„O taneční v Třebíči je velký zájem. Tanec zde vyučujeme od roku 2010 a každoročně naše kurzy navštěvuje až 400 návštěvníků," řekla Jana Fenčáková, která vede taneční lekce se svým manželem Zdeňkem.

V Moravských Budějovicích navštěvuje kurz 25 párů, ale ani tam si na počet tanečníků nestěžují „Zájem je velice pěkný. Letos máme o něco více děvčat. Minulý rok bylo více chlapců," sdělila Jana Dostálová, jejímž tanečním partnerem je Lubomír Janoušek.

Repertoár obou kurzů je velice podobný. Mezi tanci, které se návštěvníci učí, jsou klasické tance jako polka, valčík nebo foxtrot. Nechybí ani latinskoamerické tance cha-cha a jive. „Vyučujeme základní osmičku tanců. Navíc máme každý rok přichystaný nějaký nový disco dance. Což je jednoduchý tanec se stejnými kroky jak pro děvčata, tak pro chlapce," přiblížila náplň kurzů lektorka tance Dostálová.

Absolventům kurzů dělá potíže česká polka. Problém jim dělá klasické poskakování. „Dnes už nikdo nechce skákat a polka je poskočný tanec. S tím mají tanečníci potíže. Také valčík je náročný tanec, který zvládají až ve druhé polovině kurzu," dodala učitelka tance Fenčáková.

Nezbytnou součástí tanečních lekcí je i základ společenského chování. „Z dvaceti vyučovacích hodin věnujeme společenskému chování přibližně čtyři hodiny," dodala Fenčáková. V Moravských Budějovicích se etiketou zabývají půl hodiny během každé lekce. Povídání doprovází videem s českým odborníkem na etiketu Ladislavem Špačkem.

Po první prodloužené bude pro zájemce v Moravských Budějovicích otevřen kurz pro dospělé, kde si mohou zopakovat základní tance nebo přiučit tance nové. „Do kurzu pro dospělé máme přihlášeno deset párů, což je víc, než jsme měli minulý rok. Je možné, že se ještě někdo přihlásí," uzavřela Dostálová.

DAVID ŠIBOR