„S vedoucím souboru jsme se bavili už o předvánočním koncertě, ale nakonec nás napadla varianta koncertu během masopustu," vysvětluje zrod chystaného koncertu dramaturg žďárského Batyskafu Aleš Kostečka. Podle něj se zvyky v průběhu kalendářního roku nesou v rozdílném duchu.

Masopust neboli fašank je rozverný a nevázaný, provoněný koblihami, slaninou a pálenkou, nutnou pro zahřátí při celodenní obchůzce v mrazivém vzduchu. Je to čas zabijaček a lidového veselí.

Masopust začíná 6. ledna svátkem Tří králů a vrcholí o masopustním pondělí a úterý čtyřicet dní před svátky velikonočními. Tehdy chodí obcemi nebo městy fašankový průvod masek, který končí masopustní zábavou.

„Fašankový průvod pokud vím ve Žďáře neprobíhá, ale třeba tímto koncertem rozjedeme obnovu masopustní tradice a příští rok to bude vypadat v našem městě jinak" dodává dramaturg klubu Kostečka.

Milovníci lidové písně třeba i z Horácka se mohou těšit na vystoupení Horácké muziky v úterý 17. února od 20 hodin v kulturním centru Batyskaf ve Žďáře nad Sázavou. Vstupné na veselici je dobrovolné.