„Jedná se o první knihu o celé historii zámeckého areálu. Jsme nadšení, že se náš několikaletý sen proměnil ve skutečnost. Kniha provádí čtenáře minulostí i současností původně cisterciáckého kláštera založeného ve 13. století. Celkové vyznění knihy podtrhují kresby a především fotografie, které dokreslují příběh zámku a poutního areálu na Zelené hoře. Jsme poctěni, že se kmotry stanou pánové Stanislav Mikule, Miloslav Loupaur a Pavel Benedikt Elbl ze žďárského Regionálního muzea a dále místostarostka Žďáru nad Sázavou paní Ludmila Řezníčková,“ vyjádřil se majitel zámku Constantin Kinský.

Kromě slavnostního křtu knihy, která vyšla v českém i anglickém jazyce, se mohou návštěvníci těšit na autogramiádu a besedu s Pavlem Kosatíkem a Constantinem Kinským. Ta se uskuteční ve čtvrt na jednu odpoledne.

Sobotní zámecké vánoční trhy zavedou návštěvníky do běžně uzavřených prostor zámku, přičemž atmosféru v neznámých zámeckých chodbách dokreslí smyčcové kvarteto, folklorní soubor nebo troubení z oken.

„Letos chystáme novinku. Senioři z Vysočiny budou číst dětem pohádky spojené s ochutnávkou vánočního cukroví, které sami upekli. K zakoupení bude mimo jiné i modrotisk, který se nedávno dostal na seznam UNESCO,“ přiblížila marketingová ředitelka žďárského zámku Lucie Herberová.