Zkrátit si čekání na Ježíška a nasát vánoční atmosféru mohou dospělí i děti například v kapli svaté Barbory ve Žďáře nad Sázavou. Tam jsou až do 30. prosince vystaveny betlémy všeho druhu – mimo jiné papírové, dřevěné, keramické, perníkové či textilní. Otevřeno je vždy od devíti do sedmnácti hodin. „Výstava betlémů v kapličce je již taková naše tradice. Děti bývají o Štědrém dni odpoledne už nervózní, kdy přijde konečně Ježíšek, tak jim čas krátíme procházkou právě na tuto výstavu. Betlémy je vždy spolehlivě zaujmou - každý rok jsou trochu jiné, a navíc se ještě před večeří protáhneme na čerstvém vzduchu. Manželka zatím alespoň v klidu dodělává bramborový salát a chystá řízky na večeři,“ popsal Miroslav Havelka ze Žďáru nad Sázavou.

Návštěvníci expozice mohou popojít jenom pár kroků od kaple a zamířit i do kostela svatého Prokopa, odkud si lze odnést již od sedmi hodin ráno Betlémské světlo.

O Štědrém dni bude veřejnosti otevřeno rovněž Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou. Příchozí tam mohou v budově na Tvrzi zhlédnout tematickou výstavu s názvem Vánoce v Mladé republice. Ta je zaměřena na průběh vánočních svátků v období první československé republiky a návštěvníci se na ní například dozvědí, jak tehdy vypadala vánoční výzdoba či štědrovečerní tabule, jaké dárky lidé dostávali nebo jaké zvyky se dodržovaly. Na Štědrý den je otevřeno od devíti do poledne a poté od třinácti do šestnácti hodin.

Do vánočního kabátu je oděna rovněž stálá expozice muzea v Moučkově domě, kam mohou zájemci zavítat mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou, přičemž poslední prohlídka se koná hodinu před zavírací dobou. „V prvorepublikovém obchodě najdete typický adventní sortiment, v měšťanském salonu prostřený stůl, betlém a nazdobený stromeček s dárky a v poslední místnosti několik knih s vánoční tematikou, které jsou umístěny v části připomínající někdejší žďárské Muzeum knihy,“ přiblížil Stanislav Mikule z regionálního muzea.

Naladit se na sváteční notu mohou lidé také při tradičním štědrovečerním troubení koled z věže kostela svatého Prokopa, jež začíná patnáct minut po sedmnácté hodině a ujme se jej Žďárský žesťový kvintet.

Na netradiční zpestření Štědrého dne lákají také v Novém Městě na Moravě. V tamním evangelickém kostele se rok co rok koná takzvaná dětská vánoční hra, kde vystupují převážně děti farníků. Představení tentokrát nese název Na lavičce v parku a začíná v půl čtvrté odpoledne. „Na vánoční příběh se chodíme do evangelického kostela podívat každý rok, je to už taková naše štědrodenní tradice. Nevím, jak to bude letos, ale pokaždé bývá moc pěkná a hlavně hodně vtipná. Diváci mají na lavicích texty a na známé melodie si mohou společně s herci také zazpívat,“ nechala se slyšet Natálie Kršková z Nového Města na Moravě.

Nejen strávit příjemný závěr Štědrého večera, ale i pomoci dobré věci mohou lidé ve Svratce. Hodinu před půlnocí tam svratečtí skauti pořádají tradiční zpívání koled na náměstí u sochy svatého Václava. Příchozí tam mají možnost svými dary rovněž přispět handicapovaným dětem z novoměstského centra Zdislava. Koledy se 24. prosince rozezní také městysem Sněžné na Novoměstsku. Zájemci se sejdou tři hodiny po poledni v tamním parku. V půl čtvrté se pak v evangelickém kostele odehraje vánoční dětská hra.

Tradicí je v mnohých rodinách rovněž štědrodenní návštěva živého betléma. Jedním z nejznámějších je bezpochyby ten v Měříně na Velkomeziříčsku. Příběh o narození Ježíše Krista, v němž účinkuje na šest desítek herců, se tam koná již popatnácté. Ani letos na vystoupení nebudou chybět zvířecí protagonisté – mimo jiné oslík nebo velbloudi. Představení začíná v deset hodin dopoledne a další pak ještě v půl deváté večer, oboje na prostranství za kostelem. Živý betlém bude 24. prosince k vidění také v Osové Bítýšce na Velkobítešsku, a to pod věží kostela svatého Jakuba od čtrnácti hodin.

Lidé, kteří si o Štědrém dni raději zasportují, mohou vyrazit třeba na žďárský zimní stadion, kde od půl jedenácté do poledne probíhá veřejné bruslení. Milovníkům sjezdového lyžování je zase k dispozici například sjezdovka na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí. 24. prosince tam mohou na svahu řádit od půl deváté ráno do tří hodin odpoledne. „My se sice o Štědrém dni žádných organizovaných akcí neúčastníme, ale rozhodně jen nezahálíme doma na gauči. Celý den bychom doma s dětmi stejně nevydrželi. Takže dopoledne chodíme na procházku do lesa, kde zdobíme stromek zvířátkům – věšíme na něj třeba mrkve, tvrdý chléb nebo křížaly. Odpoledne se pak vydáváme, pokud je sníh, alespoň na chvíli na zahradu stavět sněhuláka nebo na kopec sáňkovat. Ježíšek má alespoň čas vše včas připravit,“ popsala se smíchem Jana Kunstmüllerová z Bystřice nad Pernštejnem.

Žďár n. S., kaple sv. Barbory, 9-17:00, výstava betlémů
Žďár n. S., regionální muzeum Tvrz, 9-12:00, 13-16:00, výstava Vánoce v mladé republice
Žďár n. S., Moučkův dům, 14-16:00, stálá expozice ve vánočním kabátě
Žďár n. S., věž sv. Prokopa, 17:15, troubení koled z věže
Žďár n. S., zimní stadion, 10:30-12:00, veřejné bruslení
Velké Meziříčí, zimní stadion, 13:30 – 15:00, veřejné bruslení
Nové Město na Moravě, evangelický kostel, 15:30, dětská vánoční hra
Svratka, u sochy sv. Václava, 23:00, zpívání koled, Betlémské světlo
Velké Meziříčí, sjezdovka Fajtův kopec, 8:30 – 15:00, lyžování
Měřín, plocha za kostelem, 10:00, 20:30, živý betlém