Nové prohlídky pak budou na zámku probíhat na trase A – renesanční sály během července a srpna ve vybrané dny. Jsou dílem šermířské školy Ballestra Telč.

„Návštěvníci budou mít jedinečnou možnost vydat se na prohlídku, která je přizpůsobena přímo dětem. Po vstupu na tuto prohlídkovou trasu se stanou členem družiny italského hraběte, který se přijel podívat do Telče. Na zámku je osobně uvítá zámecký pán Zachariáš z Hradce s manželkou Kateřinou, a provede je po svém zámku," řekla za pořadatele zítřejší akce na zámku v Telči Lucie Norková.

Novinka nabídne dětem možnost aktivně se zapojit do celé prohlídky. Stanou se zámeckými dvořany a vyzkouší si tak všechno, co musel v 16. století umět mladý šlechtic – kavalír. „Děti budou dělat asistenta pokladníkovi nebo krejčímu. Poznají, jak náročné bylo naučit se šermovat, jaké tance se v té době tančily, jaké oblečení panstvo nosilo, a s čím vším si musel renesanční kavalír umět poradit. Všechno si vyzkouší. Na bystré návštěvníky čeká sladká odměna," doplnila Lucie Norková.

Prohlídky budou probíhat pouze čtyři dny v týdnu – v úterý, v pátek, v sobotu a neděli. Časy jsou vymezeny v 11, 14 a 16 hodin. Prohlídky je možné rezervovat v pokladně zámecké galerie.

Kromě těchto prohlídek nabízí nedělní akce na telčském zámku i další bohatý program. Zámeckým parkem opět povede oblíbená pohádková cesta. Děti obdrží mapku a budou plnit úkoly, kterými je budou provázet pohádkové postavy. „Po splnění rozličných úkolů z pohádkové mapky budou soutěžící slosováni a vítězové obdarováni hodnotnými cenami," dodala Norková.

Soutěžit, zpívat a tancovat se bude také na zámeckém nádvoří, a to s moderátory Milanem Řezníčkem a Jirkou Doležalem. Po celý den bude zájemcům k dispozici fotokostymérna. Návštěvníci převlečení do pohádkových kostýmů z barrandovského fundusu se budou moci nechat vyfotit buď na zámeckém nádvoří, nebo v zahradě.

Ochuzeni o zajímavý zážitek nezůstanou ani příznivci divadla. V zámecké zahradě se bude hrát pohádka Princezna na hrášku v podání dřevěného loutkového divadla Honzy Hrubce. „Po skončení představení se uskuteční loutkářská dílna, děti si budou moci vyzkoušet s Honzou Hrubcem krátké divadlo s loutkami z pohádky," přiblížila Norková. Na zámecké terase se mohou děti těšit na pohádku Drak, Jiří a věž nebo na žonglérskou dílnu, které obstará jindřichohradecké divadlo Chůdadlo. S postavami na chůdách se návštěvníci pohádkového dne budou setkávat po celou akci.

Na spodním zámeckém nádvoří bude po celý den probíhat řemeslný trh a k osvěžení a občerstvení opět poslouží pohádková kavárna.

Pohádkový den:

Celodenní vstupné činí 65 korun pro dospělé a 45 korun pro děti a studenty. V ceně je celodenní volný vstup na výstavu v zámecké galerii Pojďte si hrát do zámku – historie stolních her a stavebnic, a pro děti navíc slosovatelná mapka pro pohádkovou cestu v zámeckém parku. Akce trvá od 10 do 17 hodin.