Festivaly védské kultury pořádá toto hnutí v různých městech, která o ně projeví zájem. V sálech, školách nebo právě na náměstích. „Jezdíme na rozličná místa, ale ne každé město podporuje kulturu tak jako Velké Meziříčí. Proto jsme se rozhodli, že přijedeme právě sem. Nám se moc hodí, když můžeme využít na náměstí pódia, které je tu v rámci Kulturního léta. Je skvělé, jak tady pomáhají těm, kteří nedělají věci pro peníze, ale srdcem. Těm, kteří se chtějí o něco podělit. Tak jako my," vysvětluje pro Deník pořadatel akce Aleš Vajdík, jehož duchovní jméno je Ačjuta Gotra dás.

Z Myší díry

Někteří příchozí se sice při zjištění, že jde právě o hnutí Haré Kršna, tváří zklamaně. Přesto se však alespoň na chvilku zastavují, aby si poslechli tradiční hudbu nebo zhlédli jednu z částí staroindického tance. „O indickou kulturu se zajímám, ale že to budou pořádat zrovna Kršnovci, to mě tedy vůbec nenapadlo," svěřila se Martina Jelínková. Akce tohoto typu jsou pořádány právě tak, aby přilákaly kolemjdoucí, ty, kteří o nich ani nevěděli. „Byla jsem tady ve městě už dopoledne, tak jsem se přišla podívat," říká Blanka Hedbávná, zatímco si vybírá z nabídky vegetariánských jídel.

U stánku s malováním na obličej a malováním hennou se zastavují hlavně děti a jsou nadšené, že jim ornamenty na rukou vydrží celý týden. Na cestu domů si pak odnášejí oranžový balonek a pobrukují si stále se opakující slova mantry. „Haré Kršna mě zajímají. Znám je z Brna z Myší díry, tak jsem se chtěl dozvědět něco o jejich kultuře a náboženství," přiznává Adam Štěpánek. Právě takové návštěvníky, kteří projevují o védskou filosofii zájem, zvou pořadatelé ke stánku Zeptej se mnicha, kde se jim za pomoci nabízených knih snaží svou víru více přiblížit. „Za rok se sem chystáme určitě zase. Bude to větší a větší! Příště přivezeme i nafukovací hrad v barvách a obrázcích indické kultury, aby se z toho děti poučily. Připravíme také minikurz vaření," přibližuje své záměry pořadatel Aleš Vajdík.

„Haré Kršna Haré Kršna Kršna Kršna Haré Haré," prozpěvují si lidé, kteří jdou v radostné náladě domů. A ačkoliv se okna na velkomeziříčském Náměstí začala zavírat už po hodině indického programu, melodie mantry všem jistě zněla v uších ještě druhý den.