Svátečně vyzdobená prvorepubliková expozice zaujme rovněž děti, které si mohou mimo jiné vyzkoušet tradiční vánoční zvyky a obyčeje – třeba pouštění svíček v oříškových skořápkách po vodě nebo lití roztaveného olova. Velkým lákadlem pro dětské i dospělé návštěvníky je pak také hra zvaná drejdl, jež se obvykle hrává během chanuky – židovské obdoby Vánoc.

Výstava, která nese název Vánoce v mladé republice je otevřena během celých vánočních svátků včetně samotného Štědrého dne. Ti, kteří na ni ve sváteční dny nestihnou zavítat, však zoufat nemusejí – expozice bude k vidění až do 13. ledna příštího roku.

„Vánoční výzdoby se dočkala také trvalá expozice v Moučkově domě. V prvorepublikovém obchodě tak najdete typický adventní sortiment, v měšťanském salonu prostřený stůl, betlém a nazdobený stromeček s dárky a v poslední místnosti několik knih s vánoční tematikou, které jsou umístěny v části připomínající někdejší žďárské Muzeum knihy. A také výklad průvodců je přizpůsoben vánočnímu období,“ popsal Stanislav Mikule ze žďárského regionálního muzea.

Výstava na Tvrzi je během vánočních prázdnin k vidění denně kromě 31. prosince a novoročního dopoledne, a to vždy mezi devátou a polednem, poté pak od půl jedné do sedmnácti hodin. V uvedených dnech mohou lidé navštívit i Moučkův dům – prohlídky začínají každou celou hodinu; na Štědrý den je pak otevírací doba pouze od dvou do čtyř odpoledne.