V mezinárodní soutěži o nejlepší dokument bylo celkem 19 filmů ze všech koutů světa.

O ceně pro Reného rozhodla pětičlenná mezinárodní porota. Filmový festival v Lipsku je největším německým festivalem filmového dokumentu a patří k nejdůležitějším festivalům na mezinárodní úrovni. Zároveň hraje hlavní roli ve spojování západní a východní Evropy a dává prostor pro vzájemné setkání filmových tvůrců, producentů, distributorů a diváků z celé Evropy.

Letošní 51. ročník festivalu v Lipsku se konal od 27. října do 2. listopadu. Helena Třeštíková převzala osobně cenu za svůj časosběrný dokument o nenapravitelném kriminálníkovi Reném na závěrečném ceremoniálu, odkud vzkázala: „Těší mě, že příběh jednoho českého člověka funguje mimo hranice České republiky. Zároveň si uvědomuji ještě větší odpovědnost za svou práci do budoucna.“

Režisérka totiž nedávno získala s filmem René cenu Evropské filmové akademie Prix Arte pro nejlepší evropský dokument a stala se tak první českou držitelkou této prestižní ceny.

Producenty filmu René jsou Kateřina Černá a Pavel Strnad ze společnosti Negativ, kteří už v minulosti uvedli do kin Třeštíkové film Marcela a po Reném se chystají k uvedení třetího časosběrného projektu Katka. V něm Třeštíková sleduje řadu let dramatický příběh jedné pražské narkomanky.