Určen je především mladým lidem, kteří chtějí využívat rozmanité způsoby zábavy, ale současně jim není lhostejný život dnešní společnosti.

Devět scén jim nabídne program, do kterého se budou moci aktivně zapojit. Programová nabídka je podle pořadatelů sestavena tak, aby umožnila interakci mezi návštěvníky festivalu a účinkujícími na jednotlivých scénách, které mají své názvy.

ArtX bude představovat umění v různých podobách - divadlo, tanec, pantomimu, bude se fotografovat, kreslit, na řadu se dostane také móda, design, architektura či kreativní psaní, knihy, video a časopisy.

Ti, kdo se zajímají o film a jeho výrobu, přijdou si na své na scéně cineX. MindX je název scény, která nabídne vzdělávání v oblasti společenských věd - historie, psychologie, sociologie nebo managementu. Velkou oblastí je hudba, kterou Xray představí mnoha žánry na scéně nazvané tuneX. Oblast, v níž se budou prezentovat neziskové organizace, televize a noviny, zajistí promoX.

Chybět nebudou ani adrenalinové sporty a zábavné aktivity nejrůznějšího typu, které nabídnou scény outX a playX. Připraveny jsou také scény věnované duchovnu a odpočinku.

Rekreační středisko Nesměř najdete pět kilometrů jihovýchodně od Velkého Meziříčí v romantickém zalesněném údolí řeky Oslavy.

Multižánrový festival Xray začíná ve čtvrtek 24. července ve 20 hodin a skončí v 5 hodin ráno v neděli 27. července.