To vše a mnohem více mohou lidé vidět již od 5. června v novém prohlídkovém okruhu na zámku ve Světlé nad Sázavou.

„Okruh je složen hned ze tří nových expozic a připravujeme ho ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem, Národním muzeem v Praze a Muzeem Vysočiny v Třebíči," uvedla majitelka zámku Helena Degerme. „Jsme jediné místo v Kraji Vysočina, které bude prezentovat předměty ze sbírek Národního muzea," svěřila se Degerme. Ta pokračovala, že i nadále je přístupný první prohlídkový okruh, který obsahuje expozici historického evropského skla.

„Soubor více než jednoho tisíce předmětů je rovněž ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea," konstatovala Degerme. Ta dodala, že pro nejmenší jsou i nadále přístupné dvě dětské expozice, a to království panenek a pohádkový okruh Na Sázavě.

Na nový zámecký okruh se těší i Marek Štěpanovský z Havlíčkobrodska, který o prázdninách společně se svojí přítelkyní objíždí většinu hradů a zámků v regionu. „S přítelkyní máme velmi rádi historii a umění, takže se moc těšíme především na historické zbraně a zbroj či polychromované sochy," řekl Štěpanovský. Ten podotkl, že již stihli navštívit novou expozici na hradě v Lipnici nad Sázavou, a to Haškovu komůrku. „Věřím, že se nám bude líbit i nový světelský okruh a opět si odneseme spoustu zážitků a dozvíme se nové informace," svěřil se Štěpanovský.

Majitelka zámku rovněž prozradila, že malebný světelský palác prochází v těchto dnech finální rozsáhlou rekonstrukcí a přípravou na nadcházející sezonu. „Stavbaři obnovují poničenou výzdobu, odstraňují novodobé stavební zásahy, latexové nátěry a z podlah několik vrstev lina přilepeného asfaltem," konstatovala Degerme. Podle ní zámek poničily především přestavby v minulých šesti desetiletích, kdy v budově sídlila střední zemědělská škola.

„Světelský palác se i letos chystá na pořádání mnoha kulturních akcí, například již tradiční Sázavafest, Den dětí či Trčkovské slavnosti," vyjmenovala Degerme.

„Zámek jsme koupili od města v létě 2013. Od té doby usilovně pracujeme na jeho přestavbě. Naším cílem je ho vrátit do původní historické podoby, přičemž opraveno máme zatím zhruba dvanáct procent," uzavřela Degerme.