Obměněný zvuk kapely je méně taneční a dechovkářský

„Náš nový zvuk je méně taneční a dechovkářský, nevhodný na taneční zábavy a alkoholické večírky. Spíš klidnější, k poslechu. Nové písničky jsou založené hlavně na souzvuku harmonia a kytary, místy trumpety, to celé podpořené jemnou rytmikou,“ přiblížil novou tvář skupiny její kapelník Jarda Svoboda.

Inspirací pro kapelu Traband už není „world“ music, ale spíš „home“ music – česká a moravská lidová hudba, vesnické kostelní zpěvy či dětská říkadla.

Rok mimo scénu

V době největší slávy se Traband stáhl z pódií a celý rok o něm nebylo slyšet. „Po deseti letech intenzivního koncertování musela zákonitě nastat chvíle, kdy se motor tak trochu unavil a zadřel. Bylo potřeba zaparkovat, opravit, odpočinout si. Jako autor jsem neměl inspiraci. Přitom jsme potřebovali obnovit repertoár. Zajímavé bylo, že ve chvíli, kdy jsme zastavili, písničky samy najednou začaly přicházet,“ vzpomněl Svoboda.

„Možná se stane, že přijdeme o část publika, ale to se nedá nic dělat. Trabandí hudba nikdy nebude konzumní, spotřební zboží,“ poznamenal kapelník skupiny Traband Jarda Svoboda k jejímu novému zvuku. Úterní koncert ve žďárském kulturním zařízení Batyskaf je součástí oslav desátého výročí existence nízkoprahového klubu Ponorka. Začátek je ve 20 hodin.