„Tradiční týden trvající Bítešské hody jsou svým rozsahem největší folklorní událostí na Podhorácku. „Díky své geografické poloze města očekáváme i velké množství návštěvníků ze sousedního Jihomoravského kraje. V letošním bohatém programu si zejména během od pátečního odpoledne do nedělního podvečera přijdou na své příznivci moderní hudby, dechovky, cimbálových muzik i folkloru,“ informoval starosta Velké Bíteše Milan Vlček.

Lidem se tak dnes představí například muzikant Jaroslav Albert Kronek, bývalý frontman skupiny Kern, písničkář Pokáč, kapela Poetika, O5 a Radeček, Voxel, Jaroslav Čech, cimbálovka Aleše Smutného nebo cimbálovka Sylván, dechovky Lesanka, Doubravěnka či Muzikanti Ladislava Prudíka.

Folklor v podání domácích i hostujících souborů si mohou návštěvníci hodů vychutnat během sobotního odpoledne, kde se náměstí již pošestnácté uskuteční festival Setkání na Podhorácku.

„Zahraničním hostem folklorního festivalu bude folklorní dětská skupina Skaličánek a seskupení dospělých tanečníků a cimbálové muziky Skaličan ze slovenské Skalice,“ přiblížil starosta.

Oslavy hodů vyvrcholí nedělním hlavním hodovým průvodem městem a následným odpoledním programem na náměstí na podiu pod májí, ve kterém hlavní úlohu mají rychtář s rychtářkou, bítešská chasa, písař, konšelé, hodoví policajti a cikáni a skupina historického šermu Taranis. Ještě před tím ale v jedenáct hodin dopoledne na hlavním pódiu pod májí dojde na křest další hvězdy do Bítešského chodníku slávy.

„Držitelem nové hvězdy bude hudební skladatel Jaroslav Uhlíř, který po křtu zazpívá většinu svých hitů, které jsou vhodné pro celou rodinu,“ upozornil bítešský hoteliér Jiří Rauš, který před lety chodník slávy před svou restaurací na tamním náměstí založil.

Kromě bohatého hodového programu včetně doprovodných akcí, který je k dispozici na webových stránkách http://www.bitessko.com/kultura/bitesske-hody/147-hody-2018/2673-bitesske-hody-2018, nemůže chybět ani dobré jídlo a pití.

To je s hody spojeno, takže i v Bíteši budou mít návštěvníci řadu možností, kde a čím se občerstvit. „Příjemně strávené chvilky při programu mohou návštěvníci završit dobrým jídlem a pitím jak v hodových sklípcích a mázhauzech, tak i specialitami v místním řeznictví, pekařství, cukrárnách či restauracích,“ připomněl bítešský starosta.

Bítešské hody však nekončí nedělí, i když následující pondělí a úterý se už oficiální program pro veřejnost nekoná. Hodové veselí ukončí až pokácení máje ve středu 12. září navečer, po němž se pak uskuteční tradiční Hodové dozvuky se skupinou Sprint ve sklípku „na Pětce“.

Hodové oslavy*

pátek 7. září, náměstí
- od 18.30 koncerty Wiggum The Chief, Jaroslav A. Kronek – Kern, Pokáč, Poetika

sobota 8. září, náměstí
- od 13.30 Setkání na Podhorácku
- od 20.45 koncerty Renovace, 05 a Radeček, Voxel

neděle 9. září, náměstí
od 9 hod. – stárci zvou stárky
od 11 hod. – křest hvězdy Jaroslava Uhlíře
- od 13.30 krojovaný průvod městem od KD na náměstí
- od 15 hod. tradiční hodový program pod májí
- od 16 hod. losování hodové tomboly u domu č. 5
*výběr z akcí