Veškeré výrobky, které se zde vyrábí, jsou z kameniny. Ta má proti klasické keramice tu výhodu, že odolává vysokým i nízkým teplotám. Díky tomu lze všechny užitkové výrobky, jako jsou talíře, hrnky či misky dávat jak do mikrovlnné trouby, tak i do myčky na nádobí. Naopak ozdobné květináče či vázy mohou zůstávat i přes zimu venku bez rizika prasknutí.

„Každý výrobek, který vzniká v mé dílně je originál, nejen proto, že celá výroba probíhá ručně, ale i díky tomu, že dvojnásobným vypálením v peci, ve které se plamen rozlévá nerovnoměrně, vznikne na každém výrobku originální odstín“, vysvětlila výtvarnice Bára Štěpánková. „Samozřejmě to ale neznamená, že nejsem schopna na zakázku vyrobit například čajovou soupravu ve stejném odstínu,“ usmála se výtvarnice.

Jeden výrobek – bez výpalu, vzniká přibližně hodinu. Nejprve se hrnek vytočí na hrnčířském kruhu. Po zaschnutí a úpravě spodní strany se namaluje a po zaschnutí malby se vloží do pece na první přežah, který trvá asi čtyři a půl hodiny při 700 až 900 stupních Celsia. Po zchladnutí následuje vylití glazurou a vložení do pece na takzvaný ostrý výpal, který při 1220 stupních Celsia trvá 7 až 8 hodin.

Všechny výrobky, které v dílně vznikají, jsou ručně malované či ryté. Zájemci o tuto keramiku mají teď jedinečnou možnost prohlédnout si jí přímo v srdci Žďáru nad Sázavou, ve Staré radnici, kde až do konce ledna probíhá výstava Báry Štěpánkové s názvem „Ze země“.

Na výstavě je k vidění jak užitková keramika, tak i věci z umělecké kolekce jako jsou andělé, svícny či vázy. „Inspirací této výstavy je myšlenka, že keramika propojuje všechny čtyři živly – zemi, vodu, vzduch i oheň,“ dodala na závěr výtvarnice Bára Štěpánková.

MILAN ŠUSTR