizi. Tůma rovněž koncertuje na historických varhanách, věnuje se jejich zvukové dokumentaci a působí i jako poradce při jejich restaurování.

Velkou opravou prošel před dvěma lety také interiér netínského kostela Nanebevzetí Panny Marie, kde se slavnostní nedělní koncert odehraje. „Rekonstrukce spočívala ve výměně topení, svítidel, rozhlasu, byly provedeny rozsáhlé zednické práce. Vše bylo korunováno výmalbou, která svojí šedomodrou a bílou barvou celý prostor naprosto scelila s barevným laděním varhanních skříní," doplnila starostka Pavla Krejzlová.

Autor: Martina Lorencová

20.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na fotografii jsou žáci ze Základní školy v Nížkově. První třída paní učitelky Šárky Sládkové.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ v Nížkově

Kalendář Moje Baliny je dílem Hany Brablecové.
14

Obce nabízejí originální vánoční dárky

Muž poškodil při bagrování plynovod

Novoměstsko – Ze spáchání přečinu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení z nedbalosti je podezřelý muž ze Žďárska. Případem se zabývají novoměstští policisté.

Labuť velká z Kamenného rybníka nemůže vzlétnout

Žďár nad Sázavou – Ochranáři sledují labuť velkou, která se zdržuje u Kamenného rybníka ve Žďáře nad Sázavou. Pták nemůže vzlétnout a lidé jim často volají, že je labuť přimrzlá k ledu.

Česko si ve středu zazpívá koledy. Připojí se i obce na Žďársku

Žďársko – Už ve středu se celá Česká republika rozezní společným zpěvem vánočních melodií. Do akce Česko zpívá koledy, kterou již tradičně organizuje Deník Vltava Labe Media společně s Českým rozhlasem, se zapojila i některá města a obce na Žďársku.

Nemocné Natálce může sbírka pomoci k samostatné chůzi

Malá Losenice, Ždírec nad Doubravou – Nejednu krušnou chvíli už život připravil rodičům čtyřleté Natálky. Holčička se jim narodila v srpnu 2013 a byla velmi krásné a hodné miminko.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT